Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Peak performance – po tym go poznasz

peak performance

Peak performance – po tym go poznasz

Gniesz gryf sztangi w rękach, nie przegoniłby Cię nawet bardzo głodny gepard, a przeciwnika w ringu wciągasz nosem jak gdyby nigdy nic? Codziennie rano rozpiera Cię energia, a każdy trening zdaje się być jeszcze lepszy, niż poprzedni? Coś nam podpowiada, że właśnie osiągnąłeś szczyt swoich możliwości fizycznych – gratulujemy! Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak upewnić się, że pozostanie on z Tobą na tak długo, jak to tylko możliwe.

Im dalej w las, tym więcej drzew

Tak zwany peak performance to stan, w którym jesteś najsilniejszy, najszybszy bądź też najzwinniejszy i fizycznie nie jesteś już w stanie sam siebie pobić. Zazwyczaj doświadczamy tego zjawiska w stosunkowo młodym wieku (20-30 lat), jednak to nie oznacza, że nie masz szans nic osiągnąć, jeżeli jesteś nieco starszy i dopiero zacząłeś trenować.

Na początku przyrost umiejętności zawsze jest najszybszy i łatwo będzie Ci przesuwać granicę możliwości coraz wyżej, jednak z czasem zauważysz, że jest to zadanie wyraźnie trudniejsze, niż wcześniej. Jeżeli o każdy kilogram, ułamek sekundy czy też powtórzenie przyjdzie Ci walczyć jak o życie to znak, że właśnie osiągnąłeś najwyższy stopień „wtajemniczenia” w swojej ulubionej dyscyplinie sportowej. 

To, ile czasu zajmie Ci zbudowanie upragnionej sylwetki, kondycji czy też siły, jest zależne od wielu czynników. Na niektóre, jak na przykład ilość i intensywność treningów czy też dieta, jak najbardziej masz wpływ i możesz nimi dowolnie manipulować. Część z nich, jak predyspozycje genetyczne, jest jednak poza Twoim zasięgiem i musisz uwzględnić ich obecność w swoich planach na rozwój sportowy. To dlatego z czasem warto rozważyć podjęcie pracy z profesjonalnym trenerem, który będzie w stanie Cię sprawdzić i ułoży plan wykorzystujący Twoje mocne a odsuwający na bok Twoje słabe strony. 

Peak performance – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli znajdujesz się wciąż we wspomnianym wyżej przedziale wiekowym i bardzo zależy Ci na tym, by zainwestować w sport i osiągnąć najlepszą możliwą kondycję, to powinieneś zacząć jak najszybciej. Z kolei gdy ćwiczysz już od dawna, warto raz na jakiś czas sprawdzać swoje możliwości wykorzystując do tego na przykład szczególnie wymagający trening lub inny sposób pomiaru stopnia zaawansowania, jaki jest powszechnie używany w Twojej dyscyplinie sportowej. Wcześniej również możesz szukać wielu znaków, które wskazują, że osiągnąłeś ten mityczny peak performance.

Zastanów się między innymi nad tym, czy: jest Ci ciężko dołożyć kolejne powtórzenia lub obciążenie do już wykonywanego treningu; chociaż stajesz na głowie, nie jesteś w stanie pobić swojego obecnego czasu i/lub dystansu w biegach, pływaniu lub innych sportach wytrzymałościowych; mało kto jest chętny, by stanąć z Tobą do walki; co byś nie robił, nie jesteś w stanie zanotować już żadnych zauważalnych postępów w swojej rutynie treningowej.

Jeżeli co najmniej dwa z powyższych twierdzeń sprawdzają się w Twoim przypadku, to gratulujemy osiągnięcia maksimum swoich możliwości. Co możesz zrobić teraz? Przede wszystkim zadbaj, aby zdobyta siła i sprawność pozostały z Tobą jak najdłużej.

