Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

9 SPOSOBÓW NA WALKĘ Z BÓLEM PLECÓW

hyperice rękaw chłodzący na plecy

9 SPOSOBÓW NA WALKĘ Z BÓLEM PLECÓW

Kto z nas nie zna bólów pleców. Ze wszystkich rodzajów bólów, ból pleców to ten pojawiający się najczęściej. Powodów za bólem może być dużo, ale dzisiaj skupimy się na tym jak z bólem walczyć. Te same 9 sposobów, o których przeczytasz poniżej, może być wykorzystane nie tylko jako sposób na już istniejący ból, ale sposób na jego uniknięcie.

SPOSÓB NA BÓL PLECÓW #1 – CHŁODZENIE

Lód i zimna temperatura pomagają pozbyć się stanów zapalnych, dlatego używaj okładów chłodzących w tych sytuacjach, w których odczuwasz ból. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego rękawa chłodzącego na plecy Hyperice.

SPOSÓB NA BÓL PLECÓW #2 – NAWODNIENIE

Dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów (głównie wody) zapewnia odpowiednie nawodnienie dysków kręgowych. Odwodnione dyski kręgowe mogą powodować sztywność pleców i ich ograniczoną mobilność, a w efekcie ból. Żeby sobie pomóc, postaraj się pić 50ml wody na każdy kilogram masy ciała.

SPOSÓB NA BÓL PLECÓW #3 – RUCH

Kiedy bolą Cię plecy najłatwiej jest ograniczyć ruch. Niestety długotrwałe siedzenie lub leżenie tylko pogarsza problem, usztywniając mięśnie bioder i dwugłowe uda. To z kolei przyczynia się do bólu pleców. Postaraj się więc być w ruchu tak długo jak to tylko możliwe i unikaj pozostawania w jednej pozycji przez dłuższy okres czasu.

SPOSÓB NA BÓL PLECÓW #4 – MASAŻ

Fizjoterapeuta powinien pomóc Ci zlokalizować tzw. punkty spustowe i pomóc Ci je naprawić, ale jeśli nie masz dostępu do fizjoterapeuty, wykorzystaj do tych samych celów roller lub urządzenie do masażu wibracyjnego. Dobra wiadomość jest taka, że podczas korzystania z któregoś z powyższych produktów szybko zdobędziesz wiedzę o swoich mięśniach i nauczysz się jak o nie dbać. W przypadku bólu pleców, skup się przede wszystkim na mięśniach pleców, bioder i dwugłowych uda. Oczywiście jeśli masz więcej czasu, nie odpuszczaj pozostałych grup mięśniowych.

SPOSÓB NA BÓL PLECÓW #5 – WZMACNIANIE MIĘŚNI BRZUCHA I PLECÓW

Silny brzuch i mięśnie pleców (w szczególności dolnego odcinka) to fundamenty Twojego sukcesu. Bez silnego brzucha, plecy przejmą część jego obowiązków a to może doprowadzić do ich przeciążenia. Brzuch można wzmacniać na wiele sposobów, ale o tych najlepszych przeczytasz w jednym z naszych wcześniejszych artykułów – 27 najlepszych ćwiczeń na brzuch.

SPOSÓB NA BÓL PLECÓW #6 – ROZCIĄGANIE STATYCZNE

Rozciąganie statyczne to sposób na zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Taki sposób rozciągania polega na przytrzymaniu danej części ciała w momencie jej rozciągnięcia (uczucie napięcia) na określony okres czasu. Skup się przede wszystkim na rozciąganiu mięśni brzucha, pleców, bioder i dwugłowych uda.

SPOSÓB NA BÓL PLECÓW #7 – ROZCIĄGANIE DYNAMICZNE

Rozciąganie dynamiczne ma podobny cel do rozciągania statycznego, ale stosowane jest w innych sytuacjach. W tym przypadku, jeśli ból pleców już się pojawił, stosuj ten sposób rozciągania z ostrożnością, powiększając zakres ruchu powoli i stopniowo. W rozciąganiu dynamicznym mięśnie i stawy powinny być cały czas w ruchu. Jest to więc dobry sposób na przygotowanie się do aktywności i odpowiednią rozgrzewkę.

SPOSÓB NA BÓL PLECÓW #8 – DODATKOWA PODUSZKA

Kiedy śpisz, umieść poduszkę między kolanami (jeśli śpisz na boku) lub pod plecami (jeśli śpisz na plecach). W ten sposób odciążysz dolny odcinek pleców i zwiększysz prawdopodobieństwo przespania całej nocy bez bólu.

SPOSÓB NA BÓL PLECÓW #9 – TECHNIKA ĆWICZEŃ

Przywiąż szczególną uwagę do techniki ruchów i wykonywanych ćwiczeń – w szczególności wtedy, kiedy trenujesz z dodatkowym obciążeniem. Wykonując takie ćwiczenia jak przysiady czy martwy ciąg upewnij się, że większa praca jest po stronie nóg i bioder a nie pleców. Kiedy schylasz się po jakiś przedmiot, wypchnij biodra do tyłu zginając nogi w kolanach i zachowując proste plecy. Unikaj zaokrąglania pleców bo Twoje plecy angażowane są w ciągu dnia tak często, że stałe błędy w technice, nawet podczas najprostszych zajęć, mogą przerodzić się w poważną kontuzję.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 4]