Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Co się stanie z Twoim organizmem, jeśli zaczniesz trenować? [News NLS]

Trening siłowy – co się zmieni gdy zaczniesz trenować

Co się stanie z Twoim organizmem, jeśli zaczniesz trenować? [News NLS]

Zaczynasz trenować, bo chcesz się lepiej czuć, lepiej wyglądać, cieszyć się zdrowiem i sprawnością? Tak się stanie, ale nie od razu. To długotrwała zmiana, która wymaga dyscypliny, zmiany nawyków i hektolitrów wylanego potu. Pewne rzeczy zauważysz jednak niemal od razu.

Wewnętrzna zmiana

Niektóre zmiany naprawdę zachodzą z dnia na dzień. Tyle tylko, że Ty ich nie widzisz. Jasne, na sześciopak musisz trochę poczekać, ale już Twój mózg i płuca doceniają ruch niemal natychmiast. Już pierwszy trening siłowy zwiększa ukrwienie mózgu i dostarcza mu więcej niezbędnego do myślenia tlenu. Co więcej, badanie NASA wykazało, że już po ośmiu dniach nowego planu treningowego zwiększa się objętość krwi, a im więcej masz krwi, tym większa jest Twoja wydolność.

DOMS to po treningu siłowym normalka

Wielu początkujących próbuje nadrobić stracony czas. To zła droga. Owszem, mięśnie powstają, gdy organizm odbudowuje mikropęknięcia włókien mięśniowych, ale, no wiesz… to boli. A gdy boli za bardzo – odpuszczasz trening. Żeby zmniejszyć ból po treningu, zawsze na koniec zroluj mięśnie przez 5 minut. Statyczne rozciąganie przed treningiem możesz odpuścić – badania na University of Sydney wykazały, że to kompletna strata czasu.

ZOBACZ TEŻ: Suplementy dla sportowców, które działają (i lista tych, na które szkoda pieniędzy)

Atak greliny

Nagłe zwiększenie zużycia energii spowoduje zwiększone wydzielanie greliny – tzw. hormonu głodu. Ale nie odpuszczaj – ćwicz dalej, nawet mocniej. Jeśli chcesz spalić nadmiar tłuszczu – nie jedz więcej, tylko lepiej. Mniej słodyczy, więcej białka. A gdy czujesz napad głodu, idź na spacer lub zrób cokolwiek interesującego – uczeni wykazali, że silny napad głodu trwa średnio 12 minut. Później słabnie. Tyle chyba wytrzymasz?

Trening siłowy i regeneracja

Zmęczone ciało potrzebuje regeneracji. A do właściwej regeneracji niezbędny jest sen. I to się świetnie składa, bo po ostrym treningu zaśniesz szybciej i będziesz spał mocniej. Tak przynajmniej wynika z danych National Sleep Fundation – 83% ludzi zasypia szybciej po treningu. Należysz do pechowej mniejszości? Zjedz na kolację nieco więcej węglowodanów – to zwiększa wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za senność. Albo sprawdź, czy przypadkiem Twoja przedtreningówka nie zawiera kofeiny (a raczej na pewno zawiera!), do zaaplikowanie sobie konkretnej dawki kofeiny późnym popołudniem lub wieczorem – a właśnie wtedy większość ludzi trenuje – może spowodować problemy z zaśnięciem.

ZOBACZ TEŻ: Budowanie mięśni w wersji oldschool

Trening siłowy i rekompozycja sylwetki

Na początku treningu efekty mogą być spektakularne. W ciągu pierwszego miesiąca możesz bezpiecznie zrzucić 2-3 kg tłuszczu i zrobić się zauważalnie silniejszy. Gdy organizm już się przyzwyczai do zwiększonego wysiłku, zapewnij mu stale nowe rozrywki i tym samym zmuszaj do zwiększonego spalania. Wypróbuj podskoki. Uczeni z College of New Jersey wykazali, że wprowadzenie do planu treningu plyometrycznego przyspiesza proces zwiększania siły.

Autor: MR/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]