Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Jedzenie lodu może wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej. Tylko co z tego? [News NLS]

Jedzenie lodu wspomaga redukcję. Np. pomarańcza z lodem.

Jedzenie lodu może wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej. Tylko co z tego? [News NLS]

Jedzenie lodu może wydawać się najbardziej absurdalnym z pomysłów na świecie. Chyba że jest upalne lato (a jest) i stoją za tym konceptem naukowe badania, według których jedzenie lodu wspomaga walkę o szczupłą sylwetkę (a stoją). Tylko czy na pewno?

Czasopismo naukowe „Annals of Internal Medicine” donosi, że jedzenie lodu może wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej – takich sygnałów jest zresztą więcej (patrz niżej). Żeby lód przyswoić, stałocieplny organizm musi go najpierw ogrzać, a więc wydać energię. Sam lód nie zawiera kalorii, więc bilans energetyczny będzie jeszcze bardziej korzystny. Win-win? Tak, choć oczywiście znajdzie się kilka „ale”.

Po pierwsze, wydatek energetyczny na ogrzanie paru kostek lodu okaże się zazwyczaj w skali dnia czy tygodnia marginalny. Jasne, na pewnym poziomie kilka kalorii potrafi zrobić różnicę, ale taka taktyka na pewno nie zastąpi odpowiedniej diety i ćwiczeń. Po drugie, lód może uszkadzać szkliwo, więc może lepiej niekoniecznie go gryźć – picie mocno schłodzonej wody przyniesie podobny efekt. Po trzecie, jedzenie kostek lodu… może uzależniać, a takie uzależnienie ma już nawet swoją fachową nazwę (serio nie słyszałeś/słyszałaś o pagofagii?).

ZOBACZ TEŻ: Rotacja węglowodanami jest prostsza, niż myślisz!

Czy warto więc zagryzać się kostkami lodu, żeby zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów? Nasza odpowiedź brzmi: nie, choć teoretycznie wszystko się tutaj zgadza. Uważamy jednak, że podstawą powinien być trening i dieta. Ewentualnie jedzenie lodu można potraktować jako wspomaganie ekstra. Lód może być dodatkiem, mamy jednak kilka lepszych pomysłów. Oto 4 nasze propozycje:

Na słodko

Po treningu idealnie sprawdzi się mrożony sok arbuzowy. Zblenduj owocowy miąższ z wodą, kostkami lodu, miodem i liśćmi świeżej mięty. Orzeźwisz się, schłodzisz, dostarczysz mięśniom węglowodanów przyspieszających regenerację.

Na ostro

Rozcieńcz wodą pikantny sos albo po prostu dodaj papryczki chili czy jalapeno do mrożącej się wody, a otrzymasz zimny napój o podwójnej sile uderzeniowej. Nie dość, że zimne, to jeszcze pełne podkręcającej metabolizm kapsaicyny.

Z kawą

Wrzuć kostki lodu do espresso albo włóż jedną do ust i popij kawą. Możesz też zamrozić samą kawę i ssać potem kawowo-lodowe kostki.

Z miętą

Następnym razem, robiąc lód, zamroź w kostkach liście świeżej mięty. Mają aromat, dzięki któremu lemoniada czy woda z kostkami lodu będą jeszcze smaczniejsze. Nie dodawaj cukru.

 

Źródła wiedzy:

  1. https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2675283
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321999#_noHeaderPrefixedContent

 

Autor: AB/NLS

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 1 Średnia: 5]