Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Jak pokonać ścianę podczas maratonu? [News NLS]

ściana podczas maratonu

Jak pokonać ścianę podczas maratonu? [News NLS]

Ściana na trzydziestym kilometrze to nie krążąca wśród biegaczy legenda ani wynik słabej woli. Jej pojawienie się na trasie biegu to raczej kwestia rezerw energetycznych. Można ją jednak przebić – i to nie głową, a żołądkiem. Zobacz, jak pokonać ścianę podczas maratonu i nawet na mecie nie opaść zupełnie z sił.

Ściana podczas maratonu

W żargonie biegaczy „ściana” to określenie tego momentu, w którym wydaje się, że dalej i dłużej nie sposób biec. Wielu biegaczy właśnie wówczas poddaje się i schodzi z trasy. Tylko to nie słaba wola i brak samozaparcia powodują, że kolejne kroki są po prostu trudne do wyobrażenia. Ściana, która najczęściej pojawia się w okolicach 30. kilometra na trasie maratonu, to najczęściej ten moment, w którym kończy się zapas glikogenu (ok. 2000 kcal) zgromadzony w mięśniach i wątrobie. To też moment, w którym głównym paliwem biegacza staje się tłuszcz.

Co stoi za ścianą podczas maratonu?

Wszystko sprowadza się do w zasadzie prostej arytmetyki. Przeciętnie zbudowany człowiek spala podczas biegu około 60 kcal na każdym kilometrze. Zatem po 30 kilometrach biegacz zbliża się do limitu wspomnianych 2000 kcal z glikogenu. Rozwiązanie jest więc banalnie proste. Należy przed maratonem zrobić odpowiednie zapasy. Na kilka dni przed biegiem warto zwiększyć udział energii pozyskiwanej z węglowodanów do 85%. Pamiętaj jednak, że taki zapas można zbudować tylko stopniowo – dzień przed startem będzie już za późno.

ZOBACZ TEŻ: Rotacja węglowodanami jest prostsza, niż myślisz

Ile węglowodanów przyjmować podczas biegu?

Są dwie odpowiedzi na tak postawione pytanie. Obie są prawidłowe i w zasadzie się uzupełniają. Pierwsza: 1 g węglowodanów na 1 kilogram masy ciała na 1 godzinę biegu (obliczeń musisz dokonać samodzielnie). Druga: tyle, ile wypróbowałeś podczas biegowych treningów na ścieżce. Nie ma gorszego pomysłu niż sprawdzać działanie żeli energetycznych dopiero na zawodach – w ten sposób masz spore szanse, że bieg zakończysz w toalecie dużo wcześniej niż na 30. kilometrze.

Jak przebić ścianę podczas maratonu… głową

Oczywiście samo paliwo na trasie nie wystarczy. Nawet jeśli zapasy glikogenu są w normie, a w trakcie maratonu biegacz doładowuje baterie za pomocą żeli energetycznych, tak duży dystans może go po prostu przytłoczyć. Wówczas warto przenieść uwagę z pokonanych kilometrów na te, które ma się jeszcze przed sobą. Tylko nie wszystkie naraz, bo to może skutkować natychmiastowym zatrzymaniem się i rezygnacją z dalszego udziału w zawodach. Najlepiej w takiej sytuacji podzielić sobie w głowie całą pozostałą część biegu na dużo krótsze odcinki i ich kolejne odhaczanie. Takie wielokrotne dobiegnięcie do wirtualnej mety na pewno doda sił i chęci do dalszych zmagań.

ZOBACZ TEŻ: Trening biegowy oparty na strefach tętna

Mów do siebie. Albo… śpiewaj

Maraton to dla wielu z nas przekraczanie własnych barier. I to zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych (to jest ten moment, w którym ultramaratończycy tylko się uśmiechają). Jeśli biegniesz w parze, możecie nawzajem się dopingować. Jeśli jednak znajdujesz się tuż przed mityczną ścianą solo, wystarczy, że zaczniesz mówić do siebie w drugiej osobie liczby pojedynczej, tak jakby mówił do Ciebie Twój trener. Według psychologów lepiej zadziała na trasie powiedzenie sobie „Dasz radę” niż „Dam radę”. Warto spróbować. Tak samo jak warto w myślach nucić sobie ulubioną melodię – dowiedziono, że to zdecydowanie poprawia osiągi.

Autor: AB/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]