Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

CZY JEDZENIE CIĄGLE TYCH SAMYCH PRODUKTÓW MA SENS?

zdrowe odżywianie

CZY JEDZENIE CIĄGLE TYCH SAMYCH PRODUKTÓW MA SENS?

 

Prawidłowe odżywianie to nieodłączny element treningu. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą rekreacyjnie uprawiającą sport czy profesjonalnym sportowcem – to jak się odżywiasz wpływa na to, jak się czujesz. Rola odżywiania zwiększa się jednak wraz ze wzrostem poziomu aktywności fizycznej, tzn. częstotliwości, objętości i intensywności.

Dla wielu osób, prawidłowe odżywianie oznacza trzymanie się stałych posiłków, złożonych dokładnie z tych samych produktów. Bo jeśli coś jest dobre, dlaczego nie robić tego codziennie, w taki sam sposób? Takie podejście na pewno jest łatwiejsze i wygodniejsze, ale niekoniecznie najlepsze.

Przyjmijmy dla przykładu, że Twoją sprawdzoną wersją obiadową jest grillowany kurczak, gotowane warzywa i brązowy ryż. Czy jedzenie ciągle tego samego obiadu pomoże Ci być w najlepszej formie? Do któregoś momentu będziesz doświadczał postępów, ale z pewnością nie wykorzystasz swojego pełnego potencjału.

 

ZBILANSOWANA DIETA

Słyszałeś kiedyś określenie zbilansowana dieta? Jeśli czytasz naszego bloga – na pewno. Jeśli nie, przypominamy że takie pojęcie oznacza przede wszystkim różnorodność posiłków i produktów, które spożywasz na co dzień. Taka różnorodność powinna zapewnić Ci odpowiednie ilości węglowodanów, białek i tłuszczy. O ile w powyższym przykładzie kurczaka, warzyw i ryżu nie ma nic złego, jedzenie tego samego posiłku każdego dnia jest już dalekie od ideału.

Zamiast powielać ten sam schemat, wybierz dane grupy produktów, które będą Ci odpowiadać i dowolnie zmieniaj je z dnia na dzień, np. w poniedziałek kurczak, warzywa i ryż, we wtorek ryba, sałatka i makaron (pełnoziarnisty), w środę wołowina, warzywa i kuskus, itd.

W ten sposób zapewnisz sobie nie tylko odpowiednie ilości makroskładników (węglowodanów, białek i tłuszczy), ale i mikroskładników (witamin i minerałów), w dodatku pochodzących z różnych źródeł.

Pamiętaj tylko, że różnorodność posiłków ma też swoje wady. Jedną z nich jest możliwość…jedzenia zbyt dużych porcji. Zestawienie 58 badań naukowych nastawionych na porównanie różnorodności posiłków z ilością jedzenia pokazało, że osoby mające do dyspozycji bardziej różnorodne posiłki jedzą więcej, co może prowadzić do przyrostu wagi. Miej więc na uwadze, że prawidłowe wybory żywieniowe nie ograniczają się wyłącznie do jakości, ale również do ilości.

 

PIERWSZE KROKI DO LEPSZEGO ODŻYWIANIA

Jeśli jesteś osobą, która w przeszłości miała problemy z trzymaniem się prawidłowej diety, Twoim pierwszym krokiem może być wybór jednego, ulubionego zestawu przez okres pierwszych 2 lub maksymalnie 3 tygodni. Taka taktyka pozwoli Ci na początkowym etapie nabrać dobrych nawyków, które w dodatku będą łatwe do wprowadzenia. Im większe będzie już Twoje przyzwyczajenie, tym bardziej zmierzaj do różnorodności, robiąc to jednak krok po kroku.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]