Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

NIEPISANE ZASADY DOBREGO WYCHOWANIA NA SIŁOWNI

zasady wychowania na siłowni

NIEPISANE ZASADY DOBREGO WYCHOWANIA NA SIŁOWNI

Treningi na siłowni nie są łatwe z wielu powodów. Większość z nich wiąże się ze zmęczeniem i wkładanym w trening wysiłkiem. Ale są też okoliczności, które nie pomagają w komfortowym przeprowadzeniu treningu i do takich okoliczności zalicza się m.in. zachowanie innych osób lub mówiąc wprost – brak przestrzegania zasad powszechnie uznawanych za „dobre maniery” na siłowni.

Problem w tym, że te dobre maniery to niepisane zasady dobrego wychowania, z którymi nie każdy jest zaznajomiony. A na skutek braku wiedzy i doświadczenia, powstają właśnie zachowania, które na siłowni nie są mile widziane i których po prostu trzeba unikać.

Takie zachowania przedstawimy w poniższej liście, obejmującej 15 zasad dobrego wychowania na siłowni. Jeśli zdasz sobie sprawę, że jesteś winny któregoś z takich zachowań, teraz masz szansę na to, by szybko je wyeliminować – z szacunku dla siebie i innych trenujących. Bo koniec końców, siłownia to miejsce publiczne, a to wiąże się z tym, że o komfort innych ludzi powinno dbać się dokładnie w taki sam sposób jak o swój.

 

15 ZASAD DOBREGO WYCHOWANIA NA SIŁOWNI

ZASADA #1 – ODKŁADAJ RZECZY NA SWOJE MIEJSCE

Korzystając z różnego rodzaju sprzętu, w szczególności hantli, talerzy obciążeniowych czy różnego rodzaju akcesoriów, musisz liczyć się z tym, że każdy zabrany sprzęt powinien wrócić na swoje oryginalne miejsce. Utrzymanie porządku jest tylko w jakimś stopniu odpowiedzialnością siłowni – ale ten stopień nie obejmuje sprzątania po Tobie i przekładania rzeczy, które zostawiasz w wygodnym dla Ciebie miejscu. Zadbanie o porządek to przede wszystkim Twój obowiązek.

 

ZASADA #2 – NIE ZASŁANIAJ LUSTER

W tym przypadku trzeba zacząć od tego, po co lustra są na siłowni. Wbrew wielu pozorom, nie są one po to, by móc się w nich przeglądać i podziwiać efekty swojej pracy. Lustra to przede wszystkim narzędzie do kontroli techniki wykonywania ćwiczeń. Jeśli będziesz o tym pamiętał, łatwiej Ci będzie unikać przestrzeni między lustrem a osobą wykonującą ćwiczenie. Uwierz, że dla osób korzystających z luster, takie wchodzenie w drogę i zakłócanie treningu jest bardzo irytujące.

 

ZASADA #3 – NIE PRZESZKADZAJ W TRAKCIE WYKONYWANEGO ĆWICZENIA

Jeśli już mowa o irytujących rzeczach, jedną z tych najbardziej irytujących jest „zaczepianie” kogoś, kto właśnie wykonuje ćwiczenie. Generalne założenie siłowni i treningu jest takie, by dawać z siebie na nim wszystko i skupiać się na każdym ćwiczeniu. Wyobraź sobie w takim razie, że koncentrujesz się na każdym powtórzeniu, wkładając w niego maksymalny wysiłek, kiedy nagle ktoś pyta Cię o zupełnie nieistotną (dla Ciebie) rzecz. Irytujące, prawda? Jeśli tak, zasada jest prosta – przestań robić irytujące rzeczy na siłowni.

 

ZASADA #4 – NIE ZABIERAJ OBCIĄŻEŃ Z CZYJEGOŚ URZĄDZENIA

Często zdarza się, że w poszukiwaniu obciążenia (najczęściej talerzy obciążeniowych), szukamy rozwiązania dla siebie. Takim rozwiązaniem bywa po prostu znalezienie obciążenia „gdzieś w okolicy”. Często tą „okolicą” są urządzenia, na których ktoś już trenuje. Zabieranie obciążeń z takich obciążeń jest czerwoną kartką i czymś więcej niż tylko byciem nieuprzejmym. Jeśli już musisz sobie jakoś poradzić a obciążeń nigdzie nie ma, poczekaj na dobry moment (taki, w którym dana osoba odpoczywa między seriami) i zapytaj czy możesz pożyczyć potrzebne ciężary. W większości przypadków, otrzymasz na to zgodę.

