Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Chcesz wesprzeć swoją pamięć? Podnieś intensywność treningu 

Trening a lepsza pamięć

Chcesz wesprzeć swoją pamięć? Podnieś intensywność treningu 

Choć jest to bardzo niewielka struktura, hipokamp pełni bardzo ważną rolę. To ta część Twojego mózgu, która odpowiada za wszystko, co pamiętasz – zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. O ile nie masz zbyt dużego wpływu na to, ile naczyń krwionośnych prowadzi do Twojego hipokampu, to jak najbardziej możesz kontrolować stan swojego układu krążenia. W zamian będziesz cieszyć się lepszą pamięcią i zmniejszysz szanse na pojawienie się chorób neurodegeneracyjnych. 

Intensywny trening to lepsze krążenie krwi, a zatem lepsza pamięć

O tym, że uprawianie sportu pozytywnie wpływa na układ krwionośny, zapewne już słyszałeś. W ciele człowieka nic jednak nie dzieje się bez wpływu na pozostałe układy, tkanki i procesy życiowe. Badanie Sport and memory go hand in hand wskazuje, że poprzez trening wytrzymałościowy i poprawę swojej wydolności oraz szybkości możesz znacząco wpłynąć na to, jak dobra będzie Twoja pamięć. Dlaczego? To proste – poprawiając krążenie sprawiasz, że jej transport zachodzi szybciej także w obrębie mózgu, w tym jego części odpowiedzialnej za krótko- i długotrwałą pamięć. 

Lepsze ukrwienie pozwala hipokampowi na wydajniejszą pracę, a dodatkowo minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów z dostarczeniem tlenu do tego obszaru. W badaniu wykorzystano ćwiczenie w postaci jazdy na rowerze w tempie umiarkowanym oraz szybkim. Chociaż obie grupy zanotowały lepsze wyniki w teście pamięciowym, to te osoby, które jechały na rowerze szybko, uzyskały najlepsze noty. Nie oznacza to oczywiście, że musisz uskuteczniać rowerowy maraton na każdej sesji treningowej, lecz włączenie umiarkowanego treningu cardio czy HIIT zdecydowanie wyjdzie Ci na zdrowie. 

ZOBACZ: Trening siłowy odchudza lepiej niż cardio

Zadbaj o swój hipokamp treningiem

Każdy człowiek jest nieco inny pod względem budowy ciała. Nie inaczej dzieje się z naszym mózgiem – w badaniu A good blood supply is good for memory wykazano, że do ośrodka odpowiedzialnego za pamięć mogą prowadzić dwie lub też jedna arteria, a to, ile dokładnie ich masz, jest cechą osobniczą. O ile może być ciężko świadomie wykształcić dodatkowe naczynie krwionośne, o tyle ćwicząc bez problemu zadbasz o te, które już posiadasz. Zbilansowana, w większości zdrowa dieta pomoże Ci utrzymać układ krążenia w dobrej kondycji, a zastosowanie treningu cardio umożliwi jego wzmocnienie. Nie musisz przy tym wybierać jedynie rowerka stacjonarnego – każda forma ćwiczeń, która podniesie Ci tętno do poziomu 70-80% maksymalnego, będzie dobrym wyborem. Bieganie, pływanie, trekking, gry zespołowe czy też sesja na maszynach cardio w siłownianej strefie fitness to tylko kilka z wielu opcji, jakie masz do wyboru. Dodatkowym, choć niewątpliwie przyjemnym efektem ubocznym będzie utrata paru zbędnych kilogramów. 

PRZECZYTAJ: 3 suplementy na wyższą odporność organizmu

Co jeszcze możesz zrobić, aby Twój mózg był zdrowy (i szczęśliwy)

Dobrej jakości żywność oraz większa dawka ruchu to bardzo dobre wsparcie nie tylko Twojego układu krążenia czy mózgu, ale także wszystkich pozostałych organów i układów w Twoim ciele. Jeżeli chcesz jeszcze lepiej o nie zadbać, staraj się zrezygnować z niezdrowych używek (lub zminimalizuj ich udział w Twoim życiu) i pamiętaj o odpowiedniej ilości snu w ciągu doby. Posiadanie zainteresowań stymulujących pracę szarych komórek również jest bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie szans na zanik lub uszkodzenie neuronów. Choć wydaje się to niewiele, pamiętaj, że wszystkie decyzje, jakie podejmujesz odnośnie swojego zdrowia, odkładają się i kumulują z czasem. Nawet, jeżeli dokonasz bardzo drobnych zmian w swoim stylu życia, z czasem może się okazać, że przyniosą Ci one ogromny, pozytywny efekt.  

Źródła:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200923124616.htm 

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200214134725.htm 

 

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]