Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Większe mięśnie a sprawność fizyczna

Duże mięśnie nie oznaczają dużej sprawności...

Większe mięśnie a sprawność fizyczna

Typowy trening kulturystyczny jest pewnym sposobem na mięśnie wyraźnie większe. Zasadnicze pytanie brzmi jednak: tylko co z tego? Jeśli Twoim celem są lepsze osiągi sportowe lub ogólna sprawność, trening nastawiony na budowanie mięśni nie powinien być Twoim celem. W tym wypadku więcej wcale nie oznacza lepiej. 

 

Musimy przyznać: tytuł tego artykułu wprowadza w błąd. Zapewniamy jednak, że jest to działanie celowe. Chcieliśmy zdobyć Twoją uwagę kontrowersyjną tezą, bo temat jest ważny, a sporo z nas wiedzę, którą za chwilę przedstawimy, wypiera. Właściwy tytuł tego artykułu powinien brzmieć tak: Chcesz mieć lepsze osiągi w sporcie? Odpuść trening kulturystyczny, którego głównym celem jest nie sprawność, a rozmiar. Bardzo duży rozmiar. 

ZOBACZ TEŻ: Czy suplementacja GABA działa?

Jasne, wszyscy chcemy mieć większe mięśnie. To wyraźny sygnał, że jesteśmy w formie. Większe mięśnie więcej mogą, proste. Trening oporowy (siłowy, nastawiony na większą moc czy rozmiar właśnie) dokonuje mikrouszkodzeń we włóknach mięśniowych. Proces odbudowy to tak naprawdę proces nadbudowy – zwiększając przekrój poprzeczny mięśni, zwiększamy również ich siłę. 

Dosyć zasadnym pytaniem, które należy sobie postawić, jest jednak to, dlaczego chcemy mieć większe mięśnie. Czy chcemy być silniejsi? Sprawniejsi? Mieć lepsze wyniki sportowe? Samo pytanie można też przekształcić i zadać je w taki sposób: czy wygląd i rozmiar jest celem, czy tylko efektem ubocznym treningu? 

Większe mięśnie wcale nie muszą być silniejsze 

Duże mięśnie nie zawsze oznaczają siłę. Jasne, naturalnie mają do tego potencjał, ale sam rozmiar, czyli przekrój poprzeczny mięśnia, nie jest tu kluczowy. Bardziej istotne są proporcje między rodzajami włókien mięśniowych. Badanie Manchaster Metropolitan University wykazało, że mięśnie kulturystów generują mniej siły i mocy niż mięśnie sprinterów czy dwuboistów olimpijskich. 

 Nie mniejsze znaczenie ma również praca całego układu, a więc także mózgu, który za pośrednictwem nerwów łączy się z mięśniami. Naukowcy z University of Oxford odkryli, że uczenie się skomplikowanych umiejętności motorycznych poprawia pracę mózgu. To może być żonglowanie, ale przecież również rwanie kettla czy kombinacja dwa proste, krzyżowy na dół, sierp przednią ręką…  

Kluczowy jest więc zróżnicowany trening służący rozwojowi obu rodzajom włókien mięśniowych (wolno- i szybkokurczliwych) oraz lepszej pracy ośrodka nerwowego. Badania pokazują w ogóle, że większa masa mięśniowa sprzyja dłuższemu życiu w pełnym zdrowiu, a nauka złożonych schematów ruchowych zapewnia sprawniejszą pracę mózgu. 

Większe mięśnie mogą przeszkadzać 

Bardzo duża ilość masy mięśniowej to większe obciążenie dla układu krwionośnego i oddechowego – o czym ciągle zdaje się nie pamiętać Anthony Joshua, któremu w końcowych rundach zdecydowanie zaczyna zazwyczaj brakować paliwa. Zasilenie tak mocno rozbudowanych to dodatkowa praca dla Twojego organizmu, którą ten musi wykonać. Wystarczy przesadzić, by coś, co jeszcze przed chwilą można było uznać za atut, okazało się nagle przeszkodą. 

Podobnie rzecz ma się z mobilnością. W pewnym momencie rozwój masy mięśniowej powoduje zmiany w układzie dźwigni i ogranicza naturalną ruchomość stawów w taki sposób, że nawet trening mobility i rozciąganie temu nie zaradzą. 

PRZECZYTAJ: Dlaczego siła to kluczowy atrybut Twojej formy?

Większe mięśnie? Jak dopasować trening do swoich celów? 

Oto 5 zasad, którymi powinieneś się kierować:  

  1. Uprawiasz jakąś dyscyplinę sportu? Trening przygotowania motorycznego dopasuj do jej wymogów.
  2. Mieszaj treningi siłowe i cardio, ale też dbaj o wytrzymałość mięśniową, trening mocy, propriocepcję itd.
  3. Zmieniaj regularnie programy treningowe.
  4. Ułóż sobie cykle treningowe, pracując przez określony okres nad rozmiarem, siłą i mocą, wytrzymałością i kondycją.
  5. Regeneruj się!

 

Źródła:  

https://www.mmu.ac.uk/news-and-events/news/story/?id=3782 

https://www.ox.ac.uk/news/2009-10-12-juggling-enhances-connections-brain 

 

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 2 Średnia: 5]