Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

11 NAJCZĘSTSZYCH WYMÓWEK TRENINGOWYCH

wymówki treningowe

11 NAJCZĘSTSZYCH WYMÓWEK TRENINGOWYCH

Jeśli chcesz być w formie i osiągać swoje cele treningowe, konieczne jest systematyczne dbanie o siebie, tj. odpowiednie odżywianie i trening. Spośród wszystkich ważnych rzeczy składających się na osiągnięcie celów możliwe, że najważniejszym słowem, na które trzeba zwrócić uwagę jest słowo SYSTEMATYCZNOŚĆ.

Problem w tym, że z systematycznością bywa różnie, bo najtrudniej jest wybrać się na trening a najłatwiej jest wymyśleć wymówkę na to, dlaczego tego treningu nie zrobić. Rodzajów wymówek jest bardzo dużo i nie sposób wymienić je wszystkie, ale dzisiaj podejmiemy się próby zestawienia tych najczęściej stosowanych.

Jeśli któraś z wymówek stosowana jest lub była przez Ciebie, zwróć szczególną uwagę na rozwiązanie dla każdej z nich i co najważniejsze – zastosuj się do takiego rozwiązania. Bo kiedy skończysz z wymówkami, zaczniesz osiągać cele, które sobie postawisz – nie tylko te, związane z treningiem.

 

11 NAJCZĘSTSZYCH WYMÓWEK TRENINGOWYCH

1. NIE MAM CZASU

To bez wątpienia najczęstsza wymówka, którą chyba każdy w życiu zastosował przynajmniej raz. To prawda, że czas jest dużym wyzwaniem i nie zawsze możliwe jest przeznaczenie go właśnie na trening, ale pamiętaj, że mówimy o systematyczności treningu a o tej myślimy w kategoriach tygodni lub miesięcy. Jeśli spojrzysz na swój grafik w skali 1 miesiąca, z pewnością znajdziesz czas na wiele dobrych, systematycznych, a niekoniecznie długo trwających treningów. Bo przecież nikt nie powiedział, że każdy trening musi trwać 1 lub 2 godziny.

Rozwiązanie: Jeśli jesteś osobą zajętą, zacznij od zmiany sposobu myślenia o treningu. Możliwe, że 1-godzinny trening nie jest dla Ciebie. Nie oznacza to jednak, że Twój wysiłek będzie mniej efektywny i przyniesie gorsze rezultaty. Mało tego – może być nawet bardziej efektywny – jeśli tylko podniesiesz jego intensywność. A tą możesz podnieść np. za pomocą Tabaty lub treningów obwodowych. Jeśli nie wiesz, co oznaczają te pojęcia, kliknij na powyższy link – sam trening w stylu Tabata może przynieść Ci dużo a trwa tylko…4 minuty! A jeśli Tabata nie jest dla Ciebie, zapoznaj się z innymi sposobami na trening dla najbardziej zabieganych.

 

2. NIE LUBIĘ TEGO TRENINGU/ĆWICZENIA

Jedną z cech charakterystycznych treningu powinno być to, że ćwiczenia które wykonujesz, są przyjemne i sprawiają Ci radość – może nie wszystkie i nie zawsze, ale duża część z nich powinna taka być. Bo jeśli treningów i ćwiczeń nie lubisz, naturalnie trudniej będzie Ci się do nich zmotywować kolejnym razem.

Rozwiązanie: Zmień plan treningowy wybierając ćwiczenia, które będą Ci bardziej odpowiadać. Inspirować możesz się wieloma źródłami w internecie, ale my oczywiście polecamy nasz blog, w tym w szczególności te artykuły, w których przedstawiamy najlepsze ćwiczenia na daną grupę mięśniową (np. brzuch, nogi, ramiona, plecy, klatka piersiowa) – zarówno z wykorzystaniem różnych sprzętów treningowych (hantle, gumy do ćwiczeń, maty ślizgowe, i wiele innych) jak i masą własnego ciała. Kiedy już wybierzesz odpowiednie ćwiczenia, łącz je w różne zestawy, stawiaj sobie wyzwania, a nawet nagradzaj się za wykonanie pewnych ćwiczeń – tak długo, jak nagroda nie wpływa negatywnie na postawiony przed sobą cel.

