Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Witamina D pomoże Ci być lepszym sportowcem [News NLS] 

Witamina D a sport

Witamina D pomoże Ci być lepszym sportowcem [News NLS] 

Konieczność suplementacji witaminy D w krajach Europy środkowej oraz północnej w sezonie jesienno-zimowym jest powszechnie rozumiana i wiele osób się do niej stosuje. Niewielka ilość słońca nie sprzyja w końcu jej poprawnej syntezie. Na witaminę D powinieneś jednak zwrócić szczególną uwagę wtedy, gdy intensywnie trenujesz i chcesz utrzymać swój performance na wysokim poziomie. Dlaczego?  

 

Witamina D nie tylko na jesienną chandrę

Witaminę D zaliczymy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, którą jednocześnie dość trudno jest pozyskać z pożywienia – szczególnie, jeżeli jesteś wegetarianinem. Nasze położenie geograficzne również nie ułatwia tego zadania, jako że sporą część roku nie mamy zbyt dużego dostępu do słońca. Z tego powodu wiele osób suplementuje witaminę D lub też stara się wzbogacić swoją dietę o produkty ją zawierające. Jak się okazuje, warto to robić nie tylko wtedy, gdy za oknem jest szaro, buro i ponuro. Jeżeli intensywnie ćwiczysz i szukasz każdej, nawet najmniejszej sposobności na poprawienie swoich wyników, rozważenie włączenia suplementów z witaminą D do codziennego użytku zdecydowanie ma sens. 

Jak podaje Science for Sport, witamina D pełni w ciele człowieka wiele funkcji, które są bardzo ważne dla każdego sportowca. Nie tylko wzmacnia Twoje kości czy też odpowiada za prawidłowe działanie układu odpornościowego, ale bierze również udział w pracy mięśni. Wykazano, że witamina D może mieć bezpośredni związek z jakością i siłą włókien mięśniowych. Dodatkowo również obecnie trwa wiele badań mających na celu wykazanie, w jaki dokładnie sposób związek ten oddziałuje na układ mięśniowy człowieka. 

SPRAWDŹ TEŻ: Czy trening HIIT jest dla każdego? 

Chcesz osiągać więcej? Suplementuj witaminę D z głową

Samo dbanie o odpowiedni poziom mikroelementów w diecie to jeszcze nie wszystko. Jeżeli chcesz wycisnąć maksimum z przyjmowanej witaminy D, liczy się również czas, w jakim ją bierzesz. W badaniu Timing of calcium and vitamin D supplementation may affect how bone adapts to exercise wykazano, że suplementacja witaminy D razem z wapniem bezpośrednio przed treningiem może poprawić to, w jaki sposób na ćwiczenia zareaguje Twój układ szkieletowy. Jest to więc dodatkowe narzędzie, które możesz wykorzystać celem minimalizowania ryzyka wystąpienia kontuzji. 

Poza zastosowaniem suplementów zawierających witaminę D warto również zrewidować swój jadłospis. Jeżeli chcesz pozyskać więcej tego związku z artykułów spożywczych, w  Twoim menu na następne tygodnie powinny zagościć tłuste i średnio-tłuste ryby (dorsz, makrela, śledź czy łosoś), jajka, mleko krowie oraz żółty ser. Jeżeli stosujesz dietę pozbawioną produktów pochodzenia zwierzęcego to niestety nie masz zbyt wielu opcji do wyboru. Trochę uwagi warto jednak poświęcić grzybom (ze szczególnym uwzględnieniem pieczarek). 

 

Źródła:

https://www.scienceforsport.com/vitamin-d-athletic-performance/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32245151/ 

https://www.sciencedaily.com/releases/2013/06/130618125028.htm 

 

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]