Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

GADŻETY, KTÓRE DZIAŁAJĄ – BIEŻNIA ANTYGRAWITACYJNA

bieżnia antygrawitacyjna woodway boost

GADŻETY, KTÓRE DZIAŁAJĄ – BIEŻNIA ANTYGRAWITACYJNA

Świat sportu i fitness XXI wieku przepełniony jest różnymi gadżetami, które obiecują doprowadzenie Cię do formy w szybszy, lepszy i przyjemniejszy sposób. Wyborów dzisiaj nie brakuje i o ile jest to dobra rzecz, rodzi ona też za sobą jeden problem – które produkty wybrać dla siebie, żeby osiągnąć swoje cele?

Żeby była jasność – niezależnie od tego jaki produkt czy gadżet wybierzesz, nie licz na to, że obędzie się bez pracy i wysiłku. Koniec końców, wszystko co przynosi satysfakcję (a osiąganie celów taką przynosi), wiąże się też z jakimś poświęceniem. Ale jeśli już dajesz z siebie dużo, warto korzystać też z rozwiązań, które pomogą Ci zrealizować cele, a nie zmarnują Twojego cennego czasu.

Dzisiaj więc zaczynamy nasz cykl artykułów poświęcony gadżetom, które naprawdę działają i których śmiało możesz używać w drodze do wymarzonego zdrowia lub idealnej formy.

W związku z tym, że to pierwszy artykuł z tej serii, dobrze zacząć go od produktu, o którym możliwe, że nigdy wcześniej nie słyszałeś – chodzi o…bieżnię antygrawitacyjną!

 

POCZĄTKI BIEŻNI ANTYGRAWITACYJNEJ

początki bieżni antygrawitacyjnej woodway

Mimo, że bieżnia antygrawitacyjna wciąż uznawana jest za produkt nowoczesny i innowacyjny, jej początki sięgają lat 70-tych XX wieku. To produkt, który wywodzi się z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej – NASA, której celem było stworzenie rozwiązania umożliwiającego przeciwdziałanie zanikom siły kości i mięśni u astronautów przebywających przez kilka miesięcy w kosmosie.

W kosmosie czy na Ziemi, astronauci narażeni są na wiele wyzwań związanych z długimi pobytami w środowisku pozbawionym grawitacji. Takie środowisko sprawia, że mięśnie odzwyczajają się od pracy z jakimkolwiek obciążeniem, a to z kolei wpływa nie tylko na ograniczenie ich siły, ale także na wiele dolegliwości bólowych.

NASA podjęła więc kroki do stworzenia urządzenia, które pozwoli astronautom na trening na terenie stacji kosmicznych. Jeden z biomechaników Agencji – dr Robert Whalen, zaprojektował wtedy specjalną komorę, w której powietrze ściągało astronautów do jej powierzchni. Taka komora została następnie przytwierdzana do dolnej części ciała astronautów, z odpowiednim zwiększeniem ciśnienia powietrza – tak, by symulować proces grawitacji. W ten sposób, waga astronauty zwiększała się a w efekcie – możliwe było przeprowadzenie tego samego treningu, który wykonany zostałby na Ziemi.

Mimo obiecujących wyników, NASA (z powodu ograniczeń finansowych) nie zdecydowała się na kontynuację pomysłu, a projekt odszedł w zapomnienie. Do pomysłu wrócił jednak na początku XXI wieku syn dr Roberta Whalen’a – Sean, który wykorzystał rozwiązanie, ale odwrócił jego cel – tzn. zamiast dodawać obciążenie, ograniczał je tak, by ludzie trenujący na Ziemi mogli trenować z ograniczoną grawitacją.

 

JAK DZIAŁA BIEŻNIA ANTYGRAWITACYJNA?

bieżnia antygrawitacyjna woodway boost treadmill

Działanie bieżni antygrawitacyjnej opiera się o wyżej wspomniany system, składający się z komory powietrznej, w której dzięki pracy specjalnych silników waga użytkownika zmienia się podczas kontaktu z podłożem.

Podczas treningu na bieżni antygrawitacyjnej, użytkownik może trenować z obciążeniem równym od 100% do zaledwie 20% masy swojego ciała, chodząc lub biegnąc w dokładnie taki sam sposób jak podczas treningu na innych bieżniach mechanicznych.

W związku z tym, że bieżnia antygrawitacyjna to produkt zdecydowanie bardziej zaawansowany od klasycznych bieżni widocznych na typowych siłowniach lub w klubach fitness, bardziej zaawansowane są też dane pochodzące z takiej bieżni. Podczas treningu z bieżnią antygrawitacyjną, możesz m.in. obserwować siłę odbicia z każdym krokiem, kadencję, czas kontaktu z podłożem, długość kroku, i wiele innych parametrów związanych z wysiłkiem.

To jedyny produkt na świecie, dzięki któremu możesz biegać, jakby Twoje ciało ważyło 20kg mimo, że na co dzień waży 100. W efekcie, korzystają na tym Twoje kości, mięśnie i stawy, które oszczędzane są podczas każdego kontaktu stopy z podłożem.

 

ZASTOSOWANIE BIEŻNI ANTYGRAWITACYJNEJ

bieżnia antygrawitacyjna boost treadmill

Ze względu na korzyści płynące ze stosowania bieżni antygrawitacyjnej, produkt ten stosowany jest m.in. w klubach sportowych i klinikach rehabilitacji na całym świecie. Bieżnia jest świetnym narzędziem zarówno do prewencji kontuzji jak i skrócenia czasu pełnej rehabilitacji po przebytym urazie. Produkt używany jest jednak do znacznie większego grona wyzwań i problemów. Do takich należą m.in.:

  • Bóle stóp
  • Zapalenie ścięgna Achillesa
  • Zapalenie powięzi podeszwy
  • Bóle dolnego odcinka pleców
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Przeciążenia mięśni piszczelowych
  • Złamania i pęknięcia przeciążeniowe
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów
  • Nadwaga i otyłość
  • Problemy z równowagą i propriocepcją

Bieżnia antygrawitacyjna z powodzeniem wykorzystywana jest też przez osoby w każdym wieku – od młodzieży po osoby starsze, których trening przyczynia się do poprawy sprawności i koordynacji – u osób z chorobami neurologicznymi, w tym z chorobą Parkinsona.

 

WADY BIEŻNI ANTYGRAWITACYJNEJ

bieżnia antygrawitacyjna boost woodway

Jak każdy produkt, bieżnia antygrawitacyjna ma też swoje minusy i o nich na pewno warto wspomnieć. Niestety nie jest to produkt, który może znaleźć się w większości domów, mieszkań czy nawet klubów fitness – głównie ze względu na wysoką cenę. Jaka to cena? Decydując się na zakup, musisz przygotować się na wydatek rzędu 200,000zł a niejednokrotnie nawet…350,000zł!

Jeśli masz już tą przyjemność treningu na bieżni antygrawitacyjnej, trening z nią może być…łatwiejszy. Wyniki badań pokazują, że wraz ze zmniejszaniem własnej wagi na bieżni, naturalnie maleje również wysiłek energetyczny wydatkowany przez Twój organizm. Nie jest to więc idealny produkt dla tych osób, które na każdym treningu chcą wejść na poziom maksymalnej intensywności.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy bieżni antygrawitacyjnej uważamy, że jest to zdecydowanie produkt warty polecenia i co najważniejsze – produkt, który po prostu działa! O innych produktach, będziemy pisać w kolejnych artykułach.

A jeśli jest jakiś produkt, o którym sądzisz, że powinniśmy napisać, śmiało podziel się z nami swoimi rekomendacjami w komentarzach!

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]