Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Dynia a trening siłowy. Co da Ci symbol Halloween? 

Dynia a trening siłowy

Dynia a trening siłowy. Co da Ci symbol Halloween? 

To charakterystyczne warzywo zajmuje ważne miejsce w popkulturze i kinie grozy, ale powinno być też częstym gościem na Twoim talerzu – zwłaszcza jesienią, kiedy trwa sezon dyniowy. Dlaczego? Bo dynia pomoże Ci zbudować formę i sylwetkę.   

 

Masz prawo nie lubić Halloween, mimo to do jednego z symboli amerykańskiego święta spróbujemy Cię przekonać. A argumentów nam nie brakuje. Najważniejszym z nich jest fakt, że Dynia jest bogata w luteinę, czyli karotenoid pomagający chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednak nie tylko oczy skorzystają na obecności dyni w menu. Mniej znaną cechą luteiny jest zdolność do stymulowania wzrostu komórek mięśniowych i zwiększania motywacji do aktywności fizycznej.  

ZOBACZ TEŻ: Leki, suple i żywność funkcjonalna

Luteina podnosi również poziom AMPK – enzymu, który stymuluje rozwój komórek mięśniowych, gdy zaczyna im brakować energii. Badanie na zwierzętach opublikowane w „Plos One” wykazało, że szczury laboratoryjne pokonały dwa razy więcej kilometrów na bieżni po karmieniu kombinacją luteiny i mleka. Ty nie musisz faszerować się luteiną z mlekiem, ale już makaron z dynią lub słynna na cały świat zupa dyniowa to dobre rozwiązanie.  

To jednak nie wszystko. Dynia posiada naprawdę liczne właściwości zdrowotne. Poniżej wymieniamy te najważniejsze.  

Dynia ma mało kalorii 

Co prawda mało kto redukuje masę ciała jesienią, ale są i tacy, którzy pilnują kalorii przez cały rok – bo kto powiedział, że sześciopak obowiązuje tylko latem, prawda? 100 gramów dyni zawiera zwykle tylko około 26-30 kalorii.  

Wysoka zawartość witaminy A

Dynia jest doskonałym źródłem witaminy A w postaci beta-karotenu. Ta witamina jest ważna dla zdrowia oczu, skóry oraz układu odpornościowego.  

Dynia zawiera witaminę C

Chociaż nie w tak dużych ilościach jak witaminę A, dynia dostarcza także witaminę C, która jest antyoksydantem pomagającym w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.  

Wysoka zawartość błonnika

Dynia jest cennym źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na prace układu pokarmowego i może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi.  

Minerały

Dynia zawiera minerały takie jak potas, żelazo, magnez, i cynk, które odgrywają kluczowe role w wielu ważnych procesach zachodzących w całym organizmie.  Cynk, dla przykładu, bierze czynny udział w procesie zasypiania, a jego brak może powodować problemy ze snem. 

Moc antyoksydantów

Dynia zawiera nie tylko luteinę i beta-karoten, o których już wspominaliśmy, ale też zeaksantynę, która wydatnie pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym.  

Nasiona dyni

Jedząc dynię, nie skupiaj się tylko na pysznym miąższu. W nasionach także znajdziesz mnóstwo skarbów. Są one bogate w białko, zdrowe tłuszcze (w tym kwasy omega-3), błonnik, żelazo i cynk.  

Dynia to dobre źródło karotenoidów

Karotenoidy zawarte w dyni, takie jak beta-karoten, mają potencjał do redukcji ryzyka wystąpienia wielu chorób przewlekłych, w tym chorób serca i niektórych nowotworów.  

 

Źródła: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9182978/ 

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]