Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Czy suplementacja GABA działa? [News NLS]

Czy GABA działa?

Czy suplementacja GABA działa? [News NLS]

Kwas gamma-aminomasłowy, zwany w skrócie GABA, to neuroprzekaźnik, który reguluje działanie układu nerwowego. Jego główne zadanie to wyciszenie – odcięcie nadmiaru impulsów nerwowych. 

Jak działa GABA? 

W zasadzie u zdrowego, dobrze odżywiającego się i niezestresowanego człowieka mózg sam sobie produkuje odpowiednie ilości GABA, jednak ludzi, którzy spełniają wszystkie te trzy warunki, jest niewielu. Wiadomo, że przy niskim poziomie aktywności GABA częściej występują takie schorzenia, jak bezsenność, nerwice lękowe czy nawet depresja. 

Czy suplementacja ABA rzeczywiście działa? 

Wciąż nie ma ostatecznych rozstrzygnięć, na ile skuteczne jest dostarczanie GABA w pożywieniu lub w postaci suplementów. Niektórzy uczeni podejrzewają, że po przejściu przez układ pokarmowy GABA jest rozkładane i praktycznie nie da się go przyswoić tą drogą. Wyniki wstępnych badań sugerują jednak, że GABA można uzupełniać i że suplementacja tego neuroprzekaźnika ma korzystny wpływ na wiele aspektów naszego życia.  

PRZECZYTAJ TEŻ: Bieganie a chroniczny stres

Czy GABA to antydepresant?  

Badanie japońskich uczonych, w którym wykorzystano elektroencefalografię, wykazało, że podanie GABA łagodzi objawy nerwicy lękowej. Inne badanie, tych samych uczonych, potwierdziło też przypuszczenia, że podanie GABA zmniejsza odczuwanie stresu. Podzieleni na dwie grupy ochotnicy musieli przejść po moście linowym. Okazało się, że u tych, którym przed przejściem podano GABA, poziom stresu był niższy. 

 Przy okazji wyszło także na jaw, że o ile u grupy przyjmującej placebo pod wpływem stresu spadł poziom przeciwciał IgA, o tyle w grupie, która przyjęła GABA, utrzymał się on na stałym poziomie, co sugeruje, że GABA poprawia też naszą odporność w sytuacjach stresowych. Badania przeprowadzono na małych grupach (12 i 8 osób), więc trudno traktować je jako rozstrzygające, ale przynajmniej dają nadzieję. 

Czy GABA pomaga w nauce? 

W 2015 roku zespół badaczy z uniwersytetu w Lejdzie odkrył, że suplementacja syntetycznego GABA w dawce 800 mg prowadzi do poprawienia zdolności do odpowiedniej hierarchizacji zadań. 

SPRAWDŹ: Kalkulator dawkowanie kreatyny

 Czy GABA powinni przyjmować sportowcy? 

W 2019 roku w „Journal of Clinical Medicine Research” ukazało się interesujące japońskie badanie, z którego wynika, że suplementacja GABA w połączeniu z odżywkami białkowymi wywołuje zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu, a tym samym zwiększa masę mięśniową w istotnie większym stopniu niż sama odżywka. 

Suplementacja GABA – jakie dawki?  

Zapotrzebowanie na GABA nie jest ustalone – w eksperymentach podawano zwykle kilkaset mg dziennie. Uwaga – jeśli przyjmujesz jakieś leki psychotropowe lub substancje psychoaktywne (np. alkohol), lepiej nie sięgaj po suplementy GABA. Nie powinny też ich stosować na własną rękę kobiety w ciąży i karmiące. GABA możesz również znaleźć w żywności. 

Czy GABA poprawia sen? 

Badanie z 2018 roku wykazało, że przyjmowanie GABA w dawce 300 mg na godzinę przed snem skracało czas zaśnięcia o połowę i poprawiało jakość snu ludziom cierpiącym na zaburzenia snu. Warto spróbować. 

Jakie są naturalne źródła GABA? 

  • Bogatym źródłem GABA jest skiełkowany brązowy ryż. Zawiera on 718 nmol/g. 
  • Wg badań z Korei Płd. najbogatszym źródłem GABA wśród warzyw jest szpinak. Jeśli za nim nie przepadasz, sięgnij po ziemniaki. Zawierają wprawdzie o ponad połowę mniej GABA w gramie, ale łatwiej jest zjeść więcej. Szpinak zawiera 414 nmol/g GABA. 
  • Wydajnym „producentem” GABA są bakterie kwasu mlekowego, więc znajdziesz go też w jogurcie, kefirze, kapuście kiszonej, kimchi czy kombuczy. Zawartość zależy od składu, szczepu bakterii i czasu. 

 

Źródła: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33041752/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6522239/ 

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22857-gamma-aminobutyric-acid-gaba 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]