Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Trening siłowy odchudza lepiej niż cardio 

Trening siłowy a odchudzanie

Trening siłowy odchudza lepiej niż cardio 

Od razu przejdźmy do rzeczy: według naukowców dwa treningi siłowe w tygodniu są w zrzucaniu nadprogramowych kilogramów skuteczniejsze niż (uwaga, uwaga!) 500 minut treningu cardio. Złap sztangę nachwytem na szerokość barków! 

Gdyby w redukcji masy ciała liczyły się tylko kalorie spalane podczas samego treningu, długotrwałe cardio nie miałoby sobie równych, bo przecież półgodzinna sesja z ciężarami pod tym względem nie ma się czym chwalić. Sprawa nie jest jednak aż tak (i na szczęście) prosta.  Należy bowiem patrzeć na ogólny efekt danej aktywności. W kontekście odchudzania to trening oporowy okazuje się skuteczniejszy – potwierdzają to wyniki badania, którego wyniki opublikowano w renomowanym czasopiśmie naukowym „PLOS Medicine” (sprawdź Źródła na końcu tego artykułu). 

W badaniu tym naukowcy przez sześć lat obserwowali prawie dwanaście tysięcy osób i sprawdzali, jaki wpływ na ryzyko otyłości ma szereg czynników związanych z ich stylem życia. Okazało się, że ludzie, którzy w ciągu tygodnia wykonują dwa treningi oporowe, byli mniej narażeni na otyłość niż osoby, które nie trenowały siłowo, ale wykonywały w tym czasie aż 500 minut ćwiczeń cardio. 

Jak trenować, żeby spalić tłuszcz

Wniosek? Jeśli musisz wybierać pomiędzy rodzajami treningu, postaw na trening siłowy, a nie na trening cardio. Trening siłowy pozwala zbudować masę mięśniową, która oznacza szybszy metabolizm spoczynkowy (kilogram mięśni potrzebuje dużo więcej energii niż kilogram tłuszczu). Trening z ciężarami wywołuje też większy efekt EPOC, co oznacza szybszy metabolizm przez pewien czas po treningu. W takim działaniu prym wiodą tzw. treningi metaboliczne, czyli treningi z obciążeniem wykonywane o dużej objętości i jeszcze większej intensywności. 

Czy to oznacza, że powinieneś zupełnie zrezygnować z cardio i skupić się tylko na treningach siłowych? Nie, powyżej wyraźnie zaznaczyliśmy, że bieganie lepiej zastąpić siłownią tylko wówczas, gdy z różnych powodów trzeba pomiędzy rodzajami treningu wybierać. Każdy sposób trenowania ma bowiem swoje zalety i każdy jest potrzebny. Dlatego najpiej mieszaj treningi siłowe z treningami cardio, starając się pozostawać osobą maksymalnie aktywną również w ciągu dnia. 

Baza darmowych programów treningowych dopasowanych do potrzeb i możliwości – wejdź na trener.newlevelsport.pl i rozpocznij treningi pod okiem ekspertów i trenerów NLS. 

 

Trening siłowy odchudza lepiej niż cardio, ale to nie wszystko

 W kontekście odchudzania pamiętaj też, że trening to tylko 5% całkowitego metabolizmu. Trzykrotnie więcej wynosi tzw. NEAT, czyli spontaniczna aktywność pozatreningowa. Dlatego wybieraj zawsze schody zamiast windy, przez telefon w biurze rozmawiaj na stojąco (albo najlepiej na przykład na trickboardzie), dużo spaceruj i zamiast samochodu czy komunikacji zbiorowej wybieraj rower itp. 

Źródła

https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003687 

 

 

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]