Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Technologie sportowe, które mogą poprawić Twoje wyniki

technologie sportowe whoop new level sport

Technologie sportowe, które mogą poprawić Twoje wyniki

Dzisiejsze technologie oferują wiele narzędzi do monitorowania wysiłku i aktywności fizycznej. Opaski fitness, smartfony i inne urządzenia pozwalają na dokładne pomiary takich parametrów jak tętno, spalone kalorie czy dystans pokonany podczas treningu. Dane te mogą być cenne dla osób dbających o zdrowie i formę, pomagając ocenić efektywność ćwiczeń i dostosować plan treningowy. Technologie do monitorowania wysiłku to także cenne narzędzie dla sportowców, którzy chcą poprawiać swoje wyniki i indywidualizować obciążenia treningowe. To w dużym stopniu dzięki technologiom, możliwa jest dokładna ocena postępów i wprowadzenie odpowiednich modyfikacji do treningu tak, by był on jak najbardziej skuteczny. Inwestycja w tego typu urządzenia to więc dobry krok w kierunku lepszego zrozumienia własnego organizmu i osiągania coraz lepszych rezultatów.

Technologii sportowych jest dzisiaj wiele. Do tych najprostszych można zaliczyć m.in. wagi Bluetooth lub monitory pracy serca, które dają podstawowe informacje o pojedynczych parametrach wysiłkowych. Technologie bardziej złożone (takie jak np. platformy dynamometryczne, fotokomórki, systemy do oceny biomechanicznej, analizatory składu ciała czy gazów oddechowych) zapewniają z kolei bogactwo danych o wielu parametrach, które w połączeniu ze sobą dają kompleksowy obraz osoby i pomagają ocenić niemal wszystkie jej mocne i słabe strony. Korzystając z technologii, łatwo jest jednak wpaść w zbyt dużą ilość danych, które bez odpowiedniej analizy stają się niemal bezużyteczne. Dobrze jest więc skupić się na tych technologiach, które mogą być szybko i łatwo wykorzystywane, a przy tym nie muszą zbyt mocno uderzyć po kieszeni. I to na takich technologiach skupimy się w tym artykule.

 

1. Monitory pracy serca (pulsometry)

Monitorowanie pracy serca jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych elementów technologii treningowej. Dostępne w różnych formach, od zegarków na rękę po paski na klatkę piersiową, są one niezwykle proste w użyciu. Jedną z największych zalet pulsometrów jest to, że są stosunkowo niedrogie i mogą być używane przez osoby o różnym poziomie wiedzy i doświadczenia. Pulsometry pozwalają na precyzyjne mierzenie i monitorowanie pracy serca podczas każdych wysiłków, ale najczęściej stosuje się je podczas wysiłków wytrzymałościowych, takich jak bieganie i jazda na rowerze.

Aby ustalić docelowy zakres tętna, można zastosować prostą formułę – przewidywane tętno maksymalne (220 minus wiek), następnie obliczyć wartość procentową (np. 60%). Taki zakres pomoże monitorować tętno i dostosować intensywność treningu do indywidualnych potrzeb.

Monitorowanie pracy serca dzięki pulsometrom eliminuje konieczność zgadywania i pozwala na obiektywny pomiar intensywności treningu w czasie rzeczywistym. Z pulsometrem możesz też obserwować swoje postępy, w tym np. niższe wartości tętna przy tej samej intensywności treningowej lub codzienny poziom tętna spoczynkowego.

Warto jednak pamiętać, że monitorowanie tętna nie jest aż tak istotne w przypadku treningu siłowego. Niemniej jednak, dla sportowców i osób regularnie uczestniczących w treningach o charakterze wytrzymałościowym, korzystanie z pulsometru jest niezwykle ważne – bo z pulsometrem będziesz w stanie lepiej kontrolować intensywność każdego treningu i podejmować lepsze decyzje związane z treningami.