 

3. JESTEM ZBYT ZMĘCZONY

Zmęczenie przydarza się każdemu – nawet najlepszym. Ale w przypadku zmęczenia może okazać się, że trening pomoże Ci je przełamać. To od Ciebie zależy słuchanie swojego organizmu – to Ty wiesz najlepiej na co, stać Cię każdego dnia. Może więc Twój trening w danym dniu nie będzie najdłuższy lub najbardziej intensywny, ale w wielu wypadkach – warto trening zrobić. Jeśli nie wierzysz nam, powołaj się na słowa jednego z najbardziej znanych trenerów amerykańskich – Michael’a Boyle’a, z którym wywiad zamieściliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów „Cenne rady prosto od trenera”.

Rozwiązanie: Skoncentruj się na pierwszym kroku w walce ze zmęczeniem, czyli decyzji o treningu. Jeśli miałeś w planie wybrać się na siłownię, pojedź tam i zacznij od prostych ćwiczeń, z lekkim obciążeniem. Jeśli chciałeś pobiegać, ubierz buty i wyjdź na zewnątrz. Zobacz jak się czujesz i dostosuj intensywność lub długość do Twojej dyspozycji. Daj sobie 5-15 minut na przebudzenie się i znalezienie energii. Nawet jeśli jej nie znajdziesz po 15 minutach wysiłku, będziesz mógł powiedzieć, że zrobiłeś trening i jesteś systematyczny – a samo to jest już dużą wartością. Bo kiedy odpuścisz trening raz, łatwiej będzie Ci to zrobić po raz kolejny.

 

4. NIE MAM SPRZĘTU TRENINGOWEGO

Sami wiemy najlepiej, że sprzęt treningowy jest ważny w osiąganiu swoich celów i może Ci pomóc dojść do nich lepiej, szybciej i na dłużej. Ale jeśli nie masz dostępu do sprzętu, nie oznacza to, że celów nie osiągniesz. Najważniejsze są chęci i wspominana już przez nas systematyczność.

Rozwiązanie: Jeśli myślisz, że musisz trenować tylko na maszynach i urządzeniach na siłowni – jesteś w błędzie. Wiele ćwiczeń jesteś w stanie wykonać w domu, w parku lub wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę. Jednym z najlepszych „sprzętów treningowych” jest Twoje ciało – to z nim możesz wykonać wiele ćwiczeń, w tym przysiady, pompki, deski, i wiele innych. A jeśli chcesz zainwestować stosunkowo nieduże pieniądze w sprzęt, możesz zacząć od zakupu gum do ćwiczeń, hantli czy drążka do podciągania. Z takim sprzętem, zawsze znajdziesz pomysł na trening – choćby nawet dzięki poniższym artykułom:

 

5. TRENING JEST NUDNY

Jeśli nie trenujesz z trenerem, spójrz sobie szczerze w lustro, bo to, że trening jest nudny jest wyłącznie Twoją winą. Robienie ciągle tych samych treningów, wykonywanie tych samych ćwiczeń, w tym samym miejscu, w tym samym czasie, z tą samą ilością powtórzeń, serii, itp. wcześniej czy później skończy się właśnie taką wymówką. A do Twojej dyspozycji pozostają setki, jeśli nie tysiące, ćwiczeń, które nudę łatwo będą w stanie przełamać.

