Pozytywny wpływ treningu siłowego na zdrowie psychiczne [News NLS]
Regularny trening siłowy może bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Podskórnie czują to wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez dźwigania, ale teraz mamy na to twarde dowody.
Według najbardziej pesymistycznych danych w Polsce na zaburzenia lękowe może cierpieć nawet 20-25% społeczeństwa. Jest to nadmierny i irracjonalny lęk, któremu towarzyszy uczucie dyskomfortu lub zagrożenia. Wyobraź sobie, że 1/4 osób w tramwaju właśnie wkręca sobie, że coś im się dzieje. Na szczęście trening siłowy i zdrowie psychiczne są ze sobą trwale powiązane.
Częściej dotyczy to płci piękniejszej. Nie znaczy to jednak, że mężczyźni są od niego całkowicie wolni. Przeciwnie. Mniej chętniej od kobiet dzielimy się swoimi problemami i zdecydowanie rzadziej odwiedzamy lekarzy, o psychoterapeutach, psychologach i psychiatrach nie wspominając. Jest jednak nadzieja dla tych, którzy z problemów i codziennych strachów zwierzają się jedynie przed lustrem – na łamach naukowego dziennika „Sports and Medicine” opublikowano wyniki badań, które sugerują, że klasyczny trening oporowy okazuje się całkiem dobrym remedium na problemy psychiczne, choć oczywiście nie zastąpi ani wizyty u specjalisty.
ZOBACZ TEŻ: Trening z ciężkimi hantlami
Trening siłowy a zdrowie psychiczne
Do tej pory badacze koncentrowali się raczej na wpływie treningu na poprawę nastroju, natomiast przytoczone wyżej badania czarno na białym pokazują, że intensywna sesja w siłowni może być przydatna w leczeniu psychosomatycznych jednostek chorobowych.
Ponadto badacze powiązali systematyczny trening z zahamowaniem procesu kurczenia się istoty białej mózgu, czyli tkanki, która łączy i przekazuje sygnały między różnymi regionami Twojej czachy. Proces kurczenia się tej tkanki może potencjalnie prowadzić do stanów zwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera.
Dodatkowo trening siłowy pozytywnie wpływa na:
- Redukcja stresu – ćwiczenia fizyczne pomagają zmniejszyć poziom stresu poprzez uwalnianie endorfin, które poprawiają nastrój i zmniejszają uczucie stresu. Regularna aktywność fizyczna pomaga także zrelaksować mięśnie i ulżyć napięciu.
- Lepsza zdolność do radzenia sobie ze stresem – regularna aktywność fizyczna może poprawić zdolność radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Zgodnie z wynikami badań osoby trenujące są bardziej odporne na negatywne skutki stresu.
- Poprawa koncentracji i funkcji poznawczych – trening zwiększa przepływ krwi do mózgu, co może pomóc w poprawie koncentracji, pamięci i ogólnych funkcji poznawczych.
ZOBACZ TEŻ: Dlaczego z muzyką trenuje się lżej?
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28819746/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29800984/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30272098/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5846971/
- https://paintedbrain.org/blog/lifestyle/weightlifting-for-mental-health-improvement
Autor: MR/NLS