Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

WSKAŹNIK TALIA – WZROST – KALKULATOR

pomiar talii

WSKAŹNIK TALIA – WZROST – KALKULATOR

Zależność między Twoim obwodem talii a wzrostem może powiedzieć Ci wiele o Twoich przyszłych problemach zdrowotnych. Jeśli wybierzesz się do lekarza na kontrolę stanu zdrowia, jednym z pomiarów wykonanych przez lekarza prawdopodobnie będzie pomiar wzrostu i masy ciała. Na podstawie tych wyników, lekarz obliczy dalej wskaźnik masy ciała, tzw. Body Mass Index, czyli popularne BMI. BMI to wskaźnik służący do określenia tego, czy w odniesieniu do swojego wzrostu masz niedowagę, wagę odpowiednią lub nadwagę.

Niestety, BMI nie jest wskaźnikiem szczególnie wiarygodnym, zwłaszcza dla ludzi aktywnych – m.in. dlatego, że mięśnie są gęstsze niż tłuszcz, a BMI w swoich obliczeniach nie uwzględnia składu ciała. W efekcie, może okazać się, że umięśniony mężczyzna ważący 120kg, z procentem tkanki tłuszczowej na poziomie 10-12%, jest według BMI mężczyzną niezdrowym.

Biorąc to wszystko pod uwagę, bardziej miarodajnym wskaźnikiem zdrowia i wagi jest zależność talii do wzrostu. Dzieje się tak ze względu na to, że tłuszcz zgromadzony wokół brzucha jest uważany za najbardziej niebezpieczny rodzaj tłuszczu.

Korzystając z naszego kalkulatora talia – wzrost sprawdzisz, czy poziom Twojego tłuszczu brzusznego jest na odpowiednim poziomie i czy musisz poważniej podejść do swojego żywienia i aktywności, żeby zmniejszyć ryzyko przyszłych chorób i schorzeń.

Two columns
Pionowo
Poziomo
Wskaźnik Talia-Wzrost
Wynik
Nazwa Total
"{{getWooProductName}}" has been added to your cart
Have a promocode?
Promocode Hide Show

CZYM JEST WSKAŹNIK TALIA – WZROST?

Twój wskaźnik talia – wzrost to stosunek między obwodem talii a wzrostem. Im mniejszy jest Twój obwód talii, tym korzystniejszy będzie ten stosunek. Często mówi się, że aby być zdrowym, obwód talii mężczyzny powinien wynosić mniej niż 92cm, a kobiet poniżej 80cm. Wytyczne te nie biorą jednak pod uwagę tego, że wyżsi ludzie często mają naturalnie szerszą talię, nawet jeśli są szczupli. Nasz kalkulator talii do wzrostu pozwala na dokładniejszą ocenę sylwetki, składu i obwodu talii.

Podczas gdy Twoje ciało gromadzi tłuszcz na całym ciele, wiele osób ma tendencję do gromadzenia tłuszczu wokół brzucha. Taki tłuszcz, znany również jako tłuszcz trzewny, jest prawdopodobnie najniebezpieczniejszym rodzajem tłuszczu, ponieważ może wpływać na zdrowie i funkcjonowanie narządów w jamie brzusznej.

Zbyt duża ilość tłuszczu w jamie brzusznej jest często związana z:

  • Chorobami serca
  • Nadciśnieniem
  • Cukrzycą typu II
  • Zapaleniem trzustki
  • Nowotworami
  • Zapaleniem kości i stawów
  • Bezdechem senny
  • Przewlekłą niepełnosprawność

Ponadto, tłuszcz w jamie brzusznej również przesłania mięśnie brzucha, nawet jeśli w każdym innym miejscu jesteś szczupły. Wiele osób aktywnych nie ma problemu z odsłonięciem górnej części brzucha i pokazuje imponujący dwupak, a nawet czteropak. Ale jeśli celem jest sześciopak lub nawet ośmiopak, tłuszczu z brzucha po prostu musisz się pozbyć!

 

JAK LICZONY JEST WSKAŹNIK TALIA – WZROST?

Stosunek talii do wzrostu jest bardzo łatwy do obliczenia. Jedyne, co musisz zrobić, to zmierzyć obwód swojej talii i podzielić go przez swój wzrost. Idealny średni stosunek talii do wzrostu wynosi mniej niż 0,5. Istnieją jednak również rankingi dla niższych i wyższych wyników.

