Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Jak chronić stawy w trakcie intensywnych treningów? [News NLS]

Ochrona stawów - ważny element codziennych treningów.

Jak chronić stawy w trakcie intensywnych treningów? [News NLS]

Intensywny, regularny, częsty, wymagający, o dużej objętości. Jeśli taki jest Twój trening, to znaczy, że nieźle popalić dajesz nie tylko swoim mięśniom, układowi krwionośnemu czy nerwowemu, ale też tkankom miękkim. Zobacz, jak chronić stawy w trakcie intensywnych treningów.  

Ochrona stawów w sporcie – podstawowe fakty

  • Każdy kilogram masy ciała mniej to ulga dla Twoich stawów. Nie namawiamy Cię do pozbywania się masy mięśniowej, ale tkanki tłuszczowej spróbuj zredukować tak dużo, jak tylko dasz radę.
  • Nie przystępuj do treningu bez rozgrzewki. Zapomnij o oldskulowych metodach, nieskutecznych i wręcz groźnych. Postaw na kilka minut cardio, stretching dynamiczny i aktywacje.
  • Nie przesadzaj. Unikaj przetrenowania i częstej pracy na maksa. Po najintensywniejszych sesjach zawsze w pełni się regeneruj. Nowoczesne współczesne zegarki potrafią podpowiedzieć, kiedy organizm jest gotowy do wysiłku i do jakiego jego rodzaju. Możesz pójść krok dalej i skorzystać z profesjonalnych rozwiązań (z OmegaWave – na przykład – korzysta sama Iga Świątek). 

Stawy podczas treningu a suplementy

OK, a co dodatkowo możesz zrobić dla swoich stawów? Brać suplementy. A w zasadzie to kolagen. I to w określonych warunkach.  

Według badania przeprowadzonego przez prestiżowy Australijski Instytut Sportu (odpowiedzialny na przykład za listę suplementów dla sportowców, które na pewno działają – link). Eksperyment, o którym mowa, był randomizowany, podwójnie zaślepiony i krzyżowy. Co to oznacza w praktyce? Maksymalną rzetelność. Przejdźmy jednak do rzeczy. 

 W jego ramach badani przyjmowali dawkę 15 g żelatyny wzbogaconą o 48 mg witaminy C, a następnie wykonywali 6-minutowy trening na skakance. Okazało się, że dzięki temu do ich stawów trafiało więcej aminokwasów tworzących kolagen, a szczyt wzrostu następował godzinę po wypiciu napoju z żelatyną.  

 PRZECZYTAJ TEŻ: Jak trenować w złą pogodę?

Takie ustalenia pozwalają sądzić, że wysiłek fizyczny, prowadząc do lepszego ukrwienia tkanki chrzęstnej, może przyczynić się do wzrostu syntezy kolagenu. Co z tą wiedzą zrobić? Postępować dokładnie tak jak poddani przez naukowców próbie ochotnicy – przyjmować kolagen wraz z witaminą C i to przed treningiem siłowym lub cardio. Twoje stawy na pewno Ci podziękują. I gdy zrobią to po cichu, po prostu nie powodując bólu czy dyskomfortu, będzie to dla Ciebie najlepsza opcja.  

Przy okazji przypomnijmy, że trening  w ogóle pomaga nasycić tkanki składnikami odżywczymi i nie tylko. Według naukowców kreatyna przyjmowana na jakiś czas przed treningiem będzie skuteczniejsza w swoich działaniach niż przyjmowana na czczo albo po treningu.  

 Warto więc ustawić sobie przypomnienie w telefonie i jeśli korzysta się z suplementów, to przyjmować je o optymalnej porze. 

 Źródła:  

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5183725/ 

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]