Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Kawa – używanie a nadużywanie [News NLS]

kawa używanie i nadużywanie

Kawa – używanie a nadużywanie [News NLS]

Na pewno obiło Ci się o uszy, że kawa jest zdrowa. Owszem, jest. Pamiętaj jednak, że ten wniosek daje licencję na używanie, a nie na nadużywanie. Kawa może być bowiem genialnym napojem użytkowym, ale pita w niewłaściwy sposób stanie się po prostu kolejną używką.

Ile kawy piją Polacy?

Pijemy coraz więcej kawy, mimo to wciąż trudno uznać nas za naród hardkorowych kawoszy. Według ostatnich danych statystycznych wypijamy rocznie około 3 kg kawy, a tacy Finowie aż 13 kg. Jest różnica, prawda? Powoli się jednak zmniejsza, bo oni muszą sączyć espresso non stop przez cały dzień, żeby wyrobić taką normę, a my wciąż mamy spore rezerwy. I to właśnie z ich powodu ten tekst. Jest sporo wyników badań wskazujących, że kawa jest zdrowa.

Jej spożycie zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy. I tego się trzymaj, chociaż niektórzy sugerują, że efekt miałby wynikać raczej z tego, że na kawę mogą sobie pozwolić osoby dobrze sytuowane, które dzięki pieniądzom i lepszemu wykształceniu ogólnie prowadzą zdrowszy tryb życia. Badania pokazują również, że kawa ma zmniejszać ryzyko depresji i ogólne ryzyko przedwczesnej śmierci, a także dny moczanowej.

Kawa – ile powinniśmy jej pić?

Musisz jednak pamiętać, że wszystkie te zdrowotne korzyści występują jedynie przy jej umiarkowanym spożyciu. A za takie uważa się 2-3 filiżanki czarnej kawy dziennie. Duża ilość, czyli powyżej 5 filiżanek, znosi wymienione wyżej profity.

Przemysłowych ilości kawy powinny wystrzegać się zwłaszcza osoby mające niekontrolowane nadciśnienie, u których mogą powodować one wzrost ciśnienia krwi. Nie mają za to czego bać się zdrowi ludzie, bo ani mała, ani duża czarna nie zwiększa w ich przypadku ryzyka nadciśnienia, a wręcz je zmniejsza. Do tego, by pić kawę hektolitrami, może zachęcać Cię też jej sława treningowego wspomagacza.

ZOBACZ TEŻ: Kofeina przed treningiem może zaburzyć regenerację

Owszem, w tym przypadku badania również są łaskawe (chociaż trzeba nadmienić, że przeważnie używa się do nich ilości kofeiny trudnych do wypicia w zwykłej kawie), przypisując jej sporo korzyści – od zwiększenia wydolności beztlenowej i tlenowej, przez mobilizację do wygenerowania większej mocy podczas treningu siłowego, po wpływ na zwiększenie udziału utleniania kwasów tłuszczowych w produkcji energii oraz wytwarzanie testosteronu.

Pamiętaj jednak, że to nie jest tak, że im więcej wypijesz, tym mocniejszego kopa dostaniesz. Ładowanie w siebie dużej ilości kawy może jedynie narazić Cię na różnego rodzaju skutki uboczne, takie jak: odwodnienie organizmu, zaburzenie wchłaniania żelaza, zwiększone wydzielanie kortyzolu (powodujące na przykład zakłócenia snu) czy refluks, czyli generalnie zjawiska, które raczej nie pomogą Ci zbudować lepszej formy.

Źródła:

  1. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coffee/
  2. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/caffeine/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18088379/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18088379/
  5. https://kawa.pl/blogs/artykuly/kraje-spozywajace-najwieksza-ilosc-kawy-na-swiecie
  6. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/15622975.2013.795243
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5445139/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21509336/

Autor: MR/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]