Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Melatonina – suplement na dobry sen… i jeszcze lepszy trening? [News NLS]

Melatonina nie tylko na sen, ale też na trening!

Melatonina – suplement na dobry sen… i jeszcze lepszy trening? [News NLS]

Nie jest żadną tajemnicą, że melatonina reguluje rytm dobowy i znacząco wpływa na jakość naszego snu. Okazuje się jednak, że na tym zbawienne działanie melatoniny na ludzki organizm się nie kończy. Badacze udowodnili, że suplementacja melatoniną daje duże korzyści w obszarze ochrony przed licznymi chorobami oraz podnosi skuteczność treningu.

Wszyscy to znamy: praca do późna, by wyrobić się z raportem, a następnie szybka wizyta w siłowni. W końcu porządny wycisk przed snem ulula jak nic, prawda? Nieprawda. Późny trening może sprawić, że zamiast błogich objęć Morfeusza będziesz przez kilka godzin podziwiał sufit. O ile nie mieszkasz w bazylice św. Piotra, jest to naprawdę średniej jakości rozrywka. Rozwiązanie? Oczywiście melatonina.

Pomijając oczywiste kwestie, że kłopoty ze snem mogą powodować m.in. problemy z sercem, pozbawiasz się wówczas bardzo pożądanego zalewu hormonów: testosteronu i HGH. Na szczęście z odsieczą przybywają niezawodni naukowcy z Manouba University. Według ich badań suplementacja melatoniną zamknie oczy trudnościom w zasypianiu i pomoże Ci rano wstać w pełni formy. Sportowcy, którzy otrzymali 10 mg melatoniny po intensywnym treningu o 20, spali średnio o 25 minut dłużej niż grupa, która otrzymała placebo.

ZOBACZ TEŻ: Wyzwanie NLS – 200 powtórzeń z piłką lekarską

Przypomnijmy, że melatonina jest głównym hormonem odpowiedzialnym za regulację rytmu dobowego organizmu, zwłaszcza snu i czuwania. Jej produkcja zwykle wzrasta w odpowiedzi na zmniejszające się światło słoneczne wieczorem. To sygnał dla organizmu, że nadszedł czas na sen. W ciągu dnia poziom melatoniny jest niższy, co z kolei pomaga utrzymać nam stan czuwania.

Istnieją również dowody sugerujące, że melatonina może wpływać na układ odpornościowy organizmu, działając antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Badania wykazały, że suplementacja melatoniną może nieść ze sobą potencjalne korzyści zdrowotne w zakresie ochrony przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona, a także w łagodzeniu niektórych zaburzeń psychicznych i stanów zapalnych.

Melatonina poprawi Twoje osiągi

Ale tunezyjscy – gdyby ktoś się zastanawiał, gdzie leży Manouba – naukowcy odkryli coś więcej. Wg nich korzyści z przyjmowania melatoniny wykraczają daleko poza zwiększoną jakość snu i ochronę przed chorobami. Przeprowadzili oni badania, podczas których grupa kontrolna suplementująca melatoninę była po przebudzeniu poddawana testowi YoYo, mającemu na celu ocenę zdolności do powtarzania intensywnych ćwiczeń). I co się okazało? Wszyscy znacznie poprawiali własne osiągi, odczuwając przy tym mniejsze zmęczenie w trakcie aktywności fizycznej.

Nie do końca wiadomo, czy lepsze osiągi wynikały z wyższej jakości snu. Możliwe, że melatonina w inny sposób wpłynęła na sportowe wyczyny grupy kontrolnej, ale gra jest warta świeczki.

OK, uczeni uczonymi, badania badaniami, ale jak szary zjadacz chleba ma przełożyć te informacje na swoją codzienność, lepszy sen i efektywniejszy trening? Melatonina to hormon wydzielany przez szyszynkę w mózgu. To oznacza, że nie można jej dostarczyć wraz z żywnością. Ale!

ZOBACZ TEŻ: Banan – owoc na lepszy sen

Dobra wiadomość jest taka, że, po pierwsze, możesz udać się po nią do apteki bez recepty. A po drugie, niezłym pomysłem będzie zaserwowanie sobie na kolację produktów zawierających tryptofan. To naturalny substrat melatoniny i także pozytywnie wpływa na sen. My polecamy tosty z dżemem i bananem. Wieczorowa porcja węglowodanów (zwłaszcza po treningu) oraz zawarte w bananie magnez, potas i wspomniany tryptofan wyślą Cię w krainę sennych marzeń szybko i skutecznie. No i na pewno smaczniej niż suple z apteki.

Źródła:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31790604/ 
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8784075/ 
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32005349/ 
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10594526/ 
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8370132/ 

Autor: MR/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]