 

2. Monitory snu i aktywności

Do kategorii monitorów snu i aktywności zaliczamy tutaj takie produkty jak pierścień OURA, opaska WHOOP czy zegarek Apple, które oferują różne funkcje i zakresy monitorowania. Te urządzenia pełnią też podwójną rolę, bo mogą służyć również za monitory tętna, dostarczając dodatkowo informacje o takich parametrach jak HRV czy jakość snu. HRV, czyli „zmienność tętna”, to zasadniczo pomiar średniego czasu między uderzeniami serca. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa jest ta średnia, tym lepsza jest regeneracja organizmu, a im niższe – tym gorsza. Wynik HRV jest również powiązany z jakością snu, gdzie wyższa jakość snu przekłada się na wyższy wynik HRV.

To, co wyróżnia urządzenia do monitorowania snu od zwykłych monitorów tętna, to fakt dostarczania szczegółowych danych na podstawie tętna, a nie tylko samych surowych danych. Dzięki temu są one bardziej wartościowe, ale wiążą się również z większym wydatkiem. Wydatek ten jest jednak dobrze uzasadniony, bo z monitorem snu i aktywności, możesz też analizować takie parametry jak poziom nawodnienia, śledzenie cyklu miesiączkowego i wiele innych. Niemniej jednak, największym atutem i najczęściej stosowaną funkcją takich monitorów jest wciąż monitorowanie jakości snu i jego wpływu na proces regeneracji organizmu.

 

3. Urządzenia do pomiaru prędkości i mocy podczas ćwiczeń (Velocity-Based Training)

O metodzie Velocity-Based Training (VBT) wspominaliśmy już niejednokrotnie w naszych artykułach – ze względu na to, że ta metoda treningowa stale zyskuje na swojej popularności. I teraz obecna jest już nie tylko w świecie profesjonalnego sportu, ale również na wielu siłowniach, klubach fitness i w każdym miejscu, w którym znaczenie ma aktywność fizyczna.

Na rynku dostępnych jest kilka świetnych urządzeń do monitorowania prędkości i mocy, takich jak Output Sports, GymAware czy Perch. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na bieżącą ocenę i analizę prędkości ruchu podczas pracy z określonym obciążeniem. Taka ocena i analiza może dostarczyć wielu istotnych informacji na temat obecnych możliwości siłowych, potencjału do radzenia sobie z ciężarami oraz poprawy wyników z czasem.

Zanim urządzenia do VBT pojawiły się na rynku, trenerzy oceniali pracę swoich zawodników „na oko”. Naturalnie, miało to swoje ograniczenia, ponieważ w taki sposób praktycznie niemożliwe jest określenie dokładnej prędkości ruchów lub generowanej przez zawodnika siły. A siła to jeden z podstawowych parametrów motorycznych, warunkujących osiąganie sukcesów w wielu sportach. Jeśli dodamy do tego potrzebę jak najszybszego przemieszczania ciężaru w jak najkrótszym czasie okaże się, że rola urządzeń VBT jeszcze bardziej rośnie.

Myśląc o monitorowaniu prędkości związanej z pracą z dodatkowym warto pamiętać, że taki parametr pozwala również na dobrą ocenę postępów treningowych i ocenę zmęczenia (gotowości do wysiłku), a także określenie 1RM, tj. maksymalnego obciążenia, jakie jesteśmy w stanie wykonać w danym ćwiczeniu.

 

4. Platformy dynamometryczne

Platformy dynamometryczne to teraz jedne z najbardziej popularnych urządzeń diagnostycznych w profesjonalnym sporcie. To produkty, które pozwalają na precyzyjną ocenę sił i mocy, szczególnie podczas ćwiczeń dynamicznych, takich jak skoki. Platformy umożliwiają dokładne pomiary sił reakcji podłoża oraz zbieranie setek punktów danych dotyczących wydajności ruchu.

Jednym z najczęściej stosowanych testów na platformach dynamometrycznych jest test Counter Movement Jump (CMJ), który określa nie tylko zdolność do generowania mocy, ale identyfikuje asymetrie między stronami ciała i ocenia ryzyka związane z powstawaniem kontuzji.

