Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Długotrwałe siedzenie a zdrowie [News NLS]

długotrwałe siedzenie a zdrowie

Długotrwałe siedzenie a zdrowie [News NLS]

Wiemy, że przed konsolą lub komputerem czas płynie szybko i przyjemnie. Jednak kiedy Ty kolejną godzinę rozwijasz postać w Baldur’s Gate III, Twój organizm cierpi prawdziwe katusze w pozycji siedzącej. Zobacz, jak długotrwałe siedzenie wpływa na układ sercowy, kostny, organy wewnętrzne i zdrowie psychiczne.

Kręgosłup

Gdy siadasz na krześle, siła nacisku, która działa na Twój kręgosłup, wzrasta o 40%. Gdy siedzisz zgarbiony – o kolejne 40%. Wynika to ze spłaszczenia łuku w odcinku lędźwiowym. W rezultacie może dojść do ucisku nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego. I takiego bólu, że nie będziesz miał ochoty nawet grać.

Serce

Jak donosi „American Journal of Epidemiology”, spędzając w pozycji siedzącej ponad 6 godzin dziennie, jesteś o 18% bardziej narażony na śmierć z powodu chorób serca. Przy czym śmierć to ostateczność. Według wyliczeń uczonych z Pennington Biomedical Research Center ludzie spędzający czas w pozycji siedzącej aż dwa razy częściej trafiają do szpitala z podejrzeniem zawału serca. I to niezależnie od wagi i poziomu wytrenowania. Samo to, że trenujesz, nie zmniejsza ryzyka.

ZOBACZ TEŻ: Trening tabata. Spalanie tłuszczu w 8 minut

Brzuch

Przesiadywanie godzinami w fotelu ma też fatalny wpływ na Twoją figurę. Uczeni z University of Zaragoza w Hiszpanii wyliczyli, że spędzanie na krześle ponad 4 godzin dziennie zwiększa ryzyko otyłości brzusznej o 170%! Taka otyłość – czyli duży, wylewający się zza paska brzuch – to nie tylko problem ze znalezieniem dziewczyny, to również zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2.

ZOBACZ TEŻ: Pozytywny wpływ treningu siłowego na zdrowie psychiczne

Nadgarstek

Wielogodzinne manipulowanie myszką jedną ręką i klawiaturą drugą może z czasem doprowadzić do schorzenia, które kiedyś zdarzało się głównie ludziom starszym, a dziś coraz młodszym – zespołu cieśni kanału nadgarstka. Przez kanał nadgarstka przebiega nerw odpowiedzialny za kciuk, palec wskazujący, środkowy i część serdecznego. Gdy pod wpływem przeciążenia pojawia się stan zapalny, nerw jest uciskany. Najpierw czujesz mrowienie wspomnianych palców, a potem zaczyna boleć. Tak bardzo, że nie tylko nie pograsz, ale nawet zawiązanie buta będzie Ci sprawiać trudność.

Bezsenność

To, że możesz grać niemal do rana i nie czuć senności, to zasługa nie tylko wciągającej fabuły i Twojej silnej woli. To również efekt działania tzw. niebieskiego światła, które powstrzymuje Twoją szyszynkę przed wydzielaniem melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności. Pod wpływem niebieskiego światła Twój organizm uznaje, że jest jeszcze dzień i nie ma co zasypiać. Na krótką metę to fajne, na dłuższą już nie bardzo, bo przewlekłe niedosypianie obniża Twój refleks i zdolności poznawcze

Hemoroidy

Wiesz zapewne, że długie przesiadywanie w toalecie zwiększa ryzyko pojawienia się żylaków odbytu, czyli, no właśnie, hemoroidów. To bardzo nieprzyjemna przypadłość. Po pierwsze – boli, po drugie – brudzi, po trzecie – swędzi, a po czwarte – może wymagać chirurgicznego usunięcia. I wtedy na kilka dni zostają szwy w tym najbardziej intymnym miejscu. Nic przyjemnego.

Depresja

Badania sugerują, że długotrwałe siedzenie może być związane z wyższym ryzykiem wystąpienia depresji i innych zaburzeń psychicznych. Brak aktywności fizycznej i niewłaściwa postawa, a tym właśnie jest długotrwałe siedzenie, mogą wpływać na stan psychiczny. Także nie przesadzaj z tym Baldur’s Gate III i pamiętaj, że jest coś takiego jak Gym’s Gate.

Źródła:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15681386/
  2. https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M14-1651?articleid=2091327
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22890825/
  4. https://blogs.bmj.com/bjsm/2015/01/21/sitting-ducks-sedentary-behaviour-and-its-health-risks-part-one-of-a-two-part-series/
  5. http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=181635

Autor: MR/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]