Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Velocity-Based Training (VBT): Odpowiedzi na 6 kluczowych pytań

velocity based training output sports

Velocity-Based Training (VBT): Odpowiedzi na 6 kluczowych pytań

Gdzieś słyszałeś o Velocity-Based Training (VBT), ale nie wiesz, na czym to polega i dokładnie od czego zacząć? Ten artykuł pozwoli Ci poszerzyć swoją wiedzę i odpowie na 6 kluczowych pytań.

 

Czym jest Velocity-Based Training (VBT)?

Velocity-Based Training (VBT) to metoda treningu, która wykorzystuje technologię do śledzenia prędkości ruchu podczas wykonywania konkretnego ćwiczenia. Sam zamysł może wydawać się stosunkowo nowatorski, ale prawda jest taka, że w sporcie rozwiązania do pomiaru prędkości i mocy ruchów stosowane są już od dawna. Wraz z postępem technologicznym, VBT staje się jeszcze bardziej dostępne i nie jest już rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla najlepszych na świecie sportowców. Z urządzeń Velocity-Based Training korzystają dzisiaj również osoby trenujące na siłowni, a nawet osoby powracające do pełnej sprawności po kontuzjach. Jednym słowem – z VBT może korzystać każdy, komu zależy na poprawie swoich wyników.

 

Dlaczego mierzenie prędkości jest ważne?

Liczne badania dowodzą, że im wyższa prędkość osiągana przy danym obciążeniu, tym większa intensywność wysiłku i lepsze jego efekty. Silne zależności zauważono też między spadkiem prędkości podczas ćwiczeń, a oznakami zmęczenia. Pomiar prędkości pozwala więc na uzyskanie nowych danych służących optymalizacji treningu, a także programowania oraz dobierania odpowiednich obciążeń. Dzięki takiemu pomiarowi w czasie rzeczywistym, możliwe jest lepsze zrozumienie intensywności treningu, poznanie generowanej siły, monitorowanie postępów i tworzenie unikalnych profilów, pozwalających na indywidualny dobór obciążeń.

 

Dla kogo jest Velocity-Based Training (VBT)?

Velocity-Based Training to metoda treningowa dla każdego – niezależnie od poziomu zaawansowania. Mimo, że najczęściej stosowana jest w sportach związanych z podnoszeniem ciężarów, ma także swoje zastosowanie w innych dyscyplinach sportu – zarówno tych indywidualnych, jak i zespołowych. VBT jest stosowany wszędzie tam, gdzie osoby trenują z dodatkowym obciążeniem dla poprawy wyników sportowych, siły, mocy, i wytrzymałości mięśniowej.

 

Jakie są zalety Velocity-Based Training (VBT)?

  • Dla sportowców

Czy zdarzyło Ci się trenować w dniu, w którym wszystkie obciążenia wydają się być duże i wymagające? A może niezależnie od wybranego obciążenia, każde obciążenie było odczuwalnie lekkie i łatwe? Z Velocity-Based Training (VBT) nie musisz już polegać na swojej subiektywnej ocenie – bo dane w czasie rzeczywistym pokażą Ci dokładnie jakie obciążenia są dla Ciebie optymalne w danym dniu i jakie obciążenia pomogą Ci osiągać zaplanowane postępy. W ten sposób, unikniesz zbędnych przeciążeń lub przetrenowania. Z drugiej strony, możesz też zwiększać obciążenia zawsze wtedy, kiedy są one niewystarczająco wymagające. Wszystkie te elementy (i wiele innych) wpływają na systematyczne postępy związane z przygotowaniem fizycznym i zmniejszenie ryzyka kontuzji. VBT może być więc nie tylko sposobem na częstsze zwycięstwa na treningach czy meczach, ale również przedłużenie zawodowej, sportowej kariery.  .

  • Dla trenerów

Dane dotyczące prędkości i mocy mogą być kolejnym narzędziem dla trenerów do optymalizacji treningów sportowców, dokładniejszego i bardziej zindywidualizowanego doboru obciążeń, a także monitorowania każdego wysiłku. Zamiast opierać się tylko o subiektywne odczucia sportowca, trener może teraz polegać na obiektywnych wskaźnikach, które pozwalają na podejmowanie lepszych decyzji treningowych z dnia na dzień i praktycznie całkowite wyeliminowanie doboru obciążeń „na oko” lub „na wyczucie”.

Ma to swoje jeszcze większe znaczenie w przypadkach, w których trenerzy nie zawsze są ze swoimi zawodnikami na co dzień i monitorują ich treningi w sposób zdalny. W takich sytuacjach, poleganie na prędkościach i mocy podczas ćwiczeń daje trenerom znacznie lepszy obraz wysiłku i umożliwia wprowadzenie ewentualnych korekt.

