Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Ocena gotowości do wysiłku z VBT

ocena gotowości do wysiłku z vbt

Ocena gotowości do wysiłku z VBT

Istnieje wiele metod, dzięki którym trenerzy mogą monitorować gotowość do wysiłku lub poziom zmęczenia zawodników. Do rozwiązań, które monitorują takie parametry zaliczają się m.in. platformy dynamometryczne, systemy do Velocity-Based Training czy dynamometry. Z drugiej strony, subiektywnymi metodami są m.in. codzienne ankiety i skale trudności danego wysiłku (RPE – Rate of Perceived Exertion).

Ze względu na coraz większą dostępność cenową rozwiązań z zakresu Velocity-Based Training, coraz większą popularnością cieszą się takie urządzenia jak Output Sports czy Perch, które w łatwy i szybki sposób mogą ocenić zmęczenie zawodnika, podając informacje o odchyleniach od norm i dyspozycji we wcześniejszych dniach.

Głównym celem oceny gotowości do wysiłku jest identyfikacja poziomu zmęczenia oraz zrozumienie tego, czy program treningowy wymaga jakichkolwiek modyfikacji, aby dostosować się do aktualnej kondycji zawodnika. To właśnie dlatego, konieczna jest indywidualizacja obciążeń i dobór odpowiedniej objętości treningowej. Naturalnie, dzięki nim ograniczysz ryzyko niedotrenowania lub przetrenowania.

 

OCENA GOTOWOŚCI DO WYSIŁKU ZA POMOCĄ VBT

Urządzenia do Velocity-Based Training (VBT) mogą pomóc w ocenie zmęczenia, zarówno w trakcie sesji treningowej, jak i w ramach odrębnych testów. Podczas takiej oceny, należy pamiętać jednak o 2 ważnych rzeczach:

  • Konsekwencja to podstawa – aby dokładnie określić, kiedy zawodnik jest gotowy do treningu, zmęczony lub zagrożony przetrenowaniem, konieczne jest systematyczne gromadzenie danych dla każdego zawodnika. Jeśli jest taka możliwość, wykonuj takie testy nawet codziennie. Nie obawiaj się braku czasu, bo wykonanie testu to dosłownie chwila!
  • Odpowiedni test – najlepszym ćwiczeniem do wykonania jest wyskok – z rękami na biodrach, kijkiem gimnastycznym lub sztangą na plecach, w zależności od stopnia zaawansowania zawodnika. Takie ćwiczenie jest proste i szybkie do wykonania, nawet jeśli zawodnik wykonuje zalecane 3 powtórzenia. Całość nie powinna trwać więcej niż kilkanaście sekund, a dane o najważniejszych parametrach wyświetlane są w czasie rzeczywistym. Następnie, trafiają one do chmury do dalszej i bardziej szczegółowej analizy. W chmurze możesz też dokładnie obserwować historię wyników i wyciągać odpowiednie wnioski.

Ocena gotowości do wysiłku nie jest i nie musi być osobną aktywnością. Takie oceny możesz dokonać również w trakcie wykonywania ćwiczeń. Wystarczy tylko, że spojrzysz na prędkości ruchów wykonywanych przez zawodnika. Jeśli takie prędkości przy takim samym obciążeniu są niższe od generowanych do tej pory, zawodnik prawdopodobnie jest zmęczony, a narzucane mu obciążenia powinny być mniejsze.

 

Jeśli ciągle oceniasz gotowość do wysiłku za pośrednictwem subiektywnych metod, dobrze że w ogóle to robisz. Ale jeśli masz możliwość podniesienia poprzeczki i oparcia się o obiektywne dane z rzetelnych urządzeń – zrób to! Skorzystają na tym wszyscy, bo w całym procesie decyzyjnym związanym z treningiem i monitorowaniem obciążeń zawodników, Twoje decyzje częściej będą słuszne. Za nimi, naturalnie też pójdą lepsze wyniki, które będziesz mógł obserwować z dnia na dzień.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 0 Średnia: 0]