Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

SYNDROM MARTWEGO POŚLADKA

przysiady zajęcia fitness

SYNDROM MARTWEGO POŚLADKA

Jeśli jesteś jak większość ludzi, większą część dnia spędzasz siedząc – czy to w pracy, czy w samochodzie, autobusie, pociągu lub samolocie czy na kanapie w domu. Powód Twojego siedzenia nie jest jednak ważny. To, co ważne to to, że spędzając życie w ten sposób możesz doczekać się syndromu martwego pośladka, czyli dolegliwości, którą fachowo nazywa się amnezją pośladkową.

CZYM JEST SYNDROM MARTWEGO POŚLADKA?

Amnezja pośladkowa to określenie, które pasuje tutaj idealnie bo oznacza, że Twoje mięśnie pośladkowe odzwyczajają się od pracy i zapominają o swoich głównych rolach, tzn. wyproście i stabilizacji bioder, a także utrzymania prawidłowej postawy ciała.

DLACZEGO AMNEZJA POŚLADKOWA JEST TAKA WAŻNA?

Taka dolegliwość powinna być ważna dla każdej osoby, której zależy na ogólnej sprawności fizycznej i możliwości swobodnego poruszania się. Jeśli weźmiesz pod uwagę to, że prawidłowo funkcjonujące pośladki odgrywają kluczową rolę w takich aktywnościach jak chodzenie, bieganie czy skakanie zdasz sobie sprawę z tego, że syndrom martwego pośladka będzie każdą z tych aktywności mocno ograniczał.

CO PROWADZI DO SYNDROMU MARTWEGO POŚLADKA?

Powody są proste i wspomnieliśmy o nich wyżej – to głównie spędzanie czasu w pozycji siedzącej lub leżącej przez dłuższy okres czasu. Można pokusić się o stwierdzenie, że syndrom martwego pośladka dotyczy tych ludzi, którzy po prostu nie robią nic, ale tak naprawdę dotyczy on tych osób, które nie uprawiają systematycznie aktywności fizycznej.

Niestety statystyki mówią, że do tej grupy należy dzisiaj przynajmniej 56% Polaków. Nic więc dziwnego, że coraz modniejszym powiedzeniem staje się teraz hasło „Siedzenie to nowe palenie”. O ile siedzenie nie zniszczy Twoich płuc, jest w stanie skutecznie wyłączyć Twoje pośladki a później stopniowo doprowadzać do coraz częstszych i poważniejszych kontuzji.

JAK WALCZYĆ Z SYNDROMEM MARTWEGO POŚLADKA?

Najlepszym sposobem walki z tym problemem jest włączenie do codziennych zajęć ćwiczeń aktywujących i wzmacniających mięśnie pośladków. Do takich należą m.in. te poniższe:

ĆWICZENIE #1

glute bridge z nogą na podwyższeniuPrawidłowa technika: Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem 90°. Umieść jedną ze stóp na podwyższeniu a drugą nogę wyprostuj. Następnie, unieś biodra wysoko do góry tak, by Twoje ciało znalazło się w prostej linii. Zatrzymaj ruch na sekundę napinając mocno pośladek w zgiętej nodze i wróć do pozycji wyjściowej. Po wykonaniu określonej liczby powtórzeń, zmień strony.

ĆWICZENIE #2

wznosy nóg na piłce gimnastycznejPrawidłowa technika: Połóż się na piłce gimnastycznej tak, by Twój tułów, biodra i uda przylegały do niej. Oprzyj ręce i palce u stóp na podłodze. Trzymając nogi wyprostowane, unieś je do góry tak, by znalazły się one powyżej linii bioder. Napnij pośladki w ostatniej fazie ruchu i zatrzymaj ruch przez sekundę, po czym wróć do pozycji wyjściowej.

ĆWICZENIE #3

odwodzenie kolan ćwiczenie na pośladki

Prawidłowa technika: Połóż się na lewym boku z nogami zgiętymi w kolanach i nogami równolegle do siebie. Głowę oprzyj na lewej ręce a prawą rękę połóż przed sobą na podłodze na wysokości klatki piersiowej. Z tej pozycji, nie ruszając biodrami, odwiedź prawe biodro do zewnątrz tak daleko jak to tylko możliwe. Kiedy poczujesz napięcie w prawym pośladku, zatrzymaj ruch przez sekundę a następnie, wróć do pozycji wyjściowej. Po wykonaniu określonej liczby powtórzeń, zmień strony.

Jeśli chcesz, żeby to ćwiczenie było jeszcze bardziej wymagające, wykorzystaj do niego gumę Miniband, którą powinieneś umieścić na udach – tuż nad kolanami.

Jeśli chcesz wykorzystać więcej ćwiczeń, które pomogą Ci zwalczyć lub uniknąć syndromu martwego pośladka, zapoznaj się z 23 najlepszymi ćwiczeniami na nogi.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 11 Średnia: 4]