Kiedy nie da się już sięgnąć po więcej…

Gdy dojdziesz już do momentu, w którym mógłbyś spokojnie zapisać się do X-Menów (i wygryźć Wolverine’a z jego pozycji), postanowienie wzbicia się na wyżyny swoich możliwości powinno zostać zastąpione nieco innym – utrzymaniem tego stanu tak długo, jak tylko się da. Nie oznacza to jedynie kontynuacji Twojej rutyny treningowej. W miarę upływu czasu musisz zacząć brać pod uwagę także inne czynniki, które mogą przyczynić się do osłabienia organizmu. Patrz na to, co jesz, jeżeli możesz – zrezygnuj z używek lub stosuj je okazjonalnie, a także zadbaj o swoje kości i stawy, aby zmniejszyć ryzyko ich urazu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trening na mrozie – korzyści i zagrożenia

Spróbuj się również na innych polach: jeżeli do tej pory głównie rzucałeś żelastwem po siłowni, włącz do treningu ćwiczenia na wydolność i kondycję i odwrotnie – jeżeli wcześniej biegałeś lub uprawiałeś inny sport wydolnościowy, popracowanie nad masą mięśniową na pewno nie zaszkodzi. Warto zwrócić uwagę na to, że bardzo często przyczyną, dla którego tracimy swoją dobrą kondycję nie jest zaniechanie treningu czy przymrużenie oka na to, co dzieje się na talerzu, ale przede wszystkim doznanie kontuzji. Warto więc skupić się również na tym, aby unikać ich tak bardzo, jak to tylko możliwe.

W ten sposób zachowasz swój peak performance na dłużej

No dobrze, wiesz już, na czym się skupić, aby utrzymać ten przyjemny stan bycia silnym, wytrzymałym i zwinnym tak długo, jak tylko się da. Jak jednak do tego dojść? Z pomocą przyjdzie Ci nauka, która od dawna stara się znaleźć najlepsze sposoby na utrzymanie sportowców w świetnej formie. Zerknij zatem, co możesz poprawić, by też w niej pozostać.

Wysypiaj się!

Udowodniono naukowo, że większa ilość snu przekłada się w pozytywny sposób na możliwości zawodowych sportowców. Wynika to z prostego faktu – porządny odpoczynek to mniej kortyzolu, a mniej kortyzolu pozwoli Ci na lepszy trening. W badaniu Sleep Extension Improves Athletic Performance And Mood wykazano, że ci sportowcy, którzy wydłużyli swój dzienny sen i jednocześnie zniwelowali występowanie okresów, gdzie było go zbyt mało, byli w stanie poprawić swój wynik w sprincie nawet o 1,5 sekundy. Wyobraź sobie, co Ty będziesz w stanie zrobić, jeżeli tylko zaczniesz porządnie się wysypiać!

Popracuj nad swoją wydolnością

Pułap tlenowy to wskaźnik, który pokazuje, jak wiele tlenu jest w stanie przyswoić Twój organizm. Im jest on wyższy, tym będziesz lepszy w swojej dyscyplinie. Możesz zwiększyć możliwości swojego organizmu wprowadzając trening oddechowy [link: https://newlevelsport.pl/produkt/airofit-pro/], stosując bardzo intensywne treningi HIIT lub też wydłużając sesję bez zwiększania jej intensywności.

Opracuj rutynę treningową, która minimalizuje ryzyko kontuzji

Urazy i związana z nimi przerwa w treningu oraz rehabilitacja to najczęstszy powód, dla którego nie jesteśmy w stanie powrócić do takiej samej sprawności, jak przed ich wystąpieniem. Szczególnie dotyczy to kontuzji ciężkich, które wymagają wielu miesięcy rehabilitacji, a często także i operacji. Jeżeli więc chcesz być sprawny tak długo, jak tylko się da, rób co tylko jest w Twojej mocy, aby ich uniknąć. Stosuj porządną rozgrzewkę przed każdym treningiem, pamiętaj o okresowych badaniach, nie ćwicz, jeżeli czujesz, że coś jest nie tak i przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek przy okazji stawiania sobie kolejnych wyzwań.

Nie rezygnuj z dbania o dietę

Dieta ma wpływ nie tylko na to, jak szybko regeneruje się Twoje ciało, ale również na to, jak bardzo podatne będzie na różnego rodzaju przypadłości, jak na przykład osłabiony układ odpornościowy, zaburzenia hormonalne czy większa podatność na fizyczne urazy. Jeżeli zadbasz, by w Twoim menu pojawiały się produkty zdolne zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, umożliwisz swojemu organizmowi pracę na pełnych obrotach.

Źródła:

https://www.sciencedaily.com/releases/2011/07/110701132244.htm

https://www.sciencedaily.com/releases/2009/06/090608071939.htm

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20192930/

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]