Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Praca na stojąco – 7 korzyści zdrowotnych 

Biurko stojące - ulga dla kręgosłupa?

Praca na stojąco – 7 korzyści zdrowotnych 

Bardzo wiele w ostatnich latach mówi się i pisze o zagrożeniach związanych z długotrwałym siedzeniem. Oczywiście problem ten dotyczy w największym stopniu pracowników biurowych, którzy często co najmniej 8 godzin dziennie przykuci są do swoich biurek. Alternatywą mogłyby być biurka z regulowaną wysokością blatu, przy których można pracować na stojąco. Czy jednak rzeczywiście badania potwierdzają przewagę biurek stojących nad tymi tradycyjnymi? Sprawdziliśmy.  

 

Spalisz więcej kalorii

Pracując na stojąco przy biurku przez 8 godzin, spalisz średnio o 170 kcal więcej, niż wykonując te same obowiązki w pozycji siedzącej. Na przestrzeni całego tygodnia to prawie 1000 kcal różnicy, czyli naprawdę znacząca liczba. To może być właśnie ta różnica pomiędzy znajdowaniem się w deficycie kalorycznym i rzeczywistym spalaniem tkanki tłuszczowej, a nadwyżką kaloryczną i przybieraniem na wadze.  

ZOBACZ: Trening korpusu na różnym poziomie zaawansowania

Obniżysz poziom cukru we krwi

W małym badaniu przeprowadzonym na 10 pracownikach biurowych stwierdzono, że pozostanie w pozycji stojącej przez 180 minut po obiedzie obniżyło skok poziomu cukru we krwi o 43% w porównaniu do klasycznego siedzenia.  

Co ciekawe, obie grupy wykonały tę samą liczbę kroków, a to z kolei pozwala sądzić, że zredukowany skok poziomu cukru we krwi wynikał nie z dodatkowej aktywności fizycznej w biurze, lecz z przybranej pozycji stojącej.  

Inne badanie przeprowadzone na 23 pracownikach biurowych wykazało, że zmiana pozycji z siedzącej na stojącą co 30 minut w ciągu dnia pracy obniżyła średnio skok poziomu cukru we krwi o 11,1%.  

Wyniki tych badań w pewnym sensie wyjaśniają, dlaczego nadmierne czasu spędzanego w pozycji siedzącej wiąże się z aż o 112% większym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II. 

 

Postój w pracy – zredukujesz ryzyko chorób serca

I to wcale nie jest wniosek wynikający z najnowszych ustaleń naukowców. Pomysł, że stanie jest korzystne dla zdrowia serca, wziął się z wyników badań przeprowadzonych jeszcze w 1953 roku.  

Wykazały one, że konduktorzy w komunikacji publicznej, którzy stali przez cały dzień, mieli o połowę mniejsze ryzyko zgonu związanego z chorobą serca niż ich koledzy siedzący na fotelu kierowcy.  

Badacze ustalili również, choć już trochę później niż w połowie XX wieku, że długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko choroby serca nawet o 147%. Jest to tak szkodliwe, że nawet godzina intensywnego treningu nie jest w stanie zrekompensować negatywnych skutków całego dnia spędzonego na siedzeniu. Nie ma wątpliwości, że spędzanie więcej czasu na nogach korzystnie wpływa na zdrowie serca. 

PRZECZYTAJ: Bieganie outdoor czy na bieżni?

Pracując na stojąco, zredukujesz ból kręgosłupa

Ból pleców najczęstszy powód utyskiwań ze strony pracowników biurowych, którzy cały dzień zmuszeni są do pracy siedzącej. Aby sprawdzić, czy biurka stojące mogą poprawić tę sytuację, przeprowadzono wiele badań na pracownikach cierpiących na przewlekły ból pleców.  

Po jednym z takich testów uczestnicy zgłosili poprawę bólu w dolnej części pleców nawet o 32% po kilku tygodniach korzystania z biurek stojących! Zatem jeśli narzekasz na swój kręgosłup, bardzo możliwe, że inwestycja w biurko z regulowaną wysokością blatu zwróci się z nawiązką.  

Inne badanie opublikowane przez National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion wykazało, że korzystanie z biurka do pracy w pozycji stojącej zmniejszyło ból w górnej części pleców i karku o 54% już po 4 tygodniach.   

 

Biurko stojące = lepszy nastrój?

W badaniu trwającym 7 tygodni uczestnicy korzystający z biurek stojących zgłosili mniejszy poziom stresu i zmęczenia w porównaniu do tych, którzy pozostawali w pozycji siedzącej przez cały dzień pracy. Ponadto 87% osób korzystających z biurek stojących zgłosiło wzrost wigoru i energii w ciągu dnia. Po powrocie do swoich starych biurek ogólny nastrój powrócił do pierwotnych poziomów. Te wyniki zgadzają się z szerszymi badaniami nad siedzeniem a zdrowiem psychicznym, które wiążą czas spędzany w pozycji siedzącej z większym ryzykiem depresji i lęku. 

 

Praca na stojąco a produktywność

Część pracowników i pracodawców obawia się, że praca na stojąco negatywnie wpłynie na produktywność i przez to na wyniki finansowe. Okazuje się jednak, że obawy te nie mają podstaw.  

W badaniu przeprowadzonym na 60 młodych pracownikach biurowych korzystanie z biurka stojącego przez 4 godziny dziennie nie miało wpływu na liczbę wprowadzanych znaków na minutę ani na liczbę błędów w tekście.  

Biorąc pod uwagę wspomniany powyżej fakt, że stanie podczas pracy poprawia nastrój i energię, korzystanie z biurka stojącego najprawdopodobniej zwiększy produktywność. 

 

Praca na stojąco to dłuższe życie?

Badania wykazały silny związek między długotrwałym siedzeniem a przedwczesnym zgonem. To nie jest specjalnie zaskakujące, biorąc pod uwagę związek siedzenia ze zwiększoną szansą na wystąpienie cukrzycy typu II i chorób serca.  

Bardzo interesująco prezentują się wyniki badań, zgodnie z którymi ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej do 3 godzin dziennie zwiększyłoby przewidywaną długość życia przeciętnego Amerykanina o 2 lata.  

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24297826/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24297826/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24637345/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23057991/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19750794/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22777603/ 

 

 

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]