NIGDY NIE WYCISKAJ SZTANGI NA KLATKĘ PIERSIOWĄ W TEJ POZYCJI
Wyciskanie sztangi na klatkę piersiową to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na siłowni. To jednocześnie takie ćwiczenie, które nie ma wielu swoich odmian – bo co można zmienić w ćwiczeniu, w którym kładziesz się na ławce pod sztangą, najczęściej ze stosunkowo dużym ciężarem? Okazuje się, że coś zmienić można.
Osoby trenujące na siłowni czasami decydują się na wykonanie jednej z 2 wersji – z wygiętymi w łuk plecami lub nogami zgiętymi w kolanach i stopami znacznie uniesionymi od podłogi.
Zwyczajowo, nie piszemy w naszych artykułach, by czegoś nie robić nigdy, ale ten jeden raz złamiemy tą zasadę pisząc – Nigdy nie unoś nóg od podłogi wyciskając sztangę na klatkę piersiową. Po prostu nigdy!
Dlaczego?
WYCISKANIE SZTANGI NA KLATKĘ PIERSIOWĄ TO ĆWICZENIE ŚWIETNIE BUDUJĄCE SIŁĘ I MASĘ MIĘŚNIOWĄ A DO TAKICH ĆWICZEŃ POTRZEBUJESZ MAKSYMALNEJ STABILNOŚCI
Odrywając nogi od podłogi, tej stabilności nie masz. To z kolei przekłada się na generowaną przez Ciebie siłę i moc a o budowanie takiej głównie chodzi w tym ćwiczeniu. Jeśli Twoim celem nie jest poprawa siły a większa praca brzucha, po prostu wybierz do tego inne ćwiczenia. Możesz też zawsze przeczytać nasz artykuł pokazujący jak w każdym ćwiczeniu angażować do pracy brzuch.
Jeśli natomiast wykorzystujesz wyciskanie sztangi na klatkę piersiową jako ćwiczenie do budowania siły pamiętaj, by stopy znajdowały się płasko i stabilnie na podłodze. Podczas wypychania sztangi do góry, napnij wszystkie z mięśni nóg, włącznie z pośladkami i wykonaj dynamiczny ruch ramion w górę. W ten sposób wszystkie Twoje mięśnie będą wzajemnie się wspierać i pracować jako całość a to jeden z najlepszych sposobów na poprawę Twoich wyników.
Na zakończenie, dodamy jeszcze jedną rzecz w temacie wyginania pleców w łuk. Zachowaj tutaj granicę zdrowego rozsądku, tzn. nie staraj się trzymać pleców na ławce zupełnie płasko. Nie próbuj też naśladować zawodowców startujących w zawodach podnoszenia ciężarów. Tacy zawodnicy walczą o jak najlepsze wyniki i medale a dzięki specyficznej pozycji zwiększają swoje szanse na podniesienie ciężaru poprzez ograniczenie dystansu jaki pokona sztanga. Jeśli Ty walczysz na co dzień nie o rekordy świata a o rekordy życiowe, po prostu zachowaj naturalną krzywiznę kręgosłupa i dostosuj pozycję do Twojej indywidualnej budowy.
Dodaj komentarz