Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Kinesiotaping – szybki powrót do formy

Kinesiotaping to szybki powrót do formy.

Kinesiotaping – szybki powrót do formy

Zarządzanie kontuzjami nie należy do rzeczy, o które chcielibyśmy się martwić. Jest to jednak niezbędne, aby móc wrócić do pełnej sprawności i nie martwić się o ponowny uraz. Jeżeli sam znajdujesz się w takiej sytuacji, jedną z rzeczy, która może Ci pomóc, jest kinesiotaping.

Powrót do formy po urazie? Kinesiotaping działa

Kinesiotaping – czasem zwany również plastrowaniem dynamicznym – to szczególna forma wsparcia dla mięśni i stawów. Została wynaleziona w Japonii na potrzeby sportu zawodowego w latach 70. ubiegłego stulecia. Specjalnie przygotowane taśmy nakleja się na skórę w określony sposób, naciągając i układając je tak, aby mogły wspomagać znajdujące się pod spodem tkanki. Dzięki zastosowaniu kleju medycznego taśma pozostaje na Twojej skórze i nie odkleja się. Połączenie nylonu z bawełną na warstwie wierzchniej nadaje jej elastyczności odpowiadającej tej, jaką posiada ludzka skóra.

Istnieje kilka powodów, dla których stosuje się kinesiotaping w czasie (oraz po) rehabilitacji. Pierwszy i najważniejszy to wsparcie osłabionego miejsca, a także zmniejszenie poziomu odczuwalnego bólu, jeżeli taki u pacjenta występuje. Celem tapingu jest dodatkowo ułatwienie przepływu krwi oraz limfy. Niektórzy odczuwają również mentalny spokój i wykazują mniejszy lęk przed powrotem do aktywności. Wiedzą po prostu, że prawidłowo przycięta i naklejona taśma będzie wspierać uszkodzony staw lub inną część ciała.

Kinesiotaping – kolorowe taśmy ułatwią Ci powrót do formy

Jeżeli oglądałeś kiedyś turniej tenisa lub transmisję z dowolnych innych zawodów, na pewno zdarzyło Ci się zauważyć wielobarwne paski na ciałach zawodników. Kinesiotaping ma szerokie zastosowanie nie tylko w fizjoterapii, ale również w sporcie zawodowym. Wykorzystuje się go najczęściej w celu zapobiegania ponownego wystąpienia kontuzji lub aby zmniejszyć ból i umożliwić atlecie spokojną pracę. Istnieją nawet specjalne odmiany taśm kinesio, które nakleja się tylko i wyłącznie na czas trwania wysiłku. Zazwyczaj cechują się one wyższym stopniem rozciągliwości, niż klasyczne odmiany do użytku ciągłego.

ZOBACZ TEŻ: Kontuzje i urazy w sporcie – jak nimi zarządzać?

Jeżeli borykasz się ze starymi urazami lub chronicznym bólem i powstrzymuje Cię to przed powrotem do poziomu aktywności sprzed pojawienia się kontuzji, możesz spróbować wykorzystać kinesiotaping na swoje potrzeby. Metod aplikacji nauczysz się u fizjoterapeuty, ale nie tylko. Fizjoterapeuta pomoże Ci również ocenić, czy jest to dobra metoda na zabezpieczenie stawu czy mięśnia przed ponownym uszkodzeniem. Wystarczy, że skorzystasz z kilku wizyt u specjalisty – ze zdobytej wiedzy będziesz mógł korzystać już zawsze.

Kinesiotaping to coraz powszechniej znana forma wspierania rehabilitacji oraz zapobiegania ponowieniu urazu. Poza wsparciem i mentalnym komfortem zapewni Ci również trochę wesołych momentów, szczególnie gdy będziesz wybierać, jakie „barwy bojowe” przybierzesz tym razem. Jeżeli tylko lekarz lub fizjoterapeuta na to pozwoli, warto spróbować tapingu i dzięki niemu szybciej wrócić do dawnej formy.

Kiedy poczujesz się już na siłach, żeby wrócić do treningu, pamiętaj o tym, by nowy program wybrać mądrze. Twoim celem jest powrót na szczyt, a nie kolejna przerwa wywołana kontuzją.

Źródła:

  1. https://www.scienceforsport.com/the-benefits-and-uses-of-kinesio-tape-in-rehabilitation-and-athletic-settings/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27634093/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35630037/

Autor: MK/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]