Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

ZASADA 80/20

ZASADA 80/20

 

Zdrowe odżywianie może pomóc Ci zgubić zbędne kilogramy, podnieść energię i wydajność. Z drugiej strony perfekcyjne trzymanie się diety może okazać się nie lada wyzwaniem. Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, co je. Kiedy już jednak zaczniemy się zastanawiać, zazwyczaj idziemy za daleko i próbujemy jeść idealnie, co na dłuższą metę może się nie udać. Nikt nie jest idealny, dlatego nakładanie na siebie takiej presji może wcześniej czy później doprowadzić nas do stanu początkowego i powrotu do złych wyborów żywieniowych.

Rozwiązanie? Zasada 80/20.

 

CZYM JEST ZASADA 80/20?

Zasada 80/20 oznacza włączanie do swoich posiłków warzyw i owoców, pełnych ziaren, chudego mięsa, nabiału i zdrowych tłuszczy przez 80% czasu. W pozostałych 20% pozwalasz sobie na rzeczy, które niekoniecznie są zdrowe, ale których czasem potrzebujesz – np. ulubiona przekąska czy drink ze znajomymi. Podstawą zasady 80/20 jest stworzenie łatwej do utrzymania równowagi i kontrola swojego odżywiania bez nadmiernego zastanawiania się nad nim.

 

JAK ZASADA 80/20 WYGLĄDA W PRAKTYCE?

Powiedzmy, że jesz 5 razy dziennie (3 posiłki główne – śniadanie, obiad, kolacja i 2 przekąski). W tygodniu jest to więc 35 posiłków. 20% z nich daje 7 posiłków. Możesz więc np. raz dziennie zjeść coś, na co Twój plan nie pozwala lub po prostu zrobić sobie cały dzień wolny od diety. W obu tych sytuacjach pamiętaj, aby nie ”przedobrzyć” – chcesz przecież dać sobie trochę luzu, ale bez podkopywania swojej diety. Kiedy wybierasz coś z „listy swoich przyjemności”, postaraj się ograniczyć do małych rzeczy, tj. kawałka czekolady, ciasta czy szklanki piwa. W ten sposób zaspokoisz swoje potrzeby bez „wypadnięcia za burtę”.

Udostępnij

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]