Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Chroniczne zmęczenie – skuteczne sposoby na brak energii [Patenty NLS] 

Chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie – skuteczne sposoby na brak energii [Patenty NLS] 

Zmęczenie jest ważnym stanem dla organizmu człowieka – przypomina nam, kiedy powinniśmy naładować nasze bateryjki. Jeżeli jednak zaczynasz się czuć zmęczony bez żadnego powodu, a brak energii towarzyszy Ci od świtu do zmierzchu, nie jest to normalny stan. To już groźne dla zdrowia chroniczne zmęczenie. Możesz z nim walczyć na różne sposoby. Najskuteczniejsze z nich znajdziesz w tym tekście.   

 

Czym dokładnie jest chroniczne zmęczenie ?

Ciągłe zmęczenie często nazywane jest również chronicznym. To stan ciągłego braku energii, który utrzymuje się dłużej, niż 6 miesięcy, ale jednak nie ma żadnej określonej przyczyny – jesteś zdrowy, nic Ci nie dolega, a jednak czujesz się wypompowany. Za ten stan podejrzewa się wiele biomarkerów, jak na przykład stan zapalny w organizmie, czy też niewłaściwe funkcjonowanie układu odpornościowego. Dodatkowo bardzo zmęczony możesz czuć się także w wyniku wielu różnych wydarzeń, jak na przykład przebyta niedawno choroba, zaburzenia odżywiania, czy też przetrenowanie, którego nie jesteś świadom.  

Największym problemem, jaki niesie ze sobą ustawiczny brak energii, jest zwykle trudność w nadążeniu za wszystkimi codziennymi zadaniami i obowiązkami. Jeżeli czujesz, że wymagają one od Ciebie więcej zaangażowania, niż powinny, być może warto zastanowić się nad małą przerwą. W końcu próby zachowania zdrowszego stylu życia powinny poprawiać Twoje samopoczucie, nie odwrotnie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak radzić sobie z podobnym problemem. 

 5 patentów na chroniczne zmęczenie

Jeżeli nasz organizm niedomaga i potrzebuje większej ilości odpoczynku, na początek warto mu go po prostu zapewnić. Nie zawsze musisz dawać z siebie 110% – jeżeli raz na jakiś czas nieco zwolnisz tempo, zrelaksujesz się, zadbasz o redukcję nagromadzonego stresu, zdecydowanie zmniejszysz tym szansę na wystąpienie chronicznego zmęczenia. Pamiętaj, że jeżeli trenujesz czując się jednocześnie wypompowanym z energii, to nieświadomie zwiększasz także ryzyko wystąpienia kontuzji. Co w takim razie robić? 

 SPRAWDŹ: Suple i żywność funkcjonalna. Wszystko, co musisz wiedzieć

1. Przyjrzyj się swojej diecie

Ten punkt dotyczy szczególnie osób, które próbują zredukować masę ciała i tym samym są na deficycie kalorycznym. Jeżeli bardzo dużo się ruszasz i jednocześnie uciąłeś swoje dzienne kalorie w bardzo drastyczny sposób, ciągły brak energii może wynikać po prostu z tego, że za mało jesz. Spróbuj dołożyć jeden dodatkowy posiłek w ciągu dnia lub nieco zwiększyć kaloryczność tych obecnych. Nie musisz stosować bardzo dużego deficytu, aby osiągnąć swój sylwetkowy cel.  

2. Sprawdź, czy śpisz odpowiednią ilość godzin

Bardzo dużo osób boryka się z różnego rodzaju zaburzeniami snu. Jeżeli jest on słabszej jakości lub znacznie krótszy, niż być powinien, zastosowanie dodatkowej drzemki po pracy może pomóc Ci podnieść nieco poziom posiadanej energii. Docelowo powinieneś przy tym dążyć do tego, aby przesypiać całą noc lub większą jej część.  

3. Zmniejsz ilość spożywanego alkoholu

Niektóre rodzaje alkoholu, jak na przykład wino, w umiarkowanych ilościach mogą mieć na Ciebie korzystny wpływ. Jeżeli jednak masz nawyk korzystania z różnorodnych trunków przed snem, mogą one negatywnie oddziaływać na jakość Twojego snu. Postaraj się zredukować ilość spożywanego alkoholu w ujęciu tygodniowym i miesięcznym, szczególnie na wieczór, tuż przed spaniem.  

4. Wybierz lżejszą aktywność sportową

Jeżeli trenujesz mocno i intensywnie, utrzymywanie podobnej rutyny przez długi czas może być obciążające dla Twojego organizmu. Co więcej, gdy wykonujemy ciągle te same czynności, męczy się również nasz mózg. Jeżeli możesz, poświęć 1-2 dni w tygodniu na próbowanie innej niż dotychczas, lżejszej dyscypliny sportu. Nadal zachowasz wysoki poziom aktywności, ale wprowadzisz do swojego życia coś nowego, mniej obciążającego mięśnie. 

5. Znajdź sposób na redukcję stresu

Choć stres – w pewnej dawce – jest nam potrzebny, współczesne szybkie tempo życia sprzyja jego narastaniu. Możesz tego nie widzieć, jednak skumulowany stres po cichu wyniszcza Twoje ciało i odbiera energię do codziennego funkcjonowania. Dlatego warto jest znaleźć swoje metody na obniżanie jego poziomu. Może być to cokolwiek: masaż, spacer z psem, dzień w SPA czy obejrzenie filmu w kinie z Twoją ulubioną osobą. Każde działanie, które pozwoli Ci się zrelaksować, będzie dobrym wyborem. 

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22732129/ 

https://www.nhs.uk/live-well/sleep-and-tiredness/self-help-tips-to-fight-fatigue/ 

https://www.nhsinform.scot/care-support-and-rights/palliative-care/symptom-control/coping-with-fatigue/ 

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]