Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

13 SPOSOBÓW NA ODWRÓCENIE UWAGI OD ZMĘCZENIA PODCZAS BIEGU

bieganie sposoby na walkę ze zemęczeniem

13 SPOSOBÓW NA ODWRÓCENIE UWAGI OD ZMĘCZENIA PODCZAS BIEGU

W Polsce, ponad 75% mieszkańców deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu a wśród nich, najbardziej popularną jest bieganie – sport, który jedni lubią a inni nie znoszą.

Dzisiaj przyjrzymy się tej grupie ludzi, która fanem biegania nie jest. Pierwsze pytanie, które od razu nasuwa się w głowie brzmi – jeśli bieganie nie jest dla Ciebie przyjemnością, dlaczego to robisz? Dla wielu osób, bieganie jest po prostu konieczną drogą do osiągnięcia konkretnych celów, np. zrzucenia zbędnych kilogramów, pozbycia się tkanki tłuszczowej, przebiegnięcia maratonu, ukończenia triathlonu, itp.

Bieganie faktycznie może pomóc w tych celach, ale spójrzmy prawdzie w oczy – bieganie ma też swoją drugą stroną i…potrafi też czasami być nudne!

Jeśli nuda to jeden z powodów, dla których nie przepadasz za bieganiem, dzisiaj przedstawimy Ci 13 sposobów, dzięki którym bieganie powinno być dla Ciebie większą przyjemnością.

 

SPOSÓB #1 – PRZEANALIZUJ LUB ZAPLANUJ DZIEŃ

Żyjemy w czasach, w których tempo życia jest bardzo szybkie. Często prowadzi to do braku czasu na refleksje związane z danym dniem. Jeśli zdecydowałeś się na bieganie w drugiej części dnia, zaplanuj zrobienie analizy wszystkich wydarzeń i decyzji jakie w nim podjąłeś. W sytuacji, w której biegasz z samego rana, zaplanuj resztę dnia, pomyśl jak chciałbyś żeby ten dzień wyglądał i co zrobić, żeby to osiągnąć. W obu przypadkach, lepsza świadomość sytuacji, które się wydarzyły lub mają się wydarzyć, powinna przynieść Ci lepsze i spokojniejsze dni a to efekty, które wykraczają poza korzyści fizyczne płynące z biegania.

 

SPOSÓB #2 – ROZWIĄŻ WAŻNY PROBLEM

Czasami trafiasz w ciągu dnia na problem, którego po prostu nie jesteś w stanie rozwiązać. Bieganie to czas, w którym możesz to zmienić. Stan umysłu jest wtedy zupełnie inny a często zdarza się też, że miejsce w którym biegasz sprzyja kreatywności. Możliwe też, że sama aktywność pozwoli Ci nabrać innej perspektywy i podejdziesz do problemu w sposób, o którym do tej pory nie pomyślałeś. Jeśli okaże się, że ten sposób pomoże Ci radzić sobie z problemami…rozwiązuj problemy poprzez bieganie. Będzie to wtedy jedno z najlepszych połączeń dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

SPOSÓB #3 – ZMIENIAJ TRASY

Nic nie wpływa na nudę tak, jak robienie tych samych rzeczy w ten sam sposób za każdym razem. Rozwiązanie jest więc proste – zmieniaj trasy, po których biegasz a jeśli liczba tras jest ograniczona, zmień nawet kierunek biegu.

 

SPOSÓB #4 – ZAPAMIĘTAJ TEKSTY PIOSENEK

Wiele osób radzi sobie z nudą podczas biegania słuchając muzyki. To najczęstszy sposób odwrócenia uwagi. Często jest jednak tak, że lista utworów zaczyna się powtarzać – szczególnie wtedy, kiedy przygotowujesz się do większych wysiłków, takich jak maraton lub triathlon a Twoje treningi wymagają „robienia kilometrów”. Jeśli znasz już na pamięć listę piosenek, naucz się na pamięć ich tekstów. Odwrócisz wtedy głowę od biegowej nudy i zmęczenia a w towarzystwie będziesz mógł zaimponować świetną pamięcią.

 

SPOSÓB #5 – NAUCZ SIĘ CZEGOŚ

Podczas długich biegów oczywiste jest, że masz dla siebie sporo czasu. Zapytaj więc siebie, jak taki czas chcesz naprawdę wykorzystać. Czy ma to być czas wyłącznie na wysiłek fizyczny, spędzenie czasu z samym sobą czy może produktywny czas, w którym poza poprawą formy czegoś się nauczysz? Jeśli chcesz być osobą produktywną, na bieganie „zabierz ze sobą” audiobook, który będzie uczył Cię języków, gotowania, wychowania dzieci, radzenia sobie ze stresem, itp. Jakikolwiek temat Cię interesuje, edukacyjny audiobook podczas biegania może Ci pomóc rozwinąć takie zainteresowanie.

