Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

PRZYSIAD ROWEROWY – CO TO TAKIEGO?

przysiad rowerowy

PRZYSIAD ROWEROWY – CO TO TAKIEGO?

Jeśli trenujesz nogi na siłowni, w Twoim treningu nie może zabraknąć przysiadów – jednego z najlepszych ćwiczeń budujących siłę. O ile standardowe przysiady są świetnym sposobem na zaangażowanie do pracy całych nóg, jest jedna część ciała, która w przysiadach nie wykonuje aż tak dużej pracy. Tą częścią ciała jest wewnętrzna część mięśnia czworogłowego uda, czyli mięsień obszerny przyśrodkowy, odpowiedzialny za stabilizację stawu kolanowego.
Przysiady rowerowe, którym poświęcamy ten artykuł, pomagają wzmocnić ten często zaniedbywany mięsień, który mimo swojej ważnej funkcji jest najczęściej najsłabszym ogniwem mięśnia czworogłowego uda.

 

CZYM JEST PRZYSIAD ROWEROWY?

Przysiad rowerowy, nazywany również przysiadem kolarskim, to nic innego jak odmiana standardowych przysiadów, w której dzięki odpowiedniemu ułożeniu stóp możemy przejść przez maksymalny zakres ruchu i aktywować w ten sposób mięsień obszerny przyśrodkowy.

 

TECHNIKA PRZYSIADU ROWEROWEGO

technika w przysiadzie rowerowym

Aby całkowicie aktywować mięsień obszerny przyśrodkowy, ustaw stopy blisko siebie i unieś pięty do góry (warto użyć do tego odpowiedniej podkładki pod pięty. Im wyższa podkładka, tym większe zaangażowanie pracy mięśni obszernych przyśrodkowych). Następnie, powoli ugnij nogi w kolanach, pilnując aby tułów pozostał w pozycji pionowej. Bardzo ważne jest, aby plecy przez cały czas trwania ćwiczenia były proste, ponieważ pochylając się do przodu ciężar zostanie przeniesiony na dolną część pleców oraz mięśnie pośladków. Przysiady należy wykonywać maksymalnie głęboko do momentu, w którym uda dotkną łydek. Rozpocznij od wykonania 6 powtórzeń w 4-6 seriach.

Jeśli na początku będziesz mieć trudności z utrzymaniem równowagi, skup się na opanowaniu poprawnej postawy. Po jej poprawie, problem powinien zniknąć.

 

PRZYSIAD ROWEROWY – WERSJA DLA ZAAWANSOWANYCH

Kiedy w pełni opanujesz standardową wersję przysiadów rowerowych, możesz nieco zwiększyć poziom trudności, wykonując je w systemie 1 i ¼ powtórzenia. Ta odmiana ćwiczenia jeszcze lepiej wzmacnia mięśnie obszerne przyśrodkowe, ponieważ znacznie wydłuża czas ich napięcia względem klasycznej wersji.

Aby wykonać to ćwiczenie zrób pełny przysiad, następnie podnieś się o ¼ wysokości i z powrotem zejdź do pozycji dolnej. Dopiero wtedy całkowicie wyprostuj kolana do pozycji wyjściowej.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 18 Średnia: 4.4]