Interpretacja wyników

Jak więc wypada Twój stosunek talii do wzrostu w stosunku do norm? Porównaj swój wynik z poniższą tabelą:

wskaźnik talia wzrost wyniki

W środowisku medycznym ogólnie przyjmuje się, że stosunek talii do wzrostu większy niż 0,5 zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i wielu innych problemów zdrowotnych, w tym kilku nowotworów.

 

JAK POPRAWIĆ SWÓJ WSKAŹNIK TALIA – WZROST?

Istnieją 2 sposoby. Jednym z nich jest zwiększenie swojego wzrostu, który automatycznie prowadzi do lepszego stosunku talii do wzrostu. Niestety, na wzrost nie masz jednak żadnego wpływu. To dlatego, polecamy skupienie się na drugim sposobie, tj. zmniejszeniu obwodu talii, poprzez utratę tkanki tłuszczowej. Tracąc tkankę tłuszczową, nie jesteś w stanie ukierunkować spalania wyłącznie na brzuch, w związku z czym musisz stracić tłuszcz z całego ciała. Możesz to osiągnąć za pomocą poniższych sposobów:

1. UTRZYMUJ DEFICYT KALORYCZNY

Aby stracić tłuszcz, musisz stworzyć deficyt kalorii. Oznacza to spożywanie mniejszej ilości kalorii (zwyczajowo, około 500 mniej) od tej, której faktycznie potrzebuje Twoje ciało. To, zmusi je z kolei do spalania zgromadzonego tłuszczu jako paliwa. Jeśli nie monitorujesz tego, co jesz na co dzień prawda jest taka, że w przypadku wielu rzeczy związanych z deficytem kalorii, po prostu zgadujesz. Żeby wprowadzić niezbędne zmiany do swojego żywienia, musisz najpierw wiedzieć, ile jesz a następnie, odpowiednio dostosować ilości przyjmowanego pożywienia.

2.  ZWIĘKSZ SWÓJ WYDATEK ENERGETYCZNY

Utrata kilogramów i spalenie tkanki tłuszczowej jest możliwe, ale trenując kilka dni w tygodniu, z pewnością zrobisz szybsze postępy. Aktywność i ćwiczenia spalają kalorie i pogłębiają deficyt kalorii, a połączenie ćwiczeń z rozsądną dietą oznacza, że nie będziesz musiał głodować, aby zrzucić niechciane kilogramy.

Dla celów utraty wagi i spalania tłuszczu polecamy połączenie treningu siłowego z treningiem cardio – dzięki treningowi siłowemu, zachowasz lub zbudujesz tkankę mięśniową, a trening cardio pomoże Ci zwiększyć intensywność wysiłku i pomoże pozbyć się większej ilości kalorii. Nie wybieraj więc jednego lub drugiego rodzaju wysiłku. Wybierz oba i ciesz się efektami szybciej i na dłużej.

3. ŚPIJ WIĘCEJ

Zbyt mała ilość snu może zakłócać spalanie tłuszczu i budowanie mięśni. Brak snu wiąże się ze zwiększonym apetytem na cukier i węglowodany, a także mniejszą motywacją do ćwiczeń. Może również zwiększyć odporność na insulinę, co jest związane z magazynowaniem tłuszczu w jamie brzusznej. Postaraj się spać co najmniej osiem godzin dziennie. Może to oznaczać wcześniejsze chodzenie spać, ale taka cena jest stosunkowo niewielka w porównaniu do efektów, w postaci silniejszych mięśni i mniejszej ilości tkanki tłuszczowej.

4. ODSTAW ALKOHOL

Osoby pijące dużo i często mają coś, co powszechnie nazywa się piwnym brzuchem – a ten to nic innego jak właśnie trzewny tłuszcz. Jeśli chcesz więc poprawić swój stosunek talii do wzrostu, koniecznie musisz zrezygnować z piwa i innych napojów alkoholowych.

Powodów jest oczywiście wiele. Jednym z nich jest to, że alkohol bogaty jest w kalorie. Do tego, hamuje spalanie tłuszczu i może zwiększać apetyt, jednocześnie obniżając siłę woli. Niestety, wiele napojów alkoholowych zawiera również dużo cukru, który może być szkodliwy dla talii. Okazjonalne piwo lub lampka wina prawdopodobnie Ci nie zaszkodzą, ale systematyczne drinki sprawią, że pozbycie się tłuszczu z brzucha będzie praktycznie niemożliwe.