Rozwiązanie: Rozwiązań na nudę jest kilka – od zmiany miejsca, w którym trenujesz po zmianę kolejności ćwiczeń czy trening w grupie. Nudy możesz uniknąć nawet wykonując stale te same ćwiczenia – pod warunkiem, że dodasz do nich jakiś nowy element. Przykładowo, zamiast klasycznego wyciskania sztangi na klatkę piersiową na ławce, wykonaj to samo ćwiczenie na piłce gimnastycznej lub z hantlami. Zamiast przysiadów ze sztangą, wykonaj przysiady na piłce BOSU lub nawet na piłce gimnastycznej (w zależności od Twojego poziomu zaawansowania). Oczywiście, najlepiej będzie zmienić ćwiczenia – bo w ten sposób nie tylko przełamiesz nudę, ale wystawisz na próbę swój organizm. On z kolei odpowie Ci lepszymi i szybszymi efektami.

 

6. NIE STAĆ MNIE NA SUPLEMENTY

Suplementy to tylko dodatek do dobrze zbilansowanej diety, więc ta wymówka w ogóle nie powinna mieć miejsca. Oczywiście, że są suplementy, które naprawdę warto stosować, ale nigdy nie powinno być tak, że bez suplementów Twój trening nie może się odbyć. Jeśli miałbyś poukładać w tabeli wiele elementów, które decydują o osiągnięciu Twoich celów treningowych, w kolejności od najbardziej znaczącego do najmniej, suplementy znalazłyby się na dole tej tabeli.

Rozwiązanie: Zacznij jeść zdrowo i oprzyj się o normalne posiłki, zrobione z dobrych jakościowo i jak najmniej przetworzonych składników. Jeśli Twoja dieta będzie się składać z takich posiłków, jesteś na dobrej drodze do tego, by nie odpuszczać treningów z powodów żywieniowych. A jeśli już chcesz lub musisz się suplementować, wybierz suplementację kreatyną, witaminą D3 lub kwasami Omega-3. Ale pamiętaj, że nawet bez nich, na trening trzeba iść!

 

7. JESTEM CHORY

Jeśli leżysz w łóżku z gorączką, faktycznie pójście na trening nie jest dobrym pomysłem. Ale często bywa tak, że chorobą nazywany jest katar, kaszel czy ból głowy. W każdym z tych przypadków, możesz wybrać się na trening i prawdopodobne jest, że po treningu poczujesz się nawet lepiej.

Rozwiązanie: W tym przypadku, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie swoich możliwości za pomocą lekkiego wysiłku w domu lub w środowisku, w którym czujesz się komfortowo. Jeśli wysiłek sprawia Ci ból, dyskomfort lub zaczynasz czuć się gorzej, odpuść sobie. Jeśli wszystko jest w porządku, kontroluj swój stan i zwiększaj intensywność tylko wtedy, kiedy jesteś pewien, że stać Cię na to. W międzyczasie, zadbaj o uzupełnianie płynów i solidne przerwy między ćwiczeniami.

 

8. JESTEM KONTUZJOWANY

Każdemu z nas przytrafiają się kontuzje i urazy. Jedne poważniejsze, inne – mniej poważne. W większości przypadków, kontuzja nie musi powstrzymywać Cię przed treningiem. Przykładem na to są często profesjonalni sportowcy, którzy mimo poważnych urazów, ciągle zjawiają się na treningach – po to, by pracować nad innymi umiejętnościami. Oczywiście nie musisz być jak profesjonalni sportowcy, ale zawsze dobrze jest zainspirować się ich pozytywnym przykładem.

Rozwiązanie: Wykonuj te treningi, które nie angażują do pracy kontuzjowanego miejsca. Przykładowo – jeśli masz kontuzję kolana, rób te treningi, w których pracuje tylko górna część ciała. Jeśli natomiast boli Cię kolano podczas wykonywania jakiegoś ćwiczenia (np. przysiadów), wykonuj ćwiczenia, które dla kolana będą bezpieczniejsze (np. wyprosty lub zgięcia nóg na maszynie izolowanej). Jeśli masz złamaną rękę, wykonuj ćwiczenia na drugą stronę ciała – uwierz lub nie, ale tego typu wysiłek wpływa pozytywnie na kontuzjowaną część ciała po przeciwnej stronie.

