Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Zastosowanie ograniczenia przepływu krwi przy naciągnięciach i naderwaniach mięśni [NLS LAB]

Trening okluzyjny zapobiega powstawaniu blizn

Zastosowanie ograniczenia przepływu krwi przy naciągnięciach i naderwaniach mięśni [NLS LAB]

Naderwania i naciągnięcia mięśni są powszechnie występującymi urazami, które bez odpowiedniego potraktowania mogą istotnie wpłynąć na naszą siłę i sprawność. Zastosowanie treningu okluzyjnego pozwala nie tylko utrzymać sprawność na stałym poziomie, ale również zmniejszyć ryzyko powstawania blizn na uszkodzonych mięśniach.

Trening okluzyjny ma szereg zastosowań, a w tym artykule poruszymy jeden z nich. Sprawdź, jak trening okluzyjny zapobiega powstawaniu blizn.

W tym artykule znajdziesz:

  • Jak ciało reaguje na naciągnięcie lub naderwanie mięśni?
  • Dlaczego na uszkodzonym mięśniu tworzą się blizny i jak temu zapobiegać?
  • Trening okluzyjny przy naderwanych lub naciągniętych mięśniach

Jak ciało reaguje na naciągnięcie lub naderwanie mięśni?

W przypadku naciągnięcia lub nieznacznego naderwania mięśnia ciało ma dwa podstawowe sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością – blizna lub regeneracja. W kontekście powodowania adaptacji mięśniowej poprzez podnoszenie dużych ciężarów nasz organizm jest w stanie naprawić te uszkodzenia. Skutek to wzrost siły i hipertrofia. Niestety w momencie naderwania mięśnia często uszkodzenie jest zbyt duże, aby w pełni się zregenerować. Nasze ciało musi więc ratować się powstaniem blizny.

Po części może być to pożądane zjawisko, ponieważ dość szybko przywraca dużą część funkcji motorycznych. Jednak wynikająca z tego redukcja jakości tkanki wpływa na zdolność mięśnia do pracy na wysokich obrotach. Jest jednak dobra wiadomość. Z badań wynika, że możemy ograniczyć bliznowacenie poprzez odpowiednią aktywność. Zła wiadomość jest natomiast taka, że poruszanie uszkodzonej tkanki boli. To z kolei zwykle wpływa na to, jak dużo lub jak intensywnie możemy ćwiczyć. Naukowcy obserwujący to zjawisko stwierdzili, że zmuszanie szczura do biegania 1 tydzień po zadaniu dużego urazu tkanki miękkiej tylnej kończyny powodowało regenerację mięśni. Natomiast u zwierząt, które były unieruchomione, występowało przede wszystkim zwłóknienie tkanki. W przypadku ludzi siedzący tryb życia powoduje, że mięśnie nie otrzymują wystarczająco silnego sygnału, aby ograniczyć powstawanie blizn i nadać priorytet regeneracji mięśni.

ZOBACZ TEŻ: Jak szybko wrócić do formy? Plan na 2 tygodnie

Dlaczego na uszkodzonym mięśniu tworzą się blizny i jak temu zapobiegać?

Głównym powodem tworzenia się blizn jest prawdopodobnie podwyższony poziom miostatyny. Jednym ze sposobów obniżenia tego poziomu jest zastosowanie opasek BFR, które będą symulować trening fizyczny. Zjawisko to będzie niejako naśladować procesy występujące u opisywanych wcześniej szczurów, dzięki któremu możemy pomóc organizmowi przedkładać naprawę mięśni nad tworzenie blizn. Oprócz zmniejszenia ekspresji miostatyny celem jest również zmaksymalizować odpowiedź na syntezę białek, ponieważ zoptymalizuje to zdolność organizmu do naprawy – tutaj pomocne okaże się zastosowanie treningu okluzyjnego. Analizując dostępne dane, możemy wyciągnąć wniosek, że początkowa hipoksja wywołana zastosowaniem ograniczenia przepływu krwi sprzyja naprawie mięśni i różnicowania komórek satelitarnych. Jakby tego było mało, zastosowanie opasek ograniczających przepływ krwi wpływać będzie na zmniejszenie lokalnego bólu. Daje to możliwość przejścia do cięższych zadań motorycznych znacznie szybciej, a tym samym skraca czas rekonwalescencji.

Trening okluzyjny zapobiega powstawaniu blizn

Aby jak najlepiej zastosować BFR w leczeniu napięć mięśniowych, sugeruje się rozpoczęcie od obciążenia, które dana osoba może wykonać bez bólu lub z bardzo znośnym bólem. Celem pierwszej sesji po urazie jest użycie opasek ograniczających przepływ krwi do wywołania stanu zmęczenia, który normalnie kojarzy się z podnoszeniem ciężarów, na co nie pozwalałby uraz. Kluczowa będzie również ocena tolerancji danej osoby na ciśnienie w mankiecie, szczególnie jeśli uraz znajduje się pod nim. Jeżeli pacjent odczuwa zbyt duży ból, konieczne może być zmniejszenie nacisku lub potencjalnie odroczenie treningu z zastosowaniem opasek BFR. W przypadku, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, najlepiej sprawdzi się wykonywanie powtórzeń danego ćwiczenia w schemacie 30/15/15/15. W praktyce taki schemat wystarczy do wywołania zmęczenia.

Dzięki wykorzystaniu treningu okluzyjnego przy naderwaniach i naciągnięciach mięśni pacjent odczuwa niemal natychmiastową redukcję bólu, przy jednoczesnym stymulowaniu tkanki mięśniowej. Kontynuując praktykę z ograniczeniem przepływu krwi, należy pamiętać o ponownej ocenie stosowanego obciążenia podczas kolejnej sesji treningowej. Każdorazowo ma ono być ewaluowane i dostosowane do aktualnych możliwości. Celem jest maksymalne skrócenie procesu regeneracji i odejście od stosowania BFR w kierunku stopniowo obciążanych zadań ruchowych. Oczywiście, nawet przy pełnej regeneracji tkanki warto czasowo wprowadzać BFR po ciężkiej sesji treningowej, aby upewnić się, że uzyskano wystarczająco dużą odpowiedź syntetyczną białka, aby wspomóc naprawę tkanek.

Dowiedz się więcej o treningu okluzyjnym:

Autor: GW/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]