Prawdą jest, że koszt platform dynamometrycznych jest sporo większy od innych urządzeń znajdujących się w naszym zestawieniu. Niemniej jednak urządzenia te zwracają swoją inwestycje wielokrotnie w każdym miejscu, w którym znaczenie ma szeroko rozumiane przygotowanie fizyczne. To dlatego, z platform można dzisiaj korzystać w takich miejscach jak studia treningowe, kliniki rehabilitacji i medycyny sportowej, kluby fitness, laboratoria diagnostyczne i wysiłku fizycznego czy uczelnie wyższe. Za pomocą danych z platform, miejsca te podejmują świadome i lepsze decyzje, mające kluczowe znaczenie dla efektywnego rozwoju danego człowieka.

Biorąc pod uwagę zakres danych i możliwości, jakie dostarczają platformy dynamometryczne uważamy, że zdecydowanie powinny znaleźć się one na naszej liście najlepszych i najbardziej wartościowych technologii sportowych do polecenia.

 

5. Aplikacje treningowe

W dzisiejszym świecie urządzeń elektronicznych i powiązanych z nimi aplikacji, w naszym zestawieniu nie może zabraknąć aplikacji treningowych. Istnieje dzisiaj wiele aplikacji pozwalających na planowanie treningów, rejestrację swoich wyników i analizę postępów. Takie możliwości to krok dalej w porównaniu z niedawnym przepisywaniem danych do zeszytu lub Excela.

Dzięki takim aplikacjom możliwe jest przyspieszenie i zautomatyzowanie pracy, a co za tym idzie oszczędzenie cennego czasu. Jedyny minus takich aplikacji to fakt spędzania kolejnej ilości czasu z telefonem, komputerem lub tabletem, ale jeśli i tak masz w planie spędzić z takimi urządzeniami czas, lepiej żeby był on spędzony z korzyścią dla Ciebie, Twojego ciała i Twojego organizmu.

Decydując się na wybór aplikacji, polecamy rozwiązania dające większe możliwości analizy danych, w tym np. oceny objętości treningowej, punktacji RPE (subiektywnego odczucia zmęczenia), przewidywanych wartości procentowych RM, itd. Dobrym wyborem mogą być tutaj takie aplikacja jak Bridge, Teambuildr czy True Coach.

 

6. Fotokomórki

Fotokomórki wciąż mogą kojarzyć się wyłącznie z profesjonalnym sportem i bardzo dużą inwestycją. W rzeczywistości, to urządzenia, które nie są już zarezerwowane dla sportu – zwłaszcza, że ich funkcjonalności nie ograniczają się jedynie do oceny szybkości. Dobrym przykładem jest tutaj zestaw SportReact Starter Kit, który łączy możliwości fotokomórek ze światłami reakcyjnymi. Dzięki temu, możliwa jest nie tylko ocena szybkości, ale i zwrotności i czasu reakcji – w tym naturalnie trening wszystkich tych parametrów.

Jeszcze kilka lat temu, produkty tego typu wiązały się z inwestycją rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dzisiaj, koszt fotokomórek może być ograniczony do kilku, a możliwości analizy danych znacznie się powiększyły.

Główną zaletą fotokomórek jest dokładność danych, która ma szczególne znaczenie podczas oceny szybkich ruchów. Bez dokładnego i obiektywnego sprzętu, niemożliwa byłaby ocena efektywnych zmian kierunków, budowania czy utrzymania szybkości lub odpowiedniego reagowania na nieprzewidziane bodźce. Oceniając takie parametry, ostatnią rzeczą, którą chciałbyś robić, to polegać na stoperze i idealnym naciśnięciu guzika w idealnym momencie. O ocenie „na oko” nawet nie wspominamy.

 

Technologia nigdy nie będzie warunkiem koniecznym do osiągania sukcesów – nie tylko w sporcie, ale w każdej innej dziedzinie życia związanej ze zdrowiem i formą. Nie da się jednak ukryć, że dzięki technologii możliwe jest podejmowanie znacznie lepszych i bardziej świadomych decyzji, które często prowadzą do szybszych postępów i pozwalają uniknąć wielu błędów w procesach treningowych.

Pamiętaj też, że lista przydatnych technologii jest znacznie dłuższa. Sporą ich część możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym. Oczywiście, zapraszamy do zapoznania się z większą ilością produktów, a jeśli do któregoś z nich będziesz mieć jakiekolwiek pytania, śmiało zadaj je w komentarzu lub bezpośrednio przez formularz lub podany na stronie adres mailowy.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]