Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

TRENING BRZUCHA PRZYSZŁOŚCI – JAKIE TRENDY CZEKAJĄ NAS W KOLEJNYCH LATACH?

trening brzucha

TRENING BRZUCHA PRZYSZŁOŚCI – JAKIE TRENDY CZEKAJĄ NAS W KOLEJNYCH LATACH?

Świat fitness słynie z różnych trendów. Szczęśliwie, wiele z nich przemija, bo jeśli chodzi o skuteczny trening, nie chodzi o trendy a o solidne fundamenty – a te zmieniać się nie powinny. Dzisiaj jednak poświęcimy trochę czasu i uwagi trendom, w tym przede wszystkim związanym z jednym z najpopularniejszych tematów – zarówno dla kobiet i dla mężczyzn – treningiem brzucha.

Nawet jeśli Twoje doświadczenie treningowe nie obejmuje kilkudziesięciu lat, prawdopodobnie pamiętasz takie trendy w treningu brzucha jak szóstka Weidera, pasy odchudzające deklarujące pomoc w pozbyciu się tkanki tłuszczowej konkretnie z brzucha, brzuszki, kółka treningowe na brzuch, i wiele innych.

Większość z w/w trendów jest już obecna w świecie fitness tylko sporadycznie. Teraz, trafiając na siłownię, zobaczysz wiele innych sposobów na stworzenie sześciopaku. My Ameryki nie będziemy odkrywać na nowo. Nie będziemy więc poświęcać kolejnego artykułu na to, czy takie ćwiczenia są faktycznie skuteczne. O tych skutecznych i sprawdzonych pisaliśmy już w innym artykule – 27 najlepszych ćwiczeń na brzuch. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji go przeczytać, koniecznie nadrób zaległości.

A jeśli jesteś ciekaw, co czeka trening brzucha w przyszłości i jakie trendy pojawią się w tym temacie już wkrótce, zobacz nasze poniższe podsumowanie:

 

TREND #1 – BRZUSZKI ODCHODZĄ DO HISTORII

Jedno z najpopularniejszych ćwiczeń wszechczasów – tzw. brzuszki, wielokrotnie przyczyniły się do wielu kontuzji i bólu pleców. Dzięki coraz większej świadomości trenerów i osób aktywnych, nie jest to już ćwiczenie aż tak często wybierane w planach treningowych. Koniec końców, rola brzucha jest zupełnie inna – nie ma więc sensu wykonywania ćwiczenia, które nie przygotowuje go do codziennych zajęć. Wszystko wskazuje więc na to, że brzuszki już wkrótce przejdą na zasłużoną emeryturę.

 

TREND #2 – DESKI FUNDAMENTEM TRENINGU

Ćwiczenie o nazwie deska (lub oryginalnie – plank), przebojem wdarło się do treningów już wiele lat temu. Od tej pory, nie traci na popularności – to dlatego, że to po prostu ćwiczenie skuteczne, angażujące do pracy wiele mięśni brzucha, w tym mięśnie głębokie. Deska jest również ćwiczeniem o wielu odmianach, więc z łatwością możesz wybrać stopień trudności, który będzie odpowiedni na daną chwilę. Deskę można wykonywać również w wielu płaszczyznach i można śmiało dodawać do niej różne akcesoria, takie jak ławki do ćwiczeń, piłki gimnastyczne czy gumy do ćwiczeń. Porównując to ćwiczenie do brzuszków, porównania w zasadzie nie ma – zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i wszechstronności. To również ćwiczenie, którym niełatwo się kiedykolwiek znudzić. Deska powinna być więc fundamentem Twojego treningu brzucha na najbliższe lata.

 

TREND #3 – ROSNĄCA POPULARNOŚĆ ĆWICZEŃ FUNKCJONALNYCH

Ćwiczeniami funkcjonalnymi na brzuch nazwaliśmy te ćwiczenia, w których jednocześnie pracują przeciwstawne kończyny, tj. np. prawa noga z lewą ręką lub lewa noga z prawą ręką. Takie ćwiczenia dobrze odwzorowują pracę ciała podczas codziennych aktywności, w szczególności takich jak chodzenie czy bieganie. O ile ćwiczenia funkcjonalne nie są najlepszym wyborem przy kształtowaniu sylwetki wydaje się, że coraz większa część osób zdaje sobie dzisiaj sprawę z wyższości sprawności nad wyglądem. To dlatego, naszym zdaniem ćwiczenia funkcjonalne będą stale zyskiwać na swojej popularności.

 

TREND #4 – ĆWICZENIA REAKTYWNE WAŻNYM DODATKIEM TRENINGOWYM

Prawdą jest, że żaden trening, a w tym trening brzucha, nie powinien być ciągle taki sam i powinien składać się z różnych ćwiczeń, angażujących do pracy mięśnie pod wieloma kątami i na wiele sposobów. To stąd, w odniesieniu do treningu brzucha, możesz spotkać się z takimi określeniami jak ćwiczenia reaktywne czy ćwiczenia funkcjonalne. Ale co tak naprawdę oznaczają takie terminy? Ćwiczenia funkcjonalne wyjaśniliśmy wyżej. Jeśli chodzi o ćwiczenia reaktywne, to nic innego jak połączenie ćwiczeń funkcjonalnych z ćwiczeniami dynamicznymi. Przykładem takich ćwiczeń mogą być np. ciosy bokserskie lub wykopy. Takie ćwiczenia nie tylko angażują do pracy brzuch, ale zwiększają intensywność treningu, dzięki czemu Twój brzuch będzie wyglądał tak, jakby zawsze był w świetnej formie.

 

TREND #5 – WSPARCIE TECHNOLOGII

Cały świat pomaga sobie dzisiaj technologią, by osiągnąć swoje cele związane ze zdrowiem i formą. Nie ma więc podstaw do tego, by twierdzić, że technologia nie „dotknie” również treningu brzucha. Nawiasem mówiąc, technologie związane z tą częścią ciała już istnieją i mają swoje zastosowanie. Jedną z takich technologii jest elektromiografia (EMG), czyli rozwiązanie pokazujące w jakim stopniu pracują konkretne mięśnie w organizmie. Problem w tym, że elektromiografia (lub inne tego typu technologie) jest rozwiązaniem stosunkowo drogim i skomplikowanym – rozwiązaniem, z którego nie jest w stanie korzystać każda osoba aktywna, nie zajmująca się na co dzień anatomią czy fizjologią. Powstanie bardziej przystępnych rozwiązań jest jednak wyłącznie kwestią czasu.

 

TREND #6 – ŚWIADOMOŚĆ NA TEMAT ŻYWIENIA

Ktoś mógłby powiedzieć, że trening brzucha to pojęcie związane wyłącznie z wysiłkiem fizycznym. Ale w związku z tym, że żywienie jest bardzo dużą częścią pracy nad brzuchem, postanowiliśmy włączyć je do kategorii treningu – w taki sam sposób, w który do treningu włączamy również regenerację. Żywienie to ten element, na który kładzie się coraz większy nacisk, a w związku z takim naciskiem, rośnie też świadomość ludzi na temat zdrowej, zbalansowanej diety. Przewidujemy, że za kilka lat, żywienie będzie tym samym nieodłącznym elementem treningu brzucha, którym kiedyś były brzuszki. Różnica jest jednak taka, że prawidłowe żywienie to nie trend, który przeminie. To trend, który mamy nadzieję się utrzyma.

 

Widzisz jakieś trendy w treningu brzucha, które pominęliśmy, a które Twoim zdaniem pojawią się w przyszłości? Podziel się nimi w komentarzu pod tym artykułem.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 2 Średnia: 5]