 

ZASADA #5 – NIE PROWADŹ ROZMÓW PRZEZ TELEFON MIĘDZY SERIAMI

Siłownia to dla większości ludzi miejsce treningowe. Takie jest jego przeznaczenie i tego się trzymaj. Jeśli więc dzwoni Twój telefon a Ty akurat masz przerwę na odpoczynek, nie odbieraj i nie prowadź długich rozmów, bo możliwe, że inne osoby tylko czekają na to aż skończysz i zwolnisz dany sprzęt. Tak w ogóle, jeśli już używasz telefonu na siłowni, ogranicz jego użycie do słuchania muzyki lub zbierania informacji o swoich treningach – jak w przypadku wielu produktów specjalistycznych, które pomagają w treningu a opierają się o informacje zwrotne z wykorzystaniem telefonu (np. Push Band 2.0)

 

ZASADA #6 – NIE TRAKTUJ SIŁOWNI JAK MIEJSCA DO POZNAWANIA LUDZI

Siłownia to często miejsce, w którym można znaleźć ciekawych ludzi – ludzi, którzy dbają o siebie, swój wygląd i swoją formę. Ludzi, którzy często mają podobne do Twoich zainteresowania i podobny styl życia. Nie oznacza to jednak, że powinieneś traktować siłownię jak miejsce do rozpoczynania nowych znajomości. To, zostaw dla innych miejsc – preferencyjnie temu przeznaczonych. Daruj więc sobie szukanie tematów do rozmów z nieznajomymi i skup się na celu, dzięki któremu trafiłeś na siłownię w pierwszej kolejności.

 

ZASADA #7 – NIE RÓB SOBIE ZDJĘĆ

Zdajemy sobie sprawę z tego, że powszechną zasadą w dzisiejszym życiu jest to, że jeśli nie zamieścisz swojego zdjęcia z treningu w mediach społecznościowych, treningu nie można uznać za zaliczonego. Ale bądźmy szczerzy – nie tylko ta zasada jest bez sensu. Sensu nie ma też samo robienie sobie zdjęć na siłowni – niezależnie od tego jak dobrze wyglądasz w danym momencie. Jeśli chcesz udokumentować swoje postępy, poczekaj z tym na przyjazd do domu. Siłownia, wbrew temu co dzieje się ostatnio, nie jest miejscem stworzonym do robienia sobie zdjęć a robiąc je sobie, możesz też przypadkowo zrobić je komuś, kto tego nie chce.

 

ZASADA #8 – NIE SŁUCHAJ MUZYKI BEZ SŁUCHAWEK

Wiele osób lubi trenować na siłowni w towarzystwie muzyki. Problem zaczyna się wtedy kiedy część z tych osób robi to bez słuchawek. Jeśli muzyka sprawia, że Twój trening jest lepszy i przyjemniejszy – świetnie! Ale pamiętaj, że nie każdy chce słuchać Twojej muzyki. Inne osoby mogą preferować trening w ciszy lub inny rodzaj muzyki. I niech Twoim argumentem nie będzie to, że inni mogą w takim wypadku korzystać z słuchawek – bo jeśli wymagasz tego od innych, wymagaj też od siebie!

 

ZASADA #9 – NIE ZACZEPIAJ ROZMOWĄ LUDZI, KTÓRZY MAJĄ SŁUCHAWKI

Słuchawki to jeden z najpopularniejszych przedmiotów na siłowni – ale nie tylko dlatego, że ludzie lubią słuchać muzyki podczas wysiłku. Częścią popularności słuchawek jest to, że dają one jasny sygnał innym osobom, żeby…z taką osobą nie nawiązywać kontaktu. Innymi słowy – ludzie ze słuchawkami chcą mieć spokój i chcą tylko skupić się na treningu. Rozpoczynanie rozmowy z taką osobą jest więc poważnym wykroczeniem.

 

ZASADA #10 – NIE PRZYGLĄDAJ SIĘ LUDZIOM

To normalne, że wśród wielu osób trenujących na siłowni znajdą się ludzie, których chcesz obserwować – z różnych powodów. Może ktoś, komu się przyglądasz wygląda tak jakbyś chciał, jest dobrze ubrany lub po prostu wykonuje ćwiczenia, które robią wrażenie a Ty chcesz się czegoś nauczyć. Nieważne jaki jest powód, powinieneś darować sobie przyglądanie się ludziom. Nie ma nic złego w tym, żeby zawiesić na kimś oko przez kilka sekund, ale kilkanaście to już przesada. A kilka minut to ewidentne nadużycie.

