Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Pływanie – 6 korzyści z regularnego treningu w wodzie [News NLS]

Pływanie – 6 korzyści z regularnego treningu w wodzie [News NLS]

Do tej pory jakoś nie mogłeś się przekonać do regularnych wizyt na basenie? Być może nie znałeś wszystkich zalet wynikających z systematycznych treningów pływackich. Od czego masz jednak NLS? Poniżej przy pomocy doniesień ze świata nauki udowadniamy, że pływanie to kapitalny sposób na zbudowanie sportowej sylwetki, końskiego zdrowia i znakomitego samopoczucia.

Pływanie wzmacnia układ krążenia

Pływanie oznacza mniejsze ryzyko zawału aż o 26%. Dokładnie tyle dobrego Twojemu sercu daje pokonywanie kolejnych długości basenu. Do takich wniosków doszli uczeni z Finlandii, którzy w ciągu 19 lat przebadali 47 721 osób. Chyba nie ma mowy o pomyłce, prawda? Żeby jednak skutecznie wzmocnić układ krążenia, musisz pływać 3 razy w tygodniu po 60 minut.

Pływanie poprawia wydolność

Chodzenie na basen znacząco zwiększa VO2max, czyli Twój pułap tlenowy – parametr, który pokazuje, jakie ilości tlenu mogą przerobić Twoje płuca. U pływaków poprawia się on aż o 11%. Dla porównania – po 10 tygodniach biegania na bieżni VO2max wzrasta o… jedyne 1,5%. Zamiast butów biegowych wrzuć do torby kąpielówki!

Trening pływacki reguluje cholesterol

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Toledo wykazały, że częsty kontakt z wodą pozwoli Ci utrzymać cholesterol na właściwym poziomie. I to oba jego rodzaje. Pływanie zwiększa bowiem ilość „dobrego” cholesterolu HDL i utrzymuje w normie poziom „złego” cholesterolu LDL. Tylko pod postacią kontaktu z wodą rozumiemy trenowanie, nie zaś przesiadywanie z drinkiem w jacuzzi. Trening, Panie Pływak, trening!

ZOBACZ TEŻ: Od zera do triathlonu. Jak przepłynąć 4 km?

Pływanie poprawia samopoczucie

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nowy Jork potwierdziły, że osoby regularnie pływające w basenie rzadziej mają depresję, wpadają w złość czy odczuwają niepokój. Wygląda na to, że problemy po nich po prostu spływają. Oczywiście wpisuje się to w szerszą narrację o zbawiennym wpływie treningu na zdrowie psychiczne. Pisaliśmy o tym już tutaj.

Pływanie… buduje mięśnie!

Oczywiście nie tak skutecznie jak dźwiganie ciężarów, ale systematyczny trening w wodzie sprawi, że Twoje plecy zaczną przypominać kształtem literę V. A taki wygląd, co potwierdzi każdy seksuolog, jest magnesem na kobiety. Może to być związane z ich oceną możliwości spłodzenia potomstwa: jeśli masz sylwetkę pływaka, to są spore szanse, że Twoje plemniki bez problemu dopłyną do celu. Nie musisz nam – ani seksuologom – wierzyć na słowo honoru. Włącz transmisję z jakiegokolwiek turnieju pływackiego i przyjrzyj się sylwetkom pływaków. Są szczupłe, ale jednocześnie umięśnione.

Spalanie tłuszczu

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) osoba o masie ciała wynoszącej około 70 kg w ciągu 60 minut różnych form aktywności aerobowych spala w przybliżeniu:

  • Pływanie umiarkowane tempem: około 500 kcal,
  • Bieganie umiarkowanym tempem: około 300 kcal,
  • Jazda na rowerze z prędkością 19-22 km/h: około 460 kcal,
  • Nordic walking: około 370 kalorii,
  • Taniec (w tym np. aerobik): około 410 kcal.

Wnioski wyciągnij sam!

Autor: MR/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 2 Średnia: 4]