Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

ALTERNATYWY DLA DESKI – 6 ĆWICZEŃ IZOMETRYCZNYCH NA BRZUCH

deska-plank

ALTERNATYWY DLA DESKI – 6 ĆWICZEŃ IZOMETRYCZNYCH NA BRZUCH

Silny brzuch to pojęcie, które w treningu i fitnessie zawsze było, zawsze jest i zawsze będzie modne. To właśnie brzuch jest jednym z tych elementów ciała, które mówią o formie człowieka. Kto z nas nie chciałby mieć więc osławionego sześciopaku?

Wygląd to jedno, ale drugie to po prostu świetna forma, zdrowie i sprawność fizyczna – ważna nie tylko w sporcie na najwyższym poziomie, ale również w codziennym życiu. Tej sprawności nie jesteś w stanie osiągnąć bez brzucha i otaczających go grup mięśniowych. Bo to właśnie brzuch jest głównym przekaźnikiem siły z dolnych do górnych partii ciała i w kierunku odwrotnym.

Biorąc pod uwagę to jak brzuch funkcjonuje, konieczne jest wprowadzenie do treningu ćwiczeń odpowiadających charakterowi jego pracy. To dlatego często polecanymi przez nas ćwiczeniami na brzuch są ćwiczenia izometryczne. Z nich z kolei najpopularniejszym jest deska, czyli przybranie pozycji jak do pompki, po czym oparcie się na obu przedramionach z biodrami uniesionymi od podłogi, tułowiem w prostej linii i palcami stóp na podłodze.

deska prawidłowa technika

Pozycja deski – prawidłowa technika

O ile deska to zdecydowanie najbardziej popularne ćwiczenie izometryczne na brzuch, nie jest to ćwiczenie najbardziej niezastąpione lub nawet najbardziej efektywne. Możliwe również, że trenując brzuch do tej pory, deskę wykonujesz właśnie najczęściej co może oznaczać, że nadeszła już pora na zmiany.

Jeśli szukasz lub potrzebujesz zmian, koniecznie wprowadź do swojego planu treningowego poniższe ćwiczenia:

ĆWICZENIE #1

ĆWICZENIE #2

ĆWICZENIE #3

<

ĆWICZENIE #4

ĆWICZENIE #5

ĆWICZENIE #6

W jaki sposób wykonać każde z ćwiczeń? Można zrobić to na 2 sposoby:

  • Wytrzymać pozycje przez określony okres czasu, zwyczajowo pomiędzy 10 a 30 sekund?
  • Wytrzymać pozycje przez określoną liczbę oddechów, przy czym każdy wdech i wydech powinny trwać 3 – 5 sekund. Celem będzie tutaj wykonanie 5 – 10 takich powtórzeń dla każdego ćwiczenia w każdej z serii.

Wersja numer 2 (z oddechami) jest bardziej wymagająca, ponieważ podczas ćwiczeń izometrycznych często wstrzymujemy oddech, zabierając tym samym część pracy. Wprowadzenie do ćwiczenia kontrolowanych wdechów i wydechów powoduje zwiększenie stopnia trudności i zaangażowanie mięśni do pracy w dokładnie każdym powtórzeniu.

Zachęcamy więc do zmierzenia się lub zmierzania do wersji numer 2 i pracy nad brzuchem w sposób, który wybiega daleko poza brzuch dobrze wyglądający. Pamiętaj przy tym, że rolą brzucha nie jest to jak dużą ilość brzuszków (lub ogólnie mówiąc – zgięć tułowia) potrafisz wykonać. Brzuch odpowiedzialny jest za ograniczenie ruchów i efektywne przenoszenie energii przez ciało. Trenuj więc tak, by jak najlepiej spełniał on swoją rolę a efekt wizualny przyjdzie jako „pozytywny skutek uboczny”.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu, wciąż szukasz motywacji i inspiracji do treningu brzucha, sprawdź też nasze 27 najlepszych ćwiczeń na brzuch.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 8 Średnia: 4.4]