Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

JAK KORZYSTAĆ Z WAŁKA DO MASAŻU?

Jak korzystać z wałka do masażu?

JAK KORZYSTAĆ Z WAŁKA DO MASAŻU?

 

Wałek do masażu (lub roller) jest bardzo pożytecznym przyrządem treningowym, wykorzystywanym najczęściej w regeneracji potreningowej. Rollery dostępne są w różnych rozmiarach i twardościach, dopasowanych do danych potrzeb. Najczęściej spotykaną wersją jest jednak wałek do masażu o długości około 33cm i średnicy 13cm. Różne poziomy twardości odpowiadają zazwyczaj poziomom zaawansowania, tzn. miękkie rollery polecane są głównie osobom początkującym, które dopiero zaczynają przygodę z rollowaniem a średnie i twarde – osobom aktywnym i sportowcom, którzy albo spotkali się już z rollowaniem albo uczęszczają do fizjoterapeuty.

 

JAK DZIAŁA WAŁEK DO MASAŻU?

Wałek do masażu stworzony jest tak, by zapewnić głęboki ucisk mięśni i rozbić punkty spustowe (zrosty na tkance wpływające na gorszą wydajność pracy mięśni). Żeby lepiej zobrazować zasadę rollowania, wyobraź sobie, że mięsień to sznurówka o pewnej długości. Robiąc na niej supeł i ciągnąc za oba końce, węzeł zaciska się mocniej. Żeby sznurówka odzyskała swoją naturalną długość, trzeba ten supeł rozwiązać. Identycznie jest w przypadku mięśni. Samo rozciąganie często nie wystarcza. Konieczne jest wtedy włączenie do swojego planu rollowania, które przywróci mięśniom ich oryginalną długość i sprawi, że będą one elastyczne, a przez to będą optymalnie pracować.

 

TECHNIKA ROLLOWANIA

Wałek do masażu możesz używać do rozluźnienia wszystkich grup mięśniowych. Pamiętaj jednak, by każdej partii ciała poświęcić indywidualną uwagę. Skupiaj się więc na jednej grupie mięśniowej jednocześnie. Przykładowo – poświęć 1-2 minuty na łydkę, udo, plecy, itp. a rollując się nie przekraczaj granic danej grupy mięśniowej. Masując wybraną część ciała, kontroluj swoje tempo i oddech przez cały okres trwania masażu a jeśli poczujesz bardziej wrażliwe (czasem nawet bolesne) miejsce, postaraj się zatrzymać ruch na około 10-30 sekund, w zależności od tolerancji bólu. Nie przejmuj się jeśli boli. Oznacza to jedynie, że Twoje mięśnie są spięte i rozluźnią się pod wpływem masażu. Kluczem do sukcesu jest tutaj konsekwencja i cierpliwość. Po około tygodniu systematycznego rollowania, efekty powinny być widoczne i odczuwalne.

Jeśli ból jest dla Ciebie nie do zniesienia, może to oznaczać, że wybrany przez Ciebie wałek do masażu jest po prostu za twardy. Pamiętaj, że rollowanie nie polega na tym, jak wielki ból potrafisz znieść. Sam proces nie musi też być największą przyjemnością. Nie wpadaj jednak w skrajności i traktuj rollowanie jako naturalny element treningu, który pomoże Ci osiągnąć świetne wyniki i cieszyć się zdrowiem na dłużej.

W przypadku, w którym nacisk jest zbyt lekki, możesz zawsze zwiększyć go poprzez przeniesienie ciężaru ciała na daną grupę mięśniową. W ten sposób zwiększysz nacisk i Twój masaż będzie jeszcze bardziej efektywny. Pamiętaj tutaj o zasadzie progresji – nie zwiększaj nacisku zbyt szybko. Wszystko rób stopniowo tak, by Twoje mięśnie mogły przyzwyczaić się do nacisku.

 

JAKIE KORZYŚCI PRZYNOSI ROLLOWANIE?

Rollowanie jest jak masaż. Ucisk pomaga rozluźnić mięśnie, zwiększyć przepływ krwi i szybciej zregenerować się po wysiłku. Innymi słowy, rollowanie łagodzi ból i sprawia, że mięśnie są gotowe do wydajniejszej pracy.

 

KIEDY UŻYWAĆ WAŁKA DO MASAŻU?

Wałka do masażu możesz używać zawsze i wszędzie – o każdej porze dnia i nocy. Wiele osób korzysta z wałka oglądając telewizję lub przed pójściem spać. Inni stosują go przed treningiem, po treningu lub po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji (najczęściej siedzącej). Nie ograniczaj się do sztywnych pór, godzin czy miejsc. Z wałka do masażu korzystaj zawsze wtedy kiedy tego potrzebujesz. Jeśli czujesz również, że któraś z grup mięśniowych potrzebuje nieco więcej troski, poświęć jej więcej czasu. Koniec końców słuchanie swojego organizmu jest najważniejsze i to Ty wiesz najlepiej, które elementy Twojego ciała zasługują na więcej uwagi.

 

ROLLOWANIE – JAKIE TO UCZUCIE?

Kto z nas nie lubi masażu…Masaż to przyjemne uczucie, chociaż pierwsze doświadczenie z masażem może być nieco bolesne. Nie inaczej jest z rollerem.

Nie zniechęcaj się na samym początku – ból lub dyskomfort zmieni się w przyjemność po stosunkowo niedługim czasie, zależnym od Twojej systematyczności. Dobra wiadomość jest taka, że podczas korzystania z wałka do masażu, to Ty decydujesz o nacisku na mięśnie i to Ty możesz dostosować go do swoich upodobań. Jeśli chcesz, nawet pierwszy masaż może być całkiem przyjemny.

Niezależnie od tego, jak wygląda (lub wyglądało) Twoje pierwsze doświadczenie z rollerem, z czasem korzystanie z niego powinno być coraz łatwiejsze i coraz przyjemniejsze.

Pamiętaj, że wałek do masażu jest świetnym barometrem jakości Twoich mięśni – im lepiej się czujesz i mniej boli, tym mięśnie są w lepszym stanie.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 13 Średnia: 4.2]