Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Gry wideo pomogą Ci rozwijać cechy ważne w sporcie fizycznym [News NLS]

Gry wideo to trening

Gry wideo pomogą Ci rozwijać cechy ważne w sporcie fizycznym [News NLS]

Gry wideo niosą ze sobą bardzo duży ładunek emocjonalny, niezależnie od wybranego tytułu czy gatunku. Zazwyczaj też są dla nas przyjemną formą spędzania wolnego czasu, nawet jeżeli ostatnia runda CoDa nie poszła tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co ciekawe, granie w gry może mieć wymiar nie tylko rozrywkowy. Ma ono realny wpływ na niektóre nasze cechy, które przekładają się również na aktywność fizyczną. W jaki sposób gaming może pomóc Ci być lepszym sportowcem?

Lepsza koordynacja, szybsze tempo reakcji i współpraca w grupie

Gry wideo do dzisiaj przez wielu postrzegane są jako „zła rozrywka”, której efektem może być tylko wzmożona agresja, zarwane nocki i marnowanie cennych godzin życia. Tymczasem badania wykazują coś zupełnie odwrotnego. O ile tylko zachowasz w nim umiar (a jakże), gaming może nie tylko poprawić Ci humor, ale również realnie wesprzeć w trenowaniu niektórych cennych umiejętności. Korzyści wyniesione z grania różnią się zależnie od tego, ile masz lat. Dowodzi tego rezultat badania Perceived benefits of casual video games among adults przygotowanego przez University of Massachusetts Amherst. Ta pozornie prosta rozrywka pomoże Ci ćwiczyć tempo reakcji, pamięć mięśniową oraz wrażliwość wzroku na ruch. Udowodniono również, że gracze lepiej radzą sobie z trudnymi zadaniami i są skłonni wykonać więcej prób, aby osiągnąć założony cel. Gry wideo to… trening.

ZOBACZ TEŻ: Pozytywny wpływ treningu na zdrowie psychiczne

Inną dużą korzyścią, jaką sportowiec może wynieść z gamingu, jest zdolność do pracy w zespole. Jeżeli lubisz gry, w których musisz współpracować z innymi osobami przeciwko AI (PvE) lub innej grupie graczy (PvP), możesz ćwiczyć zdolność do zarządzania oraz radzenia sobie z zespołem także poza godzinami klasycznego treningu. Co ważne, wykazano także, że współpracowanie z innymi osobami celem wykonania określonego zadania przyczynia się do zmniejszenia odczuwalnego poziomu agresji.

Gry wideo to alternatywny trening, gdy nie możesz wyjść do siłowni

Gry wideo coraz częściej są wskazywane również jako zamiennik treningu. Wykazano to w badaniu Active video games provide alternative workout przeprowadzonym przez University of Georgia. Jeżeli wybierzesz tytuł, który wymaga pracy całego ciała – może to być na przykład gra na VR – zyskasz dodatkową godzinę lub dwie w ciągu dnia, które spędzisz na umiarkowanej aktywności fizycznej zamiast na siedzeniu na kanapie. W ten sposób pobudzisz swój metabolizm, co pozwoli Ci łatwiej osiągnąć założone cele sylwetkowe i sportowe. To klasyczny przykład osiągania korzyści poprzez zabawę, co działa skutecznie nie tylko na dzieci, ale także i osoby dorosłe.

ZOBACZ TEŻ: Trening motoryczny MMA

W jakie gry grać, aby uzyskać najlepszy efekt?

Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi: w te, które lubisz. Tytuły oparte na rywalizacji skłonią Cię do tworzenia strategii, myślenia i doskonalenia tempa reakcji na bodźce. Gry survivalowe i wymagające nauczą cierpliwości oraz pokory. Gry przeznaczone na Kinect lub VR pozwolą Ci z kolei zyskać dodatkową dozę aktywności w ciągu dnia. Jeżeli lubisz Candy Crush Saga i mógłbyś bębnić w niego cały dzień, też spoko – przynajmniej się odstresujesz. Pamiętaj jedynie, aby zachować umiar i nie traktować gamingu jako zamiennika dla sportu fizycznego w stosunku 1:1.

Źródła:

  1. https://www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220322122546.htm
  2. https://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140130152813.htm
  3. https://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150508105656.htm
  4. https://www.sciencedaily.com/releases/2010/02/100225140910.htm

Autor: MK/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]