Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Ciągły ból pleców? To może być mięsień czworoboczny lędźwi [News NLS]

Ciągły ból pleców – co robić?

Ciągły ból pleców? To może być mięsień czworoboczny lędźwi [News NLS]

Szacuje się, że 8 na 10 dorosłych osób w jakimś momencie życia bolą plecy. I prawdopodobnie niewiele z nich kiedykolwiek słyszało o mięśniu, który może być przyczyną tego bólu. Oto mięsień czworoboczny lędźwi i nasz werdykt: winny!

Jest bardzo prawdopodobne, że Ty też znasz to uczucie, kiedy po martwym ciągu, przesuwaniu kanapy albo po zwykłym schyleniu się pod fotel w samochodzie nagle czujesz, jakby ktoś Ci złapał kręgosłup w kleszcze i nie możesz się wyprostować. Każdy krok sprawia wtedy ciągły ból pleców, a zbliżające się kichnięcie jest zapowiedzią katastrofy. Gdzie wówczas szukasz winnych? No oczywiście – na pewno „wypadł Ci dysk”.

Ciągły ból pleców – nieoczywista przyczyna

Wypadnięty dysk lub – jak wolą to nazywać lekarze – przepuklina krążków międzykręgowych zdecydowanie nie zasługuje na aż taką popularność. W rzeczywistości w większości przypadków ból pleców spowodowany jest nie problemami z dyskami, ale z mięśniami, więzadłami i zwyrodnieniami. Tylko niewielki odsetek pacjentów rzeczywiście ma przepuklinę krążka międzykręgowego, a jeszcze mniej rzeczywiście wymaga interwencji chirurgicznej.

ZOBACZ TEŻ: Kinesiotaping – szybki powrót do formy

Jedną z najczęściej lekceważonych czy też przegapianych przyczyn bólu dolnego odcinka pleców jest naciągnięcie lub przykurcz mięśnia czworobocznego lędźwi (QL). Nikt przecież nie przychodzi do gabinetu i nie mówi, że ma naciągnięty czworoboczny lędźwi. Najczęściej nawet mało kto w ogóle zdaje sobie z istnienia takiego mięśnia sprawę. Tymczasem mięsień czworoboczny lędźwi jest jednym z najgłębiej położonych mięśni tułowia. Dokładniej są to dwa mięśnie symetrycznie rozłożone po obu stronach kręgosłupa. Z jednej strony przyczepia się do kręgosłupa, tuż poniżej żeber, z drugiej zaś do grzebienia biodrowego na krawędzi talerza kości biodrowej.

ZOBACZ TEŻ: Kontuzje i urazy w sporcie – jak nimi zarządzać

Mięsień czworoboczny lędźwi działa trochę jak linka od masztu namiotu, przy czym funkcję masztu pełni tutaj kręgosłup. Według projektu ewolucji czworoboczny lędźwi nie powinien działać solo – w utrzymaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa powinny mu pomagać inne okoliczne mięśnie: od pośladkowych po mięśnie grzbietu. Niestety, jeśli spędzasz całe dnie za biurkiem, te wspomagające mięśnie nic nie robią i cały ciężar obowiązków spada na QL. Potem idziesz do siłowni na solidny trening albo dźwigasz swoją dziewczynę i nagle ten spięty po całym dniu pracy mięsień musi napiąć się jeszcze bardziej. A to już dla niego za dużo i wtedy odczuwasz ból w dole pleców.

Jak szybko zaradzić?

Jeśli dopadnie Cię nagły ból lędźwi, poszukaj fizjoterapeuty, który potrafi masować QL. Opracowanie, jak mawiają terapeuci, tego ukrytego mięśnia przyspiesza powrót do pełni formy. A gdy już do niej wrócisz, zacznij go regularnie rozciągać.

Autor: AB/NLS

Udostępnij

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]