Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Trening z kettlebellem pozwoli Ci sprawniej budować siłę [News NLS]

trening z kettlebellem

Trening z kettlebellem pozwoli Ci sprawniej budować siłę [News NLS]

Nad kwestią tego, czy praca z kettlebellem wspomaga budowanie siły, powstało wiele badań – niektórych pozytywnych, innych nie całkiem. Jak się jednak okazuje, specyfika ruchu podczas treningu z wykorzystaniem kettlebella jak najbardziej wspomaga rozwój i wzrost siły eksplozywnej oraz maksymalnej. Jak dokładnie to działa i co możesz wynieść z tego typu ćwiczeń?

Waga ma znaczenie

Trening siłowy z wolnymi ciężarami co do zasady ma za zadanie poprawiać nie tylko Twój wygląd, ale również i siłę. Na co Ci w końcu sylwetka w kształcie litery V i płaski brzuch, jeżeli wymiękniesz przy siatce z zakupami? Dlatego właśnie podczas sesji ćwiczeń powinieneś skupić się nie na estetyce, a przede wszystkim na tym, aby budowane mięśnie zapewniły Ci przyrost siły i ogólną sprawność. Trening z kettlebellem i innymi wolnymi ciężarami załatwi sprawę.

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jeżeli planujesz włączenie pracy z kettlebellem do swojego treningu oporowego, jest jego waga. Niektóre badania wskazują, że korzystanie z lekkich kettlebelli (w przedziale 16 do 40 kg) niekoniecznie będzie w stanie wiele zmienić w Twoich postępach. Należy jednak mieć na względzie, że do badań siłowych zwykle wybiera się mężczyzn, w związku z czym jeżeli jesteś kobietą, sprzęt o takiej wadze może być w zupełności wystarczający.

W jaki sposób trening z kettlebellem ułatwia budowanie siły

Sposób, w jaki swing kettlebellem wpływa na proces budowania siły, opisano w badaniu Kettlebell Swing Training Improves Maximal and Explosive Strength. Ukazało się ono na łamach prestiżowego czasopisma „Journal of Strength and Conditioning Research”.

W badaniu w nim udział 24 mężczyzn w wieku 17-27 lat, których podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich przez 6 tygodni ćwiczyła według rozpiski zawierającej swing kettlebellem, a druga według rozpiski bez tego ćwiczenia. Efekty? Panowie machający kettlem zanotowali wzrost siły maksymalnej średnio o 9,8%. Ich siła eksplozywna poprawiła się o prawie 20% (dokładnie 19,8%).

Co to oznacza dla Ciebie? Możesz włączyć ćwiczenia z kettlebellem do swojej rozpiski treningowej i tym samym bardziej stymulować swoje ciało do budowania siły. Jeżeli je lubisz, to wręcz możesz pokusić się o zastąpienie innego, najmniej chętnie wykonywanego ćwiczenia swingiem z kettlebellem. Dzięki temu poprawisz jakość swojego treningu i jednocześnie z każdym tygodniem będziesz stawać się odrobinkę silniejszy.

Źródła:

  1. https://journals.lww.com/nsca-jscr/Fulltext/2012/08000/Kettlebell_Swing_Training_Improves_Maximal_and.28.aspx?WT.mc_id=HPxADx20100319xMP

Autor: MK/NLS

Udostępnij

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]