JAK FUNKCJONUJĄ MIĘŚNIE?
Każdy wie, że mięśnie są ważną częścią organizmu i odpowiadają m.in. za takie wyniki związane z aktywnością jak siła, moc, wytrzymałość, szybkość, skoczność, zwrotność, mobilność i wiele innych. Ale wszystko to, to informacje ogólne. A jak wygląda wiedza o mięśniach w szczegółach? Przykładowo, czy wiesz jak dokładnie funkcjonują mięśnie, z czego się składają i za jakie funkcje odpowiadają ich konkretne elementy? Jeśli nie, warto się tego dowiedzieć, bo taka wiedza może doprowadzić Cię do szybszych postępów treningowych i lepszych wyników – zarówno pod kątem rekordów życiowych jak i prewencji kontuzji.
Z CZEGO SKŁADAJĄ SIĘ MIĘŚNIE?
Mięśnie zbudowane są z włókien mięśniowych a te zbudowane są z komórek, odpowiadających za napinanie. Włókna posiadają z kolei zdolność do skracania się i tworzenia napięcia, przy czym napięcie jest tym silniejsze, im większa ilość włókien otrzymuje sygnał od organizmu o wykonaniu napięcia.
Włókna, ich wiązania i całe mięśnie połączone są ze sobą za pomocą tkanki łącznej, zwanej powięzią. Powięź tworzy ścięgna a te łączą się z kośćmi. Kiedy mięsień się skraca, działa z daną siłą na ścięgno wpływając na przesunięcie kości. Dłuższe mięśnie skracają się szybciej powodując bardziej dynamiczne ruchy a większe mięśnie generują większą siłę ze względu na większe zdolności do napięcia.
JAK BUDUJĄ SIĘ MIĘŚNIE?
Poprawa siły i zwiększenie masy mięśniowej występuje wtedy, gdy mięśnie poddawane są ćwiczeniom z obciążeniem własnego ciała lub obciążeniem zewnętrznym. Kiedy mięśnie są zmęczone, ich włókna niszczą się i przystosowują się do stresu związanego z wysiłkiem – niezależnie czy jest to stres związany z dużą liczbą powtórzeń czy dużymi obciążeniami. Mięśnie używają wtedy aminokwasów (białek) do odbudowy, zwiększając zdolność do napinania w każdej z komórek i zwiększenia ich rozmiarów – w rezultacie poprawiając siłę i/lub masę mięśniową.
W związku z powyższym, jeśli Twoim celem jest zwiększenie siły i/lub masy mięśniowej, konieczne jest stałe zaskakiwanie swoich mięśni w treningu z obciążeniem. Najlepiej robić to poprzez dużą różnorodność ćwiczeń, a także systematyczne dodawanie powtórzeń i obciążeń.
WSPÓŁPRACA MIĘŚNI Z UKŁADEM NERWOWYM
Mięśnie otrzymują sygnał do napięcia z układu nerwowego i są aktywowane w momencie, w którym do komórek trafia wapń. Kiedy układ nerwowy przestaje przekazywać informacje do mięśni o napięciu, wapń opuszcza komórki a mięśnie wchodzą w stan spoczynku. Małe grupy mięśniowe, takie jak te w dłoniach, połączone są w bardzo precyzyjny sposób z układem nerwowym odpowiadając za kontrolę i koordynację. Duże i mocne mięśnie, takie jak mięśnie czworogłowe uda, łączą się z układem nerwowym za pośrednictwem większych grup włókien mięśniowych, odpowiadając za produkcję siły.
Stopień i łatwość połączeń mięśni z układem nerwowym może być poprawiony wraz z odpowiednim treningiem. To jeden z powodów, dla których ludzie rozpoczynający przygodę z wysiłkiem doświadczają szybkich i sporych postępów już na początku programu treningowego.
JAK WYKORZYSTAĆ TE INFORMACJE W TRENINGU?
Żeby osiągnąć swoje cele treningowe, wprowadź do swojego treningu ćwiczenia funkcjonalne, angażujące do pracy większą ilość grup mięśniowych – w ten sposób mięśnie będą napinać się w skoordynowany sposób podczas ruchu. Trening funkcjonalny z dodatkowym obciążeniem pomoże również aktywować mniejsze mięśnie odpowiedzialne za stabilizację i równowagę, czyli dokładnie te mięśnie, które precyzyjnie połączone są z układem nerwowym. W treningu siłowym, stopniowo zwiększaj obciążenia pamiętając o odpowiedniej regeneracji między jednostkami treningowymi – szczególnie tymi o wysokiej intensywności.