Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

ILE KALORII SPALAJĄ PRZYSIADY – KALKULATOR

przysiady

ILE KALORII SPALAJĄ PRZYSIADY – KALKULATOR

Przysiady są jednym z najlepszych ćwiczeń, które możesz wykonać, aby zbudować siłę dolnej części ciała i mięśnie nóg. Ale ile kalorii faktycznie spalasz robiąc przysiady?

Ze względu na to, że przysiady są złożonym ćwiczeniem, które angażuje do pracy wiele grup mięśniowych, jest to ćwiczenie, dzięki któremu będziesz w stanie spalić mnóstwo kalorii. Podczas normalnych, intensywnych przysiadów spalasz około 8 kalorii na minutę. Oznacza to, że jeśli wykonasz 20 przysiadów w ciągu jednej minuty, każdy przysiad to około 0,38 kalorii. Wykonując 100 przysiadów, spalisz ich około 38.

Two columns
Pionowo
Poziomo
Kalorie spalane podczas przysiadów
Wynik
Nazwa Total
"{{getWooProductName}}" has been added to your cart
Have a promocode?
Promocode Hide Show

JAK DZIAŁA KALKULATOR?

Nasz kalkulator wykorzystuje wartości MET (ekwiwalent metaboliczny ruchu), aby dokładnie oszacować, ile kalorii możesz spalić podczas wykonywania przysiadów i innych ćwiczeń. Im wyższa wartość MET, tym więcej kalorii spalisz. Jeden MET to średni wydatek energetyczny podczas spoczynku (tj. w pozycji siedzącej).

Wartości MET używamy do oszacowania wydatku energetycznego, generowanego przez różne aktywności. To, pozwala nam z kolei podać liczbę kalorii, którą możesz spalić podczas nich.

W przypadku przysiadów z normalną intensywnością, MET ma wartość równą 5, a podczas wyższej intensywności wartość MET rośnie do 8. W poniższej tabeli, znajdziesz porównanie wartości spalanych kalorii podczas różnych aktywności, na przykładzie osoby ważącej 80kg.

spalanie kalorii aktywności

OBLICZENIA

Wzór, którego używa nasz kalkulator przysiadów do określenia liczby kalorii spalanych na minutę, to (MET x masa ciała w kg x 3,5) ÷ 200.

Osoba ważąca 80 kilogramów spali około 462 kalorii na godzinę podczas robienia przysiadów. To aktywność o wartości MET 5,5 co oznacza, że spala ponad pięć razy więcej kalorii niż podczas spoczynku.

Tak będzie wyglądać wzór na obliczanie spalonych kalorii podczas przysiadów dla osoby ważącej 80 kilogramów przy wartości MET wynoszącej 5,5.

  • Spalone kalorie (na minutę) = (masa ciała w kg x MET x 5) ÷ 200
  • Spalone kalorie (na minutę) = ( 80 x 5,5 x 3,5 ) ÷ 200
  • Spalone kalorie (na minutę) = 7,7 kalorii x 60
  • Spalone kalorie (na godzinę) = 462 kalorie na godzinę

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wartość MET dla wykonywania przysiadów z dużym wysiłkiem wynosi 8, co oznacza, że podczas wykonywania tego ćwiczenia spalisz jeszcze więcej kalorii. Oto przykład obliczenia wykonywania przysiadów z dużym wysiłkiem:

  • Spalone kalorie (na minutę) = (masa ciała w kg x MET x 5) ÷ 200
  • Spalone kalorie (na minutę) = ( 80 x 8 x 3,5 ) ÷ 200
  • Spalone kalorie (na minutę) = 11,2 kalorii x 60
  • Spalone kalorie (na godzinę) = 672 kalorie na godzinę

 

PRZYSIADY – ZALETY

Włączenie przysiadów do programu treningowego jest niezbędne, jeśli chcesz robić postępy i budować świetną sylwetkę. Przysiady są świetnym ćwiczeniem spalającym kalorie, co oznacza, że wykonywanie przysiadów pomoże Ci schudnąć – pod warunkiem, że będziesz je wykonywać regularnie. Przysiady z zachowaniem odpowiedniej techniki pomogą również uniknąć kontuzji i zmniejszyć ryzyko urazów kolan i stawów, a sam ruch przysiadu pomoże wzmocnić ścięgna, kości i więzadła wokół mięśni nóg.

Chociaż przysiady z pewnością koncentrują się na poprawie siły dolnej części ciała, są również świetnym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie tułowia. Kiedy trzymasz ciężar na plecach i poruszasz się w różnych płaszczyznach ruchu, ciało musi ciężko pracować, aby zachować stabilność i nie przewrócić się. Powoduję to wzmocnienie mięśni brzucha (w tym mięśni skośnych), dolnej części pleców, wewnętrznych stabilizatorów kręgosłupa i środka pleców.

Dodatkowo, istnieje wiele różnych odmian przysiadów, które możesz włączyć do swojego planu ćwiczeń, a które pomogą Ci spalać nieco więcej lub nieco mniej kalorii. Takie odmiany będą też angażować do pracy nieco inne mięśnie. Niektóre odmiany przysiadów nie wymagają nawet stojaka, wykorzystując do tego ćwiczenia wyłącznie hantle, kettlebell lub opaski do treningu okluzyjnego.

 

PODSUMOWANIE

Przysiady są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń zarówno wśród osób chcących zbudować masę mięśniową, jak i entuzjastów spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli chcesz włączyć przysiady do swojego planu treningowego ważne jest, by wykonywać je z zachowaniem odpowiedniej techniki. Poświęcenie dodatkowego czasu na technikę to inwestycja, która powinna Ci się odpłacić – choćby nawet brakiem kontuzji, które pomogą zachować Ci ciągłość treningów.

A jeśli skorzystałeś z naszego kalkulatora przysiadów i wyciągnąłeś z niego przydatne informacje dla siebie, skorzystaj również z innych kalkulatorów, dostępnych na naszym blogu, w zakładce Kalkulatory ćwiczeń.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 11 Średnia: 4.6]