5. ZMNIEJSZ SPOŻYCIE WĘGLOWODANÓW

Słyszałeś kiedyś o dietach niskowęglowodanowych? Możliwe, że tak, bo cieszą się one sporą popularnością. To diety, które w dużym stopniu działają, przynosząc szybką utratę wagi i tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak ze względu na to, że mniejsza ilość węglowodanów w diecie pomaga w utrzymaniu niskiego poziomu glukozy we krwi – a to z kolei zmniejsza produkcję insuliny, która utrudnia skuteczne spalanie tłuszczu.

Pierwszym krokiem do ograniczenia węglowodanów jest ograniczenie takich produktów jak chleb, ryż, makarony, płatki zbożowe i przetworzone jedzenie. Zamiast nich, jedz więcej warzyw i owoców – oprócz tego, że mają one niską zawartość węglowodanów, często są one również bogate w bezkaloryczny błonnik.

6. JEDZ WIĘCEJ BIAŁKA

Spożywanie większej ilości białka może być najważniejszą zmianą w diecie, jaką możesz wprowadzić, aby stracić tłuszcz i obniżyć stosunek talii do wzrostu. Białko jest sycące i pomaga zachować masę mięśniową nawet wtedy, gdy jesz mniej niż zwykle. Charakteryzuje się też wysokim efektem termicznym co oznacza, że jego spożywanie zwiększa tempo przemiany materii i pomaga spalić tłuszcz.

Większość ludzi powinna spożywać od 1,2 do 2g białka dziennie na kilogram masy ciała. Najlepszym źródłem białka są białka pochodzenia zwierzęcego, ale jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem, możesz też sięgnąć po opcje roślinne. A jeśli nie jesteś w stanie zaspokoić codziennej porcji białka z naturalnym pożywieniem, możesz wspomóc się odżywkami białkowymi.

7. JEDZ WIĘCEJ BŁONNIKA

Jeśli próbujesz schudnąć i spalić tłuszcz, jedzenie większej ilości błonnika bez wątpienia może Ci pomóc. Błonnik, właściwie nazywany polisacharydami nieskrobiowymi, jest niestrawionym materiałem roślinnym, który jest bardzo sycący, mimo że nie zawiera żadnych kalorii.

Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, pomoże Ci czuć się pełniejszym na dłużej, dzięki czemu nie będziesz mieć ochoty na podjadanie. Dodatkową korzyścią jest to, że pokarmy bogate w błonnik są również dobre dla zdrowia Twojego układu pokarmowego.

8. BĄDŹ CIERPLIWY

Mimo że zbudowanie nadprogramowej talii zwyczajowo zajmuje lata, a nawet dekady, większość ludzi chce schudnąć z dnia na dzień. I o ile taki entuzjazm zasługuje na brawa, szybka utrata wagi rzadko jest dobrym pomysłem. Chcąc osiągnąć natychmiastowe efekty, musiałbyś posunąć się do bardzo rygorystycznej diety i wyczerpujących, codziennych ćwiczeń.

To niestety sprawi, że będziesz głodny i przemęczony, a Twoje wyzwania związane z żywieniem czy treningiem będą coraz większe i trudniejsze. Najczęściej, prowadzi to do porzucenia swoich postanowień i powrotu do swoich starych przyzwyczajeń. W efekcie, ani się obejrzysz a Twoja waga i centymetry w talii nie tylko nie spadną, ale pójdą w górę.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces, już teraz przyjmij strategię długofalową i podejdź do utraty wagi rozsądnie i na spokojnie. Staraj się zrzucić 0,5kg tygodniowo i rozliczaj się ze swoich efektów. W ten sposób, będziesz regularnie tracić wagę i centymetry w talii, bez zbędnego katowania swojego ciała i umysłu.

 

PODSUMOWANIE

Twój obwód w talii jest wiarygodnym wskaźnikiem zagrożenia dla zdrowia. Im większa talia, zwłaszcza w porównaniu ze wzrostem, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz cierpieć na choroby serca, cukrzycę i wiele innych schorzeń skracających życie.

Skorzystaj z naszego kalkulatora talii do wzrostu, aby określić swój własny wskaźnik. Jeśli jest on zbyt wysoki, skorzystaj z informacji zawartych w tym artykule i zacznij zmniejszać go już teraz, dając sobie szansę na poprawę zdrowia – w ujęciu krótko i długoterminowym.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 31 Średnia: 4.3]