Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Jesteś kobietą trenującą siłowo? Żelazo pozwoli Ci osiągać więcej [News NLS] 

Żalazo dla aktywnych kobiet - czy suplementacja to dobry pomysł?

Jesteś kobietą trenującą siłowo? Żelazo pozwoli Ci osiągać więcej [News NLS] 

Aktywność sportowa sama w sobie znacząco poprawia naszą kondycję oraz możliwości fizyczne. Jeżeli zależy Ci nie tylko na estetycznej sylwetce, ale też osiąganiu coraz większych sukcesów, musisz połączyć dobrą dietę z przemyślaną rutyną treningową i… dbaniem o właściwy poziom żelaza w organizmie. Co więcej, jeżeli zwiększysz jego podaż, zauważysz wymierne wyniki w siłowni, na bieżni bądź też na basenie. 

 Żelazo pomoże Ci dźwigać ciężej, przebiec dalej, osiągnąć więcej 

Trening przygotowywany z myślą o kobietach siłą rzeczy wygląda odmiennie od tego, jaki realizują panowie. Jesteśmy drobniejsze i mamy do dyspozycji zdecydowanie mniej testosteronu, ale z drugiej strony możemy pochwalić się zwinnością i gibkością, co zdecydowanie warto wykorzystać. Jak się okazuje, to nie jedyne rzeczy, które możesz zaprząc do pracy, aby osiągać lepsze wyniki sportowe. 

Badanie Taking iron improves women’s exercise performance, study shows wykazało, że bardzo ważną rolę w tym, jaką kondycją mogą pochwalić się kobiety aktywne fizycznie, pełni żelazo. Co więcej, ma ono wpływ nie tylko na to, jak ćwiczysz na co dzień, ale pozwala również podnieść poprzeczkę i zwiększyć swoją maksymalną wydolność. W czasie badania osoby, którym zalecono suplementację tego pierwiastka, nie tylko wykazywały się wyższą sprawnością, ale również zanotowały niższe tętno podczas treningu. 

ZOBACZ: Kalkulator dawkowania kreatyny

W rozprawie Iron supplementation for female athletes: effects on iron status and performance outcomes omówiono dodatkowo, jakie dawki żelaza mają pozytywny wpływ na aktywne kobiety. Jeżeli chcesz podnieść swoje możliwości fizyczne, powinnaś przyjmować dodatkowe 20 mg żelaza dziennie. Zanim jednak się za to weźmiesz, warto sprawdzić, czy nie posiadasz niedoborów tego pierwiastka – w takiej sytuacji ważniejszym zadaniem będzie uzupełnienie jego braków. 

W ten sposób podniesiesz swoje dzienne spożycie żelaza

Najzdrowszym sposobem na zadbanie o odpowiedni poziom żelaza w organizmie jest oczywiście dieta. Postaraj się włączyć do swoich posiłków produkty zawierające ten pierwiastek w dużych ilościach. Znajdziesz go między innymi w mięsie i podrobach, rybach oraz jajkach. Stosujesz dietę ubogą w produkty pochodzenia zwierzęcego? W takim razie skup się przede wszystkim na roślinach strączkowych, soi, natce pietruszki (możesz korzystać z niej także w formie suszonej) czy papryce. Całkiem przyzwoitą dawkę żelaza znajdziesz także w niektórych owocach, jak maliny czy poziomki. 

W sytuacji, gdy Twojej diety nie da się już ulepszyć lub też chcesz uzyskać efekty szybciej, alternatywnym sposobem na pozyskanie żelaza jest jego suplementacja. Znajdziesz je zarówno w formie osobnego produktu, jak i w składzie wielu preparatów mineralno-witaminowych. Jeżeli chcesz włączyć suplementację w swoją tygodniową rutynę, zwróć uwagę, aby wybrać żelazo o możliwie jak najwyższej przyswajalności. W przypadku żywności nasz organizm lepiej radzi sobie z żelazem hemowym (tym z mięsa i produktów odzwierzęcych), z kolei w suplementach najlepszą dostępną formą są chelaty. 

 

Źródła:

https://www.sciencedaily.com/releases/2014/04/140411092312.htm 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23851410/ 

 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Moje punkty