Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

DLACZEGO TWOJE INTERWAŁY TRWAJĄ ZA DŁUGO?

interwaly bieg po schodach

DLACZEGO TWOJE INTERWAŁY TRWAJĄ ZA DŁUGO?

Jeśli systematycznie czytasz naszego bloga, wiesz na pewno, że jesteśmy zwolennikami interwałów. Interwały niosą za sobą wiele korzyści – nie tylko oszczędzają czas, ale pomagają poprawić kondycję, wytrzymałość, spalić tkankę tłuszczową, a nawet poprawić dynamikę – parametr szczególnie ważny dla osób uprawiających sporty.

Wybierając interwały jako jeden ze sposobów treningowych, w większości wypadków będzie to dobry wybór (w sytuacji, w której zaawansowanie treningowe pozwala Ci na taką intensywność treningu). Co jednak powiedziałbyś na to, żeby dobre interwały i dobre wyniki zamienić na świetne? Jak to zrobić?

SKRÓĆ CZAS WYSIŁKU

Wiele wysiłków interwałowych opiera się o czas 20-60 sekund. O ile nie brzmi to jak długi wysiłek, nie jest to czas optymalny do dania z siebie absolutnie wszystkiego, np. osiągnięcia i przede wszystkim utrzymania maksymalnej prędkości.

Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Kinesiology wzięły więc pod lupę 2 typy wysiłków interwałowych na ergometrze rowerowym. Badania zostały przeprowadzone w taki sposób:

  • Uczestnikami było 11 aktywnych mężczyzn
  • Oba wysiłki trwały dokładnie tyle samo czasu, tj. 7 minut i 20 sekund
  • Grupa nazwana SIT5s wykonywała 5-sekundowe sprinty z 24-sekundową przerwą pomiędzy nimi.
  • Grupa nazwana SIT20s wykonywała 20-sekundowe sprinty ze 120-sekundowymi przerwami pomiędzy nimi
  • W obu wysiłkach, obie grupy wykonywały sprinty o łącznym czasie trwania 80 sekund i odpoczywały łącznie przez 6 minut
  • Każdy z uczestników wykonał 2 wysiłki, które były oddzielone od siebie o kilka dni. Podczas każdego z wysiłków uczestnik był w stanie pełnej gotowości

JAK WYGLĄDAŁY WYNIKI?

  • Grupa SIT5s osiągnęła większe wartości w tętnie, VO2Max, mocy i łącznej wygenerowanej pracy
  • Grupa SIT20s odznaczała się większym zmęczeniem i nagromadzeniem mleczanu
  • Uczestnicy grupy SIT5s doświadczyli większych postępów w wyskoku dosiężnym od uczestników z grupy SIT20s

Podsumowując, interwały o długości 5 sekund powodowały wykonanie większego wysiłku z większą intensywnością przy jednoczesnym obniżeniu zmęczenia i poziomu kwasu mlekowego. Biorąc pod uwagę fakt, że oba wysiłki zajęły dokładnie taką samą ilość czasu można śmiało stwierdzić, że trening interwałowy z krótszymi wysiłkami jest bardziej wydajny i przyczynia się w większym stopniu do zwiększenia zdolności motorycznych.

Jeśli więc w Twoim typowym treningu nie było do tej pory miejsca na krótkie sprinty, wprowadź do swojego planu taki bodziec treningowy. Może nie zyskasz dodatkowego czasu, ale na pewno przełamiesz rutynę i poprawisz swoje wyniki.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]