Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

CZY ELEKTROSTYMULACJA W REGENERACJI POTRENINGOWEJ DZIAŁA?

elektrostymulator powerdot regeneracja po treningu

CZY ELEKTROSTYMULACJA W REGENERACJI POTRENINGOWEJ DZIAŁA?

Dla wielu sportowców, regeneracja to nawet ważniejszy element przygotowań od samego wysiłku. A teraz spójrzmy na większość ludzi aktywnych, którym nie dane było zostać profesjonalnymi sportowcami z pierwszych stron gazet. Czy tacy ludzie potrzebują regeneracji? Jeśli tak, czy w takim samym stopniu?

My twierdzimy, że w jeszcze większym!

Po raz kolejny wyobraź sobie osobę, która większą część dnia spędza w pracy – przeważnie w środowisku niesprzyjającym optymalnej aktywności, poprawie sprawności czy kondycji. Po całym dniu niejednokrotnie zdarza się zrobić trening – czasami bieganie lub jazda na rowerze, innym razem basen, siłownia czy crossfit. Wszystko to wymaga czasu. A często jest jeszcze rodzina i obowiązki dnia codziennego. Stajemy więc przed wyborem – jaki element dnia pominąć tak, by na wiele rzeczy wystarczyło czasu. Tym często pomijanym elementem jest regeneracja potreningowa.

W całej historii dodamy jeszcze stres, brak odpowiedniej ilości snu, daleka od idealnej dieta i mamy gotowy przepis na kontuzje.

Niestety stereotypowe myślenie wciąż jest takie, że najważniejszy w osiąganiu postępów jest trening. Nie ma wątpliwości, że trening jest bardzo ważny, ale bez odpowiedniej regeneracji nie ma możliwości trenowania z wysoką intensywnością i stałą systematycznością. Organizm podczas samej jednostki treningowej jest poddawany mikrouszkodzeniom, które muszą zostać naprawione właśnie w procesie regeneracji. Sam ten fakt pozwala nam twierdzić, że regeneracja jest właśnie ważniejszym elementem od samego treningu.

SPOSOBY NA REGENERACJĘ POTRENINGOWĄ

Sposobów na regenerację potreningową jest wiele. W sporcie na najwyższym poziomie, poza podstawowymi metodami, o których nie będziemy dzisiaj pisać (jak np. sen i dieta), najczęściej stosuje się:

W związku z tym, że o urządzeniach do masażu wibracyjnego pisaliśmy już wcześniej (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu, przeczytaj artykuł o instrukcjach korzystania), dzisiaj skupimy się na elektrostymulatorach.

CZY ELEKTROSTYMULACJA MA SENS?

Elektrostymulacja to jeden z działów fizykoterapii, którego celem jest wzmocnienie mięśni, ich rozluźnienie lub ograniczenie bólu mięśniowego. Elektrostymulatory to również świetny sposób na zaangażowanie w trening nawet do 100% włókien mięśniowych. Konfiguracji bodźców w elektrostymulacji jest sporo, ale niezależnie od ich ustawień nie ulega wątpliwości, że metoda działa pod wieloma kątami.

JAK DZIAŁA ELEKTROSTYMULACJA?

Elektrostymulacja opiera się o przekazywanie elektrycznych sygnałów o wysokiej częstotliwości do włókien mięśniowych w celu ich stymulacji. Żeby lepiej zobrazować działanie elektrostymulacji oprzemy się o konkretny produkt, który uznawany jest na świecie za jeden z najlepszych produktów regeneracyjnych – elektrostymulator nowej generacji PowerDot.

Taki elektrostymulator stymuluje zarówno włókna szybko jak i wolnokurczliwe, zmuszając je do napięcia. Te napięcia wpływają z kolei na zwiększony przepływ krwi i efektywne rozprowadzenie składników odżywczych po organizmie. Dzięki zaangażowaniu do pracy większej ilości włókien mięśniowych, mięśnie mogą szybciej się regenerować, pozbywać się kwasu mlekowego, zwiększać siłę i wytrzymałość, dając przy tym większe zabezpieczenie przed urazami.

ELEKTROSTYMULACJA W WALCE Z BÓLEM

Wiele osób aktywnych zmaga się dzisiaj z wieloma bólami, które w dużym stopniu spowodowane są obecnym trybem życia. Sposobów na ból jest wiele – od leków po wizyty u fizjoterapeuty czy sposoby, które mogą przynieść ulgę bez wychodzenia domu. Wśród tych ostatnich jest właśnie elektrostymulacja, w tym m.in. prądy TENS, które poprzez przesyłanie impulsów elektrycznych do nerwów obwodowych „oszukują” mózg blokując impulsy bólowe, a przy tym wydzielają naturalne substancje przeciwbólowe – beta-endorfiny, które mają równie silne właściwości przeciwbólowe co morfina.

O ile same prądy TENS nie likwidują przyczyn bólu, wpływają na ograniczenie ilości przyjmowanych leków, skracają czas rehabilitacji po urazach i przyspieszają powrót do pełnej sprawności po kontuzji lub długim unieruchomieniu części ciała.

Elektrostymulacja jest z pewnością sprawdzonym i skutecznym sposobem na walkę z wieloma dolegliwościami bólowymi lub przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym. Dla wielu ludzi jest to również sposób niezwykle przyjemny – sposób, który pozwala oddać się pracy urządzenia przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt minut, skupiając się przy tym na innych sprawach.

Niezależnie od wszystkiego należy jednak pamiętać, że elektrostymulacja powinna być traktowana jako jeden z elementów regeneracji a nie jako jedyny jej element. Nawet jeśli Twój czas „nie jest z gumy” pamiętaj, by korzystać z różnych metod regeneracji i do codziennego życia wprowadzić również te najczęściej zaniedbywane i często nie kosztujące dużo czasu, jak np. dieta czy sen.

Podejdź do swojej regeneracji nieco bardziej kompleksowo a wkrótce przekonasz się, że to właśnie regeneracja jest kluczem do Twoich postępów treningowych.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Moje punkty