 

ZASADA #11 – NIE DAWAJ RAD NIKOMU, KTO O TO NIE PROSI

Dla wielu osób trenujących na siłowni, siłownia to drugi dom a wszystko, co dzieje się w tym miejscu jest zrozumiałe i oczywiste. Tacy ludzie często obserwują osoby mniej doświadczone i spełniają swoje ambicje wcielając się w trenera personalnego, który zawsze służy radą. Problem w tym, że kiedy o radę nikt nie pyta, najlepiej rady po prostu nie dawać – niezależnie czy jesteś trenerem personalnym czy za takiego się uważasz. Skup się na swoim treningu a jeśli ktoś będzie potrzebował Twojej rady, daj takiej osobie okazję do poproszenia Cię o nią.

 

ZASADA #12 – NIE REZERWUJ MIEJSC NA URZĄDZENIACH JEŚLI NIE KORZYSTASZ Z NICH TERAZ

Twój trening na pewno jest ważny i chcesz, żeby był dobrze zaplanowany. Ten plan obejmuje m.in. przygotowania swoich sprzętów i urządzeń, z których będziesz korzystał. Musisz jednak pamiętać, że nie jesteś sam i planowanie z wyprzedzeniem niektórych maszyn lub sprzętów jest przynajmniej nieuprzejme. Każda siłownia ma ograniczoną liczbę sprzętów a każda osoba trenująca musi sobie radzić w takich samych okolicznościach. Pozwól ludziom trenować na tych sprzętach, które są im potrzebne w danym momencie i prowadź swój trening dokładnie w taki sam sposób. A jeśli mocno zależy Ci na dostępności danego sprzętu, po prostu wytłumacz to osobie, która taki sprzęt właśnie zajmuje i dojdźcie do porozumienia, które zadowoli wszystkie strony. Na siłowni częściej niż rzadziej można się dogadać.

 

ZASADA #13 – NIE KRZYCZ

Czasami trening wymaga podnoszenia wymagających ciężarów i przechodzenia przez wymagające ćwiczenia. Rozumiemy to, że taki wysiłek wiąże się z jakimiś odgłosami. Ale nie rozumiemy tego, że podczas ćwiczeń musisz krzyczeć. Krzyku nigdy nikt nie lubi słuchać, a na siłowni w szczególności. Jeśli dźwigasz naprawdę ciężkie ciężary i dajesz z siebie 100% w każdym powtórzeniu, skup się raczej na prawidłowym oddechu – bo krzyk nie pomoże Ci przejść przez ćwiczenie bardziej niż kontrolowany i świadomy oddech.

 

ZASADA #14 – NIE KRADNIJ

To tak oczywista zasada, że znalazła się nie tylko w naszych zasadach dobrego wychowania, ale nawet w…10 przykazaniach! Ciągle jednak zdarza się z pewną systematycznością, że różnych rzeczy w siłowniach po prostu ubywa a przyczyny takiego stanu rzeczy są ciągle nie wyjaśnione. Jeśli jesteś osobą, która traktuje zabranie z siłowni jakiejkolwiek rzeczy w kategoriach „należy mi się”, zastanów się nad drugą stroną – właściciela siłowni, który koniec końców wyposaża miejsce w rzeczy potrzebne Tobie i innym – w dużym stopniu dlatego, żeby trenowało Ci się lepiej i przyjemniej. Doceń tą pracę i inwestycję w Ciebie odwdzięczając się przestrzeganiem prostych zasad – a tą pierwszą jest nie zabieranie nie swoich rzeczy.

 

ZASADA #15 – TRAKTUJ SIŁOWNIĘ JAK SWÓJ WŁASNY DOM

Ten sam szacunek, o którym wspomnieliśmy w punkcie wyżej, powinieneś mieć nie tylko do rzeczy na siłowni, ale do miejsca jako takiego. Traktuj to miejsce jak swój własny dom i dbaj o swoje zachowania w takim miejscu. Bo nawet jeśli nie jest to Twoje miejsce, na pewno powstało m.in. z myślą o Tobie. I takim powinno zostać a zawsze łatwiej to zrobić, jeśli każda z osób ma do niego odpowiedni szacunek.

 

Jeśli są jeszcze jakieś zasady dobrego wychowania na siłowni, o których nie wspomnieliśmy, a które przychodzą Ci do głowy, oczywiście podziel się nimi w komentarzach.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 5 Średnia: 4]