Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

ILE KALORII SPALASZ PODCZAS TRENINGU CROSSFIT – KALKULATOR

trening crossfit

ILE KALORII SPALASZ PODCZAS TRENINGU CROSSFIT – KALKULATOR

CrossFit uważany jest przez wiele osób za przepis na świetne zdrowie, sprawność i formę. Ale czy ten intensywny program ćwiczeń naprawdę nie jest przereklamowany?

Twórcy CrossFit wierzą, że to coś więcej niż tylko wysiłek. To styl życia! Co więcej, to styl życia, oparty nie tylko o skuteczne programy treningowe, ale również zdrowe odżywianie. CrossFit ma jednak równie dużą rzeszę fanów, co przeciwników, którzy twierdzą, że jest to najlepszy sposób na…kontuzje.

Naszą rolą w tym artykule nie jest ocena tego typu treningu. Naszym celem jest tutaj udostępnienie Ci narzędzia, dzięki któremu będziesz mógł obliczyć liczbę spalanych kalorii podczas każdego treningu CrossFit.

Nasz kalkulator poda Ci orientacyjną liczbę kalorii, które możesz spalić, z uwzględnieniem takich czynników jak masa Twojego ciała i czas trwania aktywności. .

Two columns
Pionowo
Poziomo

Kalorie spalane podczas zajęć CrossFit

Wynik

{{ item.label }} {{ item.converted }}

Your service request has been completed!

We have sent your request information to your email.
Issued on: {{ $store.getters.getIssuedOn }}
Payment method: {{ $store.getters.getPaymentType }}
{{ item.label }}: {{ item.converted }}

 

JAK DZIAŁA KALKULATOR CROSSFIT?

Nasz kalkulator wykorzystuje wartości MET, aby dokładnie obliczyć, ile kalorii możesz spalić podczas treningu CrossFit. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa wartość MET tym więcej spalisz kalorii.

Co oznacza skrót MET? To nic innego jak Metabolic Equivalent of Task, czyli metaboliczny ekwiwalent aktywności. Wartości MET pozwalają nam obliczyć liczbę kalorii, które spalisz, wykonując określoną aktywność. Wartości MET pochodzą ze stosunku między tempem metabolizmu podczas aktywności, a tempem metabolizmu spoczynkowego, który jest tempem zużywanej energii w stosunku do czasu spędzonego na aktywnościach, takich jak CrossFit.

Tak więc, wartość MET równa 1 jest równoważna ilości energii, którą zużywasz w spoczynku, a wartość MET równa 5 oznacza, że zużywasz 5 razy więcej energii niż w spoczynku. Prawie każda aktywność, o której możesz pomyśleć, ma przypisaną wartość MET. Niektóre czynności, takie jak pompki i podciąganie, są bardziej powszechne, podczas gdy inne (takie jak skoki spadochronowe, polowanie i medytacja) nie są typowymi sposobami spalania kalorii.

Większość aktywności ma różne poziomy intensywności i przypisane do nich różne wartości MET. CrossFit ma wartość MET wynoszącą 6.

 

CZYM JEST CROSSFIT?

CrossFit to forma treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT), wykorzystująca ćwiczenia skupiające się na sile i kondycji z ruchami funkcjonalnymi. Ruchy funkcjonalne używane w treningu CrossFit są z założenia podobne do ruchów, które wykonujesz w codziennym życiu.

Trenując CrossFit, powinieneś spodziewać się udziału w ćwiczeniach wykorzystujących takie ruchy jak kucanie, pchanie, ciągnięcie i inne. CrossFit różni się od tradycyjnych treningów, ponieważ ćwiczenia trwają tutaj przez określony czas, a nie jak w przypadku typowego treningu na siłowni, przez określoną liczbę powtórzeń.

W treningu CrossFit, wykorzystywane są również specyficzne rodzaje sprzętu, których często możesz nie zauważyć w typowych siłowniach czy klubach fitness. Do takich sprzętów należą m.in.:

 

KORZYŚCI TRENINGU CROSSFIT

Ze względu na to, że ćwiczenia w treningu CrossFit są z reguły wymagające, spalają też mnóstwo kalorii. Ale poza samym spalaniem kalorii, mają one jeszcze kilka innych zalet, z których wymienić można kilka poniższych:

POPRAWA SIŁY FIZYCZNEJ

Trening CrossFit o wysokiej intensywności kładzie duży nacisk na siłę mięśni i zwiększenie ich wytrzymałości. Im dłużej wykonujesz ćwiczenia CrossFit, tym więcej mięśni zbudujesz i zobaczysz, że możesz wykonywać ćwiczenia przez dłuższy okres czasu.

POPRAWA RÓWNOWAGI, ZWINNOŚCI I ELASTYCZNOŚCI

CrossFit wykorzystuje w swoich treningach wiele ćwiczeń funkcjonalnych, dzięki czemu możesz spodziewać się znacznej poprawy równowagi, zwinności i elastyczności. Korzystanie z funkcjonalnych ćwiczeń, może pomóc zachować Ci zdrowe kości i stawy, a także zmniejszyć ryzyko kontuzji.

UTRZYMANIE ZDROWEJ WAGI CIAŁA

Trening CrossFit, jeśli wykonywany prawidłowo, spala dużo kalorii. To oznacza z kolei, że z tego typu treningiem możesz spodziewać się utraty wagi. Jeśli dodasz do tego odpowiednią dietę i dodatkowy trening cardio, z pewnością zobaczysz efekty swojej pracy nie tylko na wadze, ale i w lustrze.

 

CZY CROSSFIT JEST BEZPIECZNY?

Jak w przypadku każdego programu ćwiczeń, zawsze istnieje ryzyko kontuzji, a CrossFit nie jest tutaj wyjątkiem. Od kiedy CrossFit stał się popularny na początku XXI wieku, temat ryzyka kontuzji podczas tego typu ćwiczeń był gorącym tematem dyskusji. Tak jest z resztą do tej pory.

Głównym argumentem osób sceptycznie podchodzących do tego typu wysiłku jest fakt wykorzystywania w treningu CrossFit wymagających i trudnych do opanowania ruchów, a także połączenie ich z ekstremalnie wysoką intensywnością. To prawda, że narastające zmęczenie sprzyja często utracie kontroli nad techniką ćwiczeń. Ważne jest więc, by wszystkie treningi Crossfit były albo nadzorowane przez starannie wykwalifikowanego trenera lub wykonywane przez osoby zaawansowane.

Jeśli odpowiedni trener nie jest dostępny, a Ty nie należysz też do profesjonalnie trenujących osób, nie zniechęcaj się. Pamiętaj tylko, żeby zawsze rozpocząć treningi od dokładnego opanowania techniki ćwiczeń a następnie, kontrolowaniu swojego zmęczenia i jakości ruchów podczas każdego treningu. Nawiasem mówiąc, ta rada nie dotyczy tylko treningu CrossFit. Jest to wskazówka, której powinieneś przestrzegać podczas każdej swojej aktywności fizycznej.

 

PODSUMOWANIE

CrossFit to typ aktywności, który może nie tylko pomóc Ci osiągnąć swoje cele treningowe, ale może dać Ci poczucie przynależności do dużej grupy ludzi, dzielących podobne pasje.

Trenując CrossFit, bądź zawsze gotowy na to, że każdy wysiłek może być dużym wyzwaniem. Ale przygotuj się też na to, by każdy wysiłek odpowiednio monitorować, w tym za pomocą naszego kalkulatora i spalanych podczas treningu kalorii.

Udostępnij

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 5 Średnia: 4]