 

SPOSÓB #6 – POBAW SIĘ BIEGANIEM

Bieganie stale tym samym tempem może się znudzić. Pobaw się więc bieganiem wyznaczając sobie odcinki na trasie, które pokonasz innym tempem, np. zdecyduj, że po dobiegnięciu do najbliższego kosza na śmieci, przyspieszysz tempo na kolejne 10 sekund. Możesz też wyznaczyć sobie cel przebiegnięcia sprintem od jednego do drugiego drzewa a po takim sprincie, przejście do spokojnego truchtu do momentu, kiedy odzyskasz siły. Taka zabawa biegowa zmieni charakter Twojego treningu i da Ci nawet większe korzyści pod kątem zwiększenia intensywności i podkręcenia swojego metabolizmu.

 

SPOSÓB #7 – ZAGRAJ W MATEMATYKĘ

Zanim kompletnie odrzucisz ten pomysł pozwól, że wytłumaczymy – nie musisz wracać do szkoły i przypominać sobie całek lub wzoru na twierdzenia Pitagorasa. Chodzi bardziej o proste liczenie rzeczy na Twojej drodze. Przykładowo, spróbuj dodać wszystkie drzewa, koło których przebiegniesz ze wszystkimi czarnymi samochodami, które zobaczysz. Możesz też je dodać, odjąć, pomnożyć, itd. Cokolwiek wybierzesz, zrób z tego zabawę. Naukę matematyki zostawimy tutaj wyłącznie dla chętnych i zainteresowanych tematem.

 

SPOSÓB #8 – ZAGRAJ W JĘZYKI

Jeśli biegasz, prawdopodobnie robisz to systematycznie. A jeśli spodobał Ci się sposób numer 7, zadbaj o różnorodność i poza grą w matematykę, na kolejnym bieganiu zagraj w język polski. Jak to zrobić? Pomyśl o różnych rzeczach, które widzisz dookoła siebie i w danym momencie znajdź rzecz na literę A. Jeśli uda Ci się to zrobić, przejdź do litery B, później C, D, E, i do końca alfabetu. Jeśli przejdziesz przez polski alfabet szybciej niż chciałbyś, rzuć sobie kolejne wyzwanie i spróbuj tej samej zabawy w innym języku, który znasz.

 

SPOSÓB #9 – POSŁUCHAJ PODCASTU

Podcast to dzisiaj jedna z najbardziej popularnych form komunikacji, polegająca na dłuższych rozmowach i wywiadach. Jeśli jest więc ktoś, kogo lubisz słuchać a kto ma swój podcast, może to być Twoja forma edukacji, relaksu lub obu tych rzeczy na raz.

 

SPOSÓB #10 – OBSERWUJ LUDZI

Podczas biegania, możesz skupić się na wielu rzeczach – przemyśleniach, zmęczeniu, krajobrazie czy nawet innych ludziach. Czasami obserwowanie innych ludzi może pozwolić Ci oderwać się od swojej rzeczywistości a kto wie – może nawet dać inną perspektywę na życie. Sprawdź jak działa ten sposób na Ciebie i na kolejne bieganie wybierz się na trasę częściej uczęszczaną przez ludzi. Może obecność innych ludzi dookoła nie tylko pomoże Ci walczyć z nudą, ale zapewni Ci też większe poczucie bezpieczeństwa.

 

SPOSÓB #11 – POMYŚL O NAGRODZIE

Bieganie to spory wysiłek a za wysiłek często dobrze jest się nagrodzić. Pomyśl więc o tym, co byłoby dla Ciebie dobrą nagrodą po bieganiu i przede wszystkim czymś, czego nie będziesz się mógł doczekać. Myśląc o takiej rzeczy podczas wysiłku, będzie Ci łatwiej go znieść. Możliwe też, że łatwiej będzie Ci zmotywować się do kolejnego treningu.

 

SPOSÓB #12 – POROZMAWIAJ Z KIMŚ

Długie bieganie ma to do siebie, że tempo podczas niego jest raczej umiarkowane. W takim tempie powinieneś dać radę swobodnie komunikować się z ludźmi, co oznacza, że możesz pozwolić sobie na rozmowę – czy to z partnerem treningowym czy z kimkolwiek przez telefon. Może do tej pory nie myślałeś o tym w ten sposób, ale bieganie może okazać się Twoją okazją do odświeżenia pewnych kontaktów lub zadbania o relacje, na które do tej pory nie miałeś aż tyle czasu.

 

SPOSÓB #13 – OGLĄDNIJ FILM LUB SERIAL

W tym wypadku mamy na myśli wyłącznie bieganie na bieżni mechanicznej na siłowni. Nie ma w życiu wiele rzeczy bardziej przewidywalnych i powtarzalnych od takiego biegania, dlatego naturalne jest tutaj znalezienie sposobu na „zabicie czasu”. Jeśli pogoda nie sprzyja a Ty zdecydujesz się na długi trening cardio pod dachem, skorzystaj z telefonu lub tableta i włącz film lub serial, który zawsze chciałeś oglądnąć.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 4 Średnia: 5]