Ponadto, wykorzystując takie urządzenia Velocity-Based Training (VBT) jak Output Sports, możliwe jest też błyskawiczne i szybkie przeprowadzanie testów skoczności, zakresów ruchu, równowagi i wielu innych zadań, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie gotowości do wysiłku i realną dyspozycję dnia. Dla sportowców, dla których ważna jest siła maksymalna, możliwe jest z kolei obliczenie obciążenia maksymalnego w danym ćwiczeniu (1RM), bez konieczności pracy z maksymalnym obciążeniem. To z kolei wpływa również na ograniczenie ryzyka kontuzji, ponieważ organizm nie musi być często poddawany maksymalnym próbom.

  • Dla drużyn

W sporcie, rywalizacja jest nie tylko elementem naturalnym, ale nawet elementem nierozerwalnym. Z urządzeniami Velocity-Based Training (VBT) drużyny sportowe mogą więc dbać o codzienną rywalizację, za pośrednictwem bieżącego wyświetlania wyników związanych z danym ćwiczeniem. Naturalnie, takie wyniki układane są też w tabeli wyników, dając każdemu zawodnikowi dodatkową motywację do dawania z siebie wszystkiego. W trybie pracy zdalnej, rywalizacja promowana jest m.in. przez udostępnianie danych do różnych zawodników i członków sztabu szkoleniowego. Ta rywalizacja wewnętrzna przekłada się dalej na rywalizację z drużynami przeciwnymi podczas meczów i przyzwyczajenie do maksymalnych wysiłków zawsze wtedy, kiedy liczy się to najbardziej.

 

Czym jest profil prędkości obciążenia i dlaczego jest ważny?

Każdy sportowiec jest inny. Przykładowo, zawodnik „A” może nie najlepiej sobie radzić z szybkim podnoszeniem lekkich obciążeń, ale może mieć świetną wytrzymałość mięśniową. Zawodnik „B” może być z kolei bardzo dobry w pracy z obciążeniem, ale gorszy w wytrzymałości.

Ważne jest więc, by dla każdego sportowca stworzyć profil prędkości obciążenia, który powiązany jest z określoną prędkością przy pewnym procencie obciążenia maksymalnego (1RM) lub poziomie RPE (subiektywnego odczucia zmęczenia). Profil prędkości może również wskazywać na indywidualne cechy sportowca oraz jego mocne i słabe strony. Badania potwierdzają, że związek między obciążeniem a prędkością można wykorzystać do oszacowania maksymalnej wydolności i 1RM. Unikalne profile prędkości i zbieranie unikalnych danych sportowców mogą być wykorzystane do informowania i rozwijania interwencji treningowych oraz przepisywania obciążeń w celu optymalizacji treningu.

 

Jak zacząć z Velocity-Based Training (VBT)?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z VBT jest zakup któregoś z sensorów dostępnych w naszym sklepie w kategorii Velocity-Based Training. Jednym z najbardziej wszechstronnych i zaawansowanych urządzeń w tym zakresie jest Output Sports, który daje nie tylko możliwość obserwowania danych związanych z prędkością i mocą, ale umożliwia dostęp do rozbudowanej platformy, w której możliwe jest programowanie treningów i analiza postępów.

Jeśli masz już sensor ze sobą, przyszła pora na ściągnięcie aplikacji i przymocowanie sensora do danego obciążenia (sztangi, hantli, kettlebell, itp. – wolnych ciężarów) lub danej części ciała – w zależności od tego, czy wykonywanym ćwiczeniem będzie ćwiczenie siłowe, skocznościowe czy ćwiczenie związane z oszacowaniem zakresu ruchu w stawie. Wybierając swój profil w aplikacji, będziesz mógł obserwować trendy i postępy związane ze swoimi treningami i manipulować obciążeniami w celu osiągnięcia lepszych rezultatów.

Pamiętaj – nie tylko trenując z Output Sports (czy innym urządzeniem VBT), wykonuj każdy ruch jak najszybciej i z jak największą mocą. Nie ma tutaj miejsca na oszczędzanie się. A jeśli już nie dasz z siebie wszystkiego, i Ty i każda osoba, której udostępnisz swoje dane, będzie o tym wiedzieć, bo informacje pojawią się w aplikacji „czarno na białym”.

 

Korzystasz już z Velocity-Based Training (VBT)? Daj nam znać jak Ci idzie!

Jeśli już korzystasz z VBT, prawdopodobnie masz na swój temat wiele obiektywnych i dokładnych danych. Mamy nadzieję, że dane te pokazują tendencję wzrostową, a Ty odczuwasz swoje postępy. Takimi postępami zawsze dobrze się pochwalić. Daj nam więc znać jak Ci idzie i śmiało podziel się swoimi wrażeniami z treningów z udziałem Velocity-Based Training.

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]