Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Probiotyki czy prebiotyki? Szybka ściąga [News NLS]

probiotyki i prebiotyki

Probiotyki czy prebiotyki? Szybka ściąga [News NLS]

Probiotyki i prebiotyki to słowa odmieniane przez wszystkie przypadki w kontekście mikrobioty jelitowej. Różni je znacznie więcej niż ta jedna litera. Bierzemy je na warsztat, abyś przestał w końcu mieszać pojęcia i uzbrojony w rzetelną wiedzę z każdym posiłkiem poprawiał swoje zdrowie i formę.

Probiotyki i prebiotyki – jak to działa?

Probiotyki to produkty, które zawierają bakterie mające pozytywny wpływ na zdrowie. Jest on potwierdzony badaniami – na opakowaniu musi być podana nazwa szczepu i ilość bakterii. Z kolei prebiotyki to żywność zawierająca błonnik, który nie ulega strawieniu w jelicie cienkim i trafia do jelita grubego, stając się pożywką dla bytujących tam bakterii. Probiotyki i prebiotyki – sprawdź, co jeszcze je różni.

Wpływ probiotyków i prebiotyków na odchudzanie

W jednym z badań 210 osób z otyłością brzuszną codziennie przyjmowało probiotyk Lactobacillus gasseri, który spowodował 8,5-procentową utratę masy ciała w ciągu 12 tygodni. W innym badaniu zauważono spadek tkanki tłuszczowej o 4% po codziennym jedzeniu jogurtu z Lactobacillus amylovorus przez 6 tygodni.

ZOBACZ TEŻ: Rzeźba bez utraty mięśni: Ciesz się nową i atletyczną sylwetką

Drugi mózg? Jak probiotyki i prebiotyki wpływają na pracę umysłu

Probiotyki stymulują produkcję neuroprzekaźników (dopaminy, serotoniny, GABA, melatoniny) lub same tworzą je w jelitach. Lactobacillus casei Shirota może poprawiać nastrój i zmniejszać niepokój. Z drugiej strony prebiotyki przez modyfikację składu mikrobioty mogą redukować stan zapalny. Pomagają też we wchłanianiu witamin z grupy B oraz wapnia, których zadaniem jest wspieranie układu nerwowego.

Co jest lepsze dla zdrowia: probiotyki czy prebiotyki?

Probiotyki ułatwiają trawienie, zwiększają wchłanianie witamin i minerałów, przy kuracjach antybiotykowych chronią mikroflorę jelitową, zmniejszają ryzyko biegunki podróżnej, poprawiają odporność. Prebiotyki pobudzają wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii w jelicie grubym. Obniżają też cholesterol, a także syntetyzują niektóre witaminy z grupy B, witaminę K i kwas foliowy.

Probiotyki bezośrednio oddziałują na organizm. Z kolei prebiotyki są potrzebne jako pożywka dla mikrobioty jelitowej i niezbędne do utrzymania jej prawidłowego składu. Właściwie dobierając probiotyki (najlepiej przy pomocy lekarza lub dietetyka) możemy w szybki sposób poprawić swoje zdrowie i formę.

Autor: AB/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]