Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

DLACZEGO POWINIENEŚ DODAĆ GUMY POWERBAND DO ĆWICZEŃ Z WOLNYMI CIĘŻARAMI?

przysiady ze sztangą i gumami do ćwiczeń

DLACZEGO POWINIENEŚ DODAĆ GUMY POWERBAND DO ĆWICZEŃ Z WOLNYMI CIĘŻARAMI?

Na naszym blogu pisaliśmy już wcześniej o tym, że gumy do ćwiczeń to wciąż niedoceniany przedmiot treningowy. Koniec końców, to właśnie z gumami możesz wykonać trening całego ciała nie ruszając się z domu. Mało tego – w jednym z naszych wcześniejszych artykułów przedstawiliśmy kompletny trening z gumami do ćwiczeń, w którym znajdziesz aż 150 ćwiczeń do wyboru.

Jasne jest więc, że gumy do ćwiczeń same w sobie dają bardzo dużo możliwości treningowych. Te możliwości jeszcze się zwiększają jeśli połączymy je z wolnymi ciężarami, tj. hantlami lub sztangą. W dzisiejszym artykule napiszemy dokładnie, dlaczego powinieneś wykorzystać takie połączenie, żeby jeszcze bardziej podnieść efektywność swojej pracy na siłowni.

 

CO DAJE DODANIE GUM DO ĆWICZEŃ DO PRACY Z WOLNYMI CIĘŻARAMI?

Zacznijmy od szybkiego przeglądu pojęć. W kategorii gum do ćwiczeń wyróżniamy gumy Miniband, Powerband, taśmy i tubingi. Podczas ćwiczeń na siłowni z hantlami lub sztangą najczęściej wykorzystywane są pierwsze 2 rodzaje, przy czym gumy Miniband zawsze umieszczane są na ciele a gumy Powerband zaczepiane są do wolnego ciężaru. I to właśnie na gumach Powerband skupimy się dzisiaj.

Podczas typowego treningu z wolnymi ciężarami, specyfika wysiłku polega na tym, że wartość obciążenia na każdym etapie ruchu jest identyczna. Twoje mięśnie natomiast, w różnych zakresach ruchu, nie mają takich samych zdolności do poradzenia sobie z obciążeniem. Przykładowo, wyobraź sobie przysiad ze sztangą na plecach – w tym ćwiczeniu mięśniom trudniej jest pokonać obciążenie kiedy pośladki są blisko podłogi niż w momencie, w którym nogi są już praktycznie wyprostowane.

I tutaj pojawia się rola gum Powerband. Zaczepiając gumy o sztangę (po obu jej stronach) sprawiasz, że obciążenie nie jest stałe a zmienne. W dodatku obciążenie w najtrudniejszym etapie ruchu jest mniejsze od tego na etapie najłatwiejszym. To z kolei przekłada się na to, że mięśnie zmuszone są do dużej pracy przez cały czas trwania ćwiczenia a nie tylko w jego najtrudniejszych fazach.

 

KIEDY DODAĆ GUMY POWERBAND DO ĆWICZEŃ Z WOLNYMI CIĘŻARAMI?

Trening z wolnymi ciężarami i gumami Powerband niestety nie jest dla wszystkich. Jeśli jesteś osobą początkującą lub średniozaawansowaną, możesz spokojnie trzymać się bardziej typowych sposobów na trening i ten powinien przynosić Ci spodziewane rezultaty.

Jeśli natomiast jesteś osobą zaawansowaną, wykonującą ćwiczenia z wolnymi ciężarami poprawnie technicznie i chcesz teraz podnieść intensywność swojego wysiłku – dodanie gum Powerband do treningu z wolnymi ciężarami powinno sprawdzić się idealnie.

Drugim powodem do wykorzystania gum może być brak postępów treningowych. Kiedy jesteś na etapie, w którym trenujesz ciężko a postępów nie widać, gumy mogą być właśnie tym dodatkiem, który po prostu przełamie stagnację i pomoże Ci osiągnąć nowe rekordy życiowe.

 

JAK DODAĆ GUMY DO ĆWICZEŃ Z WOLNYMI CIĘŻARAMI?

Dodanie gum Powerband do ćwiczeń z wolnymi ciężarami powinno obejmować 2 ważne kwestie.

Po pierwsze – upewnij się, że gumy przymocowane są prawidłowo, tzn. umieść jeden koniec gumy na sztandze między talerzami obciążeniowymi a zapięciem zabezpieczającym talerze przed przemieszczaniem się. Drugi koniec gumy zaczep o stabilny przedmiot, jak np. stanowisko do przysiadów lub wyciskania na sztangę (najczęściej jest to rack).

Po drugie – zacznij trening z dodatkiem gum od obniżenia ciężaru, z którym typowo trenujesz. Polecamy nawet, by rozpocząć od pustej sztangi i stopniować obciążenie do momentu, w którym na sztandze znajdzie się waga równa 80% 1RM.

Trzymając się powyższych zaleceń, Twój trening powinien być przede wszystkim bezpieczny a wykonywany systematycznie – również skuteczny.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 4 Średnia: 5]