 

9. JESTEM W CIĄGŁEJ PODRÓŻY

Podróże potrafią zakłócić nawet najlepszy rytm i sprawić, że nawet najbardziej zaplanowany dzień trochę będzie musiał się zmienić. Wielogodzinne podróże samochodem, pociągiem lub samolotem też mogą dać się odczuć – większym zmęczeniem i chęcią odpoczynku.

Rozwiązanie: Wybierając się w podróż, zaplanuj sobie swój grafik treningowy w taki sposób, by mieć do dyspozycji minimum 2 plany – plan A i plan B. Plan A to plan optymistyczny, który zakłada, że wszystko w podróży będzie zgodnie z oczekiwaniami. Plan B to wersja zastępcza, która powinna być znacznie krótsza i obejmować mniejszą ilość sprzętu treningowego. W tej wersji najbezpieczniej jest liczyć na trening wyłącznie z masą własnego ciała i przeznaczyć na niego maksymalnie 30 minut. Możesz też zawsze zabrać ze sobą w podróż produkty treningowe, które nie zabiorą Ci przestrzeni w bagażu i które będziesz mógł wykorzystać praktycznie wszędzie. Dobrym wyborem są tutaj gumy do ćwiczeń i maty ślizgowe. Nie zapominaj też o tym, że tak długo jak zabierzesz ze sobą buty, zawsze będziesz mógł pobiegać.

 

10. JESTEM ZBYT STARY

Ta wymówka, szczęśliwie jest dzisiaj coraz rzadziej stosowana, bo nawet na ulicach często widać osoby, które na różny sposób trenują, będąc w wieku emerytalnym. Trening i szeroko pojęta aktywność nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, więc nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z wysiłkiem i sportem, warto zrobić pierwszy krok – tu i teraz.

Rozwiązanie: Zacznij od bardzo prostych i bezpiecznych aktywności. Jednocześnie od aktywności, które będą sprawiać Ci przyjemność, najlepiej w takim środowisku i charakterze, który najbardziej Ci odpowiada. Jeśli jesteś osobą bardziej towarzyską, zaproś do swoich treningów grupę znajomych. Upewnij się tylko, że będziesz mógł na nich polegać – bo jeśli grupa zacznie się „wykruszać”, Twoja motywacja będzie niższa i możliwe, że treningi tak szybko jak się zaczęły, równie szybko się skończą.

 

11. JESTEM W ZBYT SŁABEJ FORMIE

Powodem Twojej słabej formy jest właśnie brak treningu i systematyczności. Odpowiedni czas na zmianę jest zawsze – a w szczególności teraz, kiedy mamy nadzieję, jeszcze nie dopadły Cię problemy zdrowotne.

Rozwiązanie: Nawet jeśli jesteś osobą młodą, potraktuj siebie jak osobę z punktu #10, czyli osobę, która myśli o sobie, że jest za stara. Twój zakres ćwiczeń powinien być bardzo podstawowy – podobnie z resztą jak ich stopień trudności. Wszystko, co będziesz robić, powinno mieć charakter „rekreacyjny”, w którym tak naprawdę zapoznajesz się z prawidłową techniką ćwiczeń i przyzwyczajasz się do różnych ruchów. Ważny jest też tutaj wybór tych aktywności, które lubisz najbardziej. Bądź też śmiały w swoich wyborach – wiemy, że łatwo jest unikać pewnych rzeczy, w których nie jest się dobrym, ale pamiętaj, że tutaj chodzi o Twoje zdrowie i formę, a nie o to, jak będziesz odbierany przez innych. Ciesz się z tego, co robisz, ucz się nowych rzeczy, przywiązuj wagę do szczegółów i nie poddawaj się ani tej, ani innej wymówce.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]