Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO TRENINGU?

JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO TRENINGU?

Znasz to uczucie spełnienia i radości po dobrze wykonanym treningu? To uczucie często bywa jeszcze lepsze w sytuacjach, w których na treningu pracowałeś naprawdę ciężko. Czasami jednak radość z wykonanego treningu jest równie duża jak z tego, że na treningu w ogóle się znalazłeś.

Wielu z nas na co dzień przechodzi przez częsty problem – motywacji do wybrania się na trening, zostawienia swoich spraw i zadbania o formę czy zdrowie. Nie bez powodu utarło się powiedzenie, że „najtrudniejszy jest pierwszy krok”.

Zima i krótsze, ciemne dni z pewnością nie pomagają w podjęciu trudnej, niewygodnej decyzji, która zamiast kierować na kanapę, kieruje na siłownię lub bieganie. Jak więc pomóc sobie zmotywować się na trening? Poniżej polecamy kilka sprawdzonych sposobów:

 

Podejmij decyzję w komfortowych warunkach

Nasz umysł skonstruowany jest tak, że podświadomie szuka komfortu. Jeśli już na pierwszym etapie podejmowania decyzji tego komfortu nie masz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja decyzja w sprawie treningu będzie negatywna. Przykładowo – kiedy czekasz przez pół godziny na świeżym powietrzu w minusowej temperaturze, poczekaj też z myślą o treningu. Perspektywa spędzenia kolejnych długich minut na bieganiu na zewnątrz nie powinna być bardzo zachęcająca. Wróć spokojnie do domu, zagrzej się, zjedz coś i kiedy już powrócisz do stanu komfortu, podejmij spokojną i przemyślaną decyzję, którą oczywiście jest trening.

 

Umów się na trening

Trenując samemu, łatwo jest odpuścić trening, który sobie zaplanowałeś. Kto przecież będzie Cię za to rozliczał? Komu będziesz musiał się tłumaczyć? Tylko sobie, a siebie łatwo jest przekonać do odpuszczenia to tu, to tam.

Jedną z najważniejszych zasad treningowych jest zasada systematyczności, a tej często pomaga umówienie się na trening z partnerem treningowym lub trenerem. Koniec końców ta osoba musi dać Ci wystarczająco dużo powodów do tego, byś nie chciał się tłumaczyć. Jeśli za ewentualne odwołanie treningu będzie Ci nawet głupio lub wstyd – świetnie! Wygląda na to, że znalazłeś sposób na systematyczność.

Dodatkową korzyścią takiego treningu jest większa motywacja podczas wysiłku. Wspólny trening lub trening pod okiem trenera sprawia, że zawsze będziesz starał się wykonać ćwiczenie z maksymalnym zaangażowaniem. Dodaj jeszcze element rywalizacji i sukces treningowy gotowy!

 

Zapisz się na zawody

Zapisując się na imprezę sportową, w której chcesz wystartować upewnij się, że impreza ta będzie dla Ciebie wymagająca. Jeśli np. codziennie biegasz po 10km, nie ma większego sensu zarejestrowanie się na bieg 5-kilometrowy. Zamiast tego, zapisz się na półmaraton, maraton lub triathlon. Możesz spróbować też nowych wyzwań i wziąć udział w biegu z przeszkodami. Cokolwiek to będzie, musi to być wysiłek, do którego wykonania potrzebne jest dobre i staranne przygotowanie. Coś, co zrobisz tylko wtedy, kiedy Twój trening będzie systematyczny. W ten sposób zapewnisz sobie wystarczającą motywację do codziennego treningu.

 

Znajdź i zapisz swój cel

Jeśli Twoim celem jest wybranie się na siłownię – jest to dobry cel, ale niestety niewystarczająco dobry. Określając swoje cele, powinieneś być bardziej precyzyjny i ustalić sobie datę osiągnięcia celu. Najlepiej taki cel i datę zapisać w miejscu, do którego często zaglądasz.

Doświadczenie pokazuje, że najlepsze są te cele, które odgrywają rolę w naszym codziennym życiu. Nie ograniczaj się więc do prostych i wygodnych a nieskutecznych celów, które tylko pozornie dadzą Ci motywację do pójścia na trening. Czym innym jest przecież postawienie sobie za cel wybrania się dzisiaj na siłownię a czym innym np. zrobienie 50 pompek na koniec miesiąca lub przebiegnięcie 10km w 40 minut.

 

Miej w planie plan B

Planowanie dnia i aktywności w ciągu dnia jest jednym ze sposobów na dobrą systematyczność treningów, ale czasem nawet najlepsze planowanie zawodzi. Jak więc przygotować się na dni, których w żaden sposób nie da się zaplanować? Miej w planie plan B, w którym zamiast wykonania zwyczajowego treningu, wykonasz jego wersję skróconą.

W takim wypadku nie szukaj wymówek lub wygodniejszej drogi. To, że nie możesz wybrać się na 90-minutowe bieganie nie oznacza, że Twój trening musi być mniej skuteczny i efektywny. W tym przypadku, przeznacz dla siebie 30 lub nawet…4 minuty i wypróbuj jeden z treningów, który opisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów – HIIT vs TABATA.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 2 Średnia: 4.5]