Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Dodatkowy sen poprawi Twoje osiągi sportowe [News NLS]

Dodatkowy sen poprawi wyniki sportowe – jak widać na obrazku

Dodatkowy sen poprawi Twoje osiągi sportowe [News NLS]

Nie ma chyba na świecie takiej osoby, która nigdy nie marzyła o tym, aby uciąć sobie drzemkę tu i teraz, niezależnie od okoliczności. Jak się okazuje, nie jest to wcale taka irracjonalna zachcianka, ponieważ zwiększenie liczby godzin przeznaczanych na odpoczynek wpływa pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie. Według badań dodatkowy sen pozytywnie wpływa na osiągi sportowe.

Dłuższy sen wspomaga sportowy performance

Regeneracja to bardzo ważny element dnia dla każdego sportowca – niezależnie od tego, czy jest to amator, czy zawodowiec. W jej trakcie organizm regeneruje się, nadbudowuje uszkodzone włókna mięśniowe i przygotowuje do kolejnego epizodu zwiększonego wysiłku. Bardzo duża część etapu regeneracji zachodzi podczas snu. W tym czasie mózg może pozbyć się już niepotrzebnych produktów przemiany materii oraz substancji chemicznych, układ ruchu zostaje odciążony i ma czas na powrót do pełni sił, a my odzyskujemy zdolność do szybkiego analizowania i reagowania na rzeczy dziejące się dookoła nas w ciągu dnia. Nic więc dziwnego, że nawyki związane ze spaniem są bardzo często badane pod kątem poprawy wyników zawodowych sportowców. Okazuje się jednak, że dodatkowy sen poprawi wyniki sportowe.

ZOBACZ TEŻ: Trening metaboliczny z hantlami i skakanką

Dowodzi tego rozprawa Extra Sleep Improves Athletic Performance, przeprowadzona przez American Academy of Sleep Medicine. Tekst skupia się na tym, w jaki sposób wydłużenie snu wpływa na możliwości i osiągi sportowe zawodowych pływaków. Jak się okazuje, wydłużenie snu z 8 do 10 godzin przez okres 6-7 tygodni poprawiło nie tylko samopoczucie uczestników. Umożliwiło im również osiąganie lepszych czasów w sprincie na 15 metrów. Dodatkowo poprawie uległ także ich ogólny czas reakcji (o aż 0,15 sekundy!) oraz siła kopnięć, jaką wykonywali w czasie pływania.

Z podobnego mechanizmu mogą skorzystać nie tylko zawodowi sportowcy. Jeżeli przygotowujesz się do ważnego wydarzenia i masz taką możliwość, spróbuj wydłużyć swój czas odpoczynku. Sam przekonaj się, czy będzie to dla Ciebie pomocne. Pamiętaj jedynie, że do uzyskania podobnego wyniku musisz spełnić warunki z badania, tj. wydłużyć czas na sen przez kolejne 6-7 tygodni.

ZOBACZ TEŻ: Kofeina przed treningiem zaburza regenerację

Higieniczny sen – czyli jaki?

Niedostateczna ilość snu to bolączka wielu z nas – i to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wydłużenie odpoczynku może nie być możliwe zawsze. Jednak nawet jeżeli nie będziesz w stanie sobie na to pozwolić, nadal powinieneś zadbać o ogólną jakość snu. Higiena snu jest wskaźnikiem, który pozwala na ocenienie, jak dobrze możesz wypocząć w czasie nocy. Działania takie jak nieregularne godziny zasypiania i budzenia się, chodzenie ze smartfonem do łóżka, spożywanie ciężkostrawnych posiłków na kolację lub też regularne zarywanie nocek prowadzą do obniżenia jakości snu, co prędzej czy później odbija się na Twoim humorze, tempie reakcji oraz zdolności do codziennego funkcjonowania.

Dodatkowy sen poprawi wyniki sportowe – podsumowanie

Zadbanie o wysoką jakość snu powinno być Twoim priorytetem, nawet jeżeli nie możesz pozwolić sobie na dodatkowe dwie godziny. Aby wyregulować swój biologiczny zegar, staraj się kłaść i wstawać zawsze o zbliżonych porach – także w weekendy. Możesz dodatkowo wesprzeć organizm stosując suplementację wspomagającą regenerację. Ograniczenie kontaktu z ekranami (telefon, komputer, telewizor) również pozwoli Ci szybciej zasypiać. Jeżeli masz problemy z wyciszeniem się, warto spróbować naparów z ziół, jak na przykład melisa. W przypadku bardzo poważnych zaburzeń i bezsenności może okazać się, że potrzebujesz konsultacji z lekarzem. Skorzystaj z niej jak najszybciej, aby poprawić swoją jakość życia.

Źródła:

  1. https://www.sciencedaily.com/releases/2008/06/080609071106.htm